PORT będzie koordynatorem Wirtualnego Instytutu Badawczego

km | Utworzono: 2020-10-20 00:51
 PORT będzie koordynatorem Wirtualnego Instytutu Badawczego - PORT Wrocław
PORT Wrocław

Umowa o uruchomieniu programu Wirtualny Instytut Badawczy została podpisana przez resort nauki i Łukasiewicz – PORT – podała w poniedziałek w komunikacie wrocławska instytucja.

Dyrektor Łukasiewicz – PORT dr Andrzej Dybczyński podkreślił, że Wirtualny Instytut Badawczy to program istotny z punktu widzenia podnoszenia konkurencyjności polskiej nauki.

Powierzenie przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego roli podmiotu zarządzającego dla programu Wirtualny Instytut Badawczy instytutowi Łukasiewicz – PORT z Wrocławia to dla nas ogromne wyróżnienie. To też wielkie wyzwanie i odpowiedzialność z uwagi na cele towarzyszące programowi. Jego głównym celem jest wsparcie polskiej nauki w tak ważnej z punktu widzenia interesu społecznego dziedzinie, jaką jest biotechnologia medyczna – onkologia – powiedział Dybczyński.

Wirtualny Instytut Badawczy (WIB) to program finansujący badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w obszarze biotechnologii medycznej-onkologii. Dzięki WIB polscy naukowcy mają mieć możliwość realizacji innowacyjnych projektów badawczych w warunkach porównywalnych do tych, jakie są w Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy w Chinach. Na finansowanie badań w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego przeznaczono 450 mln zł w okresie 10 lat.

Dybczyński podkreślił, że WIB z jednej strony jest szansą na wniesienie wkładu w odkrywanie nowych terapii i leków pomagających w leczeniu nowotworów, z drugiej zaś dla rozwoju w Polsce biotechnologii.

Dyrektor programu WIB Paweł Kurant podkreślił, że program stanowi innowacyjną formułę współpracy naukowej.

To rozwiązanie pozwoli połączyć pracę naukowców z różnych instytutów i uczelni tak, by mogli wspólnie rozwijać najbardziej nowoczesne technologie medyczne, a przy tym pomoże zadbać o to, abyśmy w przyszłości wszyscy mogli czerpać z efektów ich pracy – powiedział Kurant.

W ramach WIB będą powstawać zespoły badawcze, które będą wyłanianie w otwartych konkursach. Ogłoszenie pierwszego takiego konkursu planowane jest jeszcze w tym roku.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
Reklama