Protest kobiet na Dolnym Śląsku

Beata Makowska, km | Utworzono: 2020-10-26 16:59 | Zmodyfikowano: 2020-10-26 17:01
A|A|A

Fot. Patrycja Dzwonkowska, Jarosław Wrona

AKTUALIZACJA:

Pochód zatrzymał się na Ostrowie Tumskim pod katedrą. Tam też rzucono największe siły policji. Mundurowi blokują wejścia do wszystkich obiektów sakralnych. Wcześniej manifestacja przeszła ulicami Wrocławia całkowicie blokując miasto. Protestują kobiety i mężczyźni, młodzi i starsi.

W bramie katedry zebrali się także przeciwnicy aborcji. Jak powiedział jeden z nich - podstawą porozumienia jest rozmowa. Jednak trzeba opanować złość:

Część osób już rozeszła się po mieście, nadal spora grupa pozostała jednak pod katedrą. 

Również w Kłodzku kilkaset osób od 18:00 protestowało sprzeciwiając się wyrokowi TK dotyczącego aborcji. Protestujący zablokowali rondo na Placu Jagiełły. Protest przebiegał pokojowo, słychać było m.in. okrzyki: „To jest wojna” i „Mamy prawa”. Jak zapowiadają kłodzczanki będą walczyć codziennie, jak powiedziały o aborcji decydować powinna wyłącznie osoba dotknięta dramatem:

Z Placu Jagiełły protestujący ulicami Kłodzka przemieścili się pod jeden z kościołów, gdzie zakończył się dzisiejszy protest.


 

Wstępnie planowano start pieszego przemarszu w rynku, teraz jednak protestujący gromadzą się na placu Dominikańskim.

Nadal jesteśmy wkurzone - mówią: 

Katarzyna Lubiniecka jedna z organizatorek uważa, że protesty doprowadzą do zmiany wyroku Trybunału Konstytucyjnego:

Dbajmy o ludzką godność, unikajmy przemocy i mowy nienawiści - pisze rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Przemysław Wiszewski w liście do pracowników, doktorantów i studentów odniósł się w ten sposób do protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji:

Oświadczenie w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wydał dziś także marszałek województwa Dolnośląskiego. Cezary Przybylski podkreśla, że prawo powinno służyć obywatelom. Prawo, które narusza godność człowieka, jest prawem złym i należy je zmienić - czytamy w oświadczeniu.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~yola
2020-10-30 23:02:02
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
żałosne i ordynarne
~Normallny
2020-10-27 20:52:53
z adresu IP: (80.49.xxx.xxx)
Ocena: 52
Czerwona swolocz
~Jarek
2020-10-27 20:49:26
z adresu IP: (80.49.xxx.xxx)
Ocena: 52
Skrobanki w akcji
~Kasia
2020-10-27 18:14:53
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -24
Jarku odejdź, zrezygnuj ... wstyd robisz Polsce.
~WKS ŚLĄSK
2020-10-27 13:36:41
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: -43
Dziś PiS stoi tam gdzie stało ZOMO. Dziś PiS stoi przeciwko Polakom. Kaczyński, Doda, Morawiecki pod Trybunał Stanu!
~karzeł żoliborski
2020-10-27 09:59:26
z adresu IP: (78.159.xxx.xxx)
Ocena: -55
Tych wszystkich poniższych trolli opłacanych przez pis należy przymusowo przyprowadzać na porody i żeby na właśne oczy widzieli jak wygląda zdeformowane dziecko, bez głowy, które umiera po kilku minutach po porodzie, to jest wasza obrona życia i wasze człowieczeństwo! Po porodzie matka w depresji, która prawdopodobnie już nigdy nie będzie chciała zajść w ciążę. Tego własnie dotyczy ta cała awantura pisowscy analfabeci, poniewaz 98% ciąży było wykonywanych, aby do takich własnie bezsensownych porodów nie dochodziło. A ten wasz kościół zajmuje się dwoma rzeczami: gromadzeniem pieniędzy i dymaniem zdrowych dzieci!
~WKS
2020-10-27 09:44:52
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -54
Wczoraj we Wrocławiu było 60 tysięcy protestujących, a nie kilka. Zakłamane pisowskie łżeelity.
~Ubek
2020-10-27 09:44:08
z adresu IP: (188.147.xxx.xxx)
Ocena: -68
Trzymam kciuki za strajk kobiet i rewolucję jaka nadchodzi. I pozamykać kościoły gdzie się gromadzi ta tumańska hołota pisowska i zaraża nawzajem. To jest już łabędzi śpiew tej kościelnej mafii pedofilskiej!
~Tymon
2020-10-27 09:18:34
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 53
W dobie gender i LGBT, jaką mam pewność, że to wściekłe bydło to w ogóle rodzaj żeński i płeć żeńska? Nie, dla mnie to nie są ludzie, tylko szatańskie pomioty. Wpierw faszerują się antykoncepcyjnymi prochami, "uprawiają seks" jak rolnik orne pole. Kiedy osiągną jakiś tam wiek, chcą mieć dzieci, ale albo są bezpłodne, albo nie są zdolne donosić żadnego dziecka. Więc czytają sobie wpisy ot choćby walniętej Rozenek (i jej "niepokalanego poczęcia" - in vitro) i dalej drzeć pyski na ulicach, że im się to należy i to ze Skarbu Państwa. Oglądają takiego zblazowanego potwora jak Lempart (wcale się nie dziwię, że żaden o zdrowych zmysłach facet nie tknąłby czegoś takiego) i znowu na ulicę w obronie praw kobiet? Pytam się Was, jakich praw i jakich kobiet?!!!
~Precz z komuną
2020-10-27 08:33:28
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: -58
Czy to prawda, że współautorka wniosku o zaostrzenie prawa abrocji Pani Gądek zasiada na posadkach w radach nadzorczych państwowych spółek? Czy to prawda, że żona jednego z głównych propagandzistów TVPiS Pana Klarenbacha dostała państwowe posadki w radach nadzorczych? Czy to prawda, że kuzyn Kaczyńskiego od lat zasiada w radach nadzorczych państwowych spółek? Czy to prawda, że propagandzisści w TVPiS w programie w tylewizji jak celebrytka Ogurek zarabiają po kilkadzieisat tysięcy złotych miesięcznie? N ato poszły te 2 mld zł z naszych podatków?
~Roman
2020-10-27 08:26:35
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 52
Jeszcze cos na temat liderki,feministyczna ,,uroda". Postura betoniarki, gęba knura i psychopatia wyzierająca z zalanych tłuszczem ślepiów.()
~Roman
2020-10-27 08:22:11
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 51
To dzieci ubeków i sowieckiej swołoczy ,kulturę a raczej jej całkowity brak wynieśli z swoich ubeckich domów.
~Ber
2020-10-27 07:56:37
z adresu IP: (195.243.xxx.xxx)
Ocena: -52
PiS to nie ludzie, to ideologia. Cała Polska z was się śmieje aferzyści i złodzieje! PiS rządzi tylko dzieki propagandzie i pięćset plus. Niczym od komuny sie nie różnią.
~Edyta
2020-10-27 07:26:17
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 51
Jak widzę ten lewacki wrzask i obrazę uczuć religijnych to jestem za aborcją.
~Wrocławianin
2020-10-27 07:14:51
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 53
Jestem przeciwny aborcji, ponieważ człowiek jest osobą od poczęcia (ma przecież swój odrębny kod genetyczny). Natura umieściła ludzki zarodek w miejscu najbezpieczniejszym, pod sercem matki. Nikt nie ma prawa zabijać ludzi upośledzonych niezależnie od etapu ich rozwoju (od poczęcia do starości). Aborcjoniści dziś "litują się" nad podejrzanymi o ciężką chorobę, a jutro zwolennicy eutanazji "zlitują się" nad emerytami, którzy nie będą już w pełni sprawni. Większość uczestników demonstracji nie zdaje sobie sprawy, że są manipulowani przez partie, które w demokratycznych wyborach przegrały.
~Silesian
2020-10-27 06:31:15
z adresu IP: (195.243.xxx.xxx)
Ocena: -64
PiS wprowadza w Polsce faszyzm. Wstyd i HAŃBA!!! Podłe państwo Kaczyńskiego odbiera Polakom prawa. Opresyjny reżim. Takiego prawa aoborcyjnego nie ma nawet w krajach islamskich! PiSowska KASTA nie szanuje ludzi tylko swoją ideologię.
~Japarata
2020-10-27 05:26:06
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -51
Szanowna Redakcjo! Tak jak PZPR i WRON nie reprezentowała ogółu Polaków tylko garstkę beneficjentów systemu, tak samo pis nie reprezentuje ogółu Polaków. W naszym kraju przeprowadzane są szalone eksperymenty socjotechniczne przeprowadzane pod dyktando jednego małego człowieczka, który żyje jak pustelnik, w oderwaniu od problemów, jakich doświadczają przeciętni ludzie, przytłoczeni teraz histerycznymi decyzjami rządu Morawieckiego - najgorszego i najbardziej antypolskiego rządu od 1989 r. Dlatego piszcie proszę prawdę - ten rząd nie radzi sobie z tzw. pandemią - po pierwszym lockdownie, który omal nie zniszczył gospodarki (choć niektóre jej sektory się już nie podniosły) uwierzyli we własne łgarstwa, że "ten wirus jest w odwrocie" i dali się zaskoczyć kolejnej fali. Wprowadzali bzdurne zakazy na podstawie rozporządzeń pisanych po nocach na kolanie, przez pół roku nie przygotowali służby zdrowia, zawsze reagowali z opóźnieniem na sytuację. W efekcie ciężko chorych ludzi wyrzuca się ze szpitali, żeby zrobić miejsce dla lepiej płatnych pacjentów covidowych. 2 lata temu powiedzieli o lekarzach "niech jadą" a dziś będą robić łapankę wśród imigrantów, ułatwiając im zdobycie zawodu. W Polsce panuje po prostu kompletny chaos, który wywołał "genialny" strateg z Żoliborza, żeby przykryć nieudolność i niekompetencję swoich zastraszonych podwładnych.
~KONRAD
2020-10-27 04:25:11
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: 923
Szanowna Redakcjo!Tak jak PZPR nie reprezentował w PRL ogółu robotników,tak samo proaborcyjne ruchy nie są reprezentatywne dla ogółu Polek we współczesnej Polsce.W ruchach pro-life działają w Polsce tysiące kobiet.Dlatego piszcie proszę prawdę.To jest protest lewicowych kobiet.Nie wrzucajcie wszystkich kobiet do jednego lewicowego worka.Wśród kobiet i mężczyzn w Polsce panuje po prostu pluralizm światopoglądowy.
~Antyplatforma
2020-10-27 00:06:38
z adresu IP: (89.78.xxx.xxx)
Ocena: -21
Antycovidowcow w sobotę umieli spacyfikować, a lewactwo jak zawsze uprzywilejowane i jeszcze im bravo biją..
~Jarosław K.
2020-10-26 23:13:34
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 16
Widać po poniższych wpisach mobilizację opłacanych przez komitet partyjny trolli. W kampanii kryzysowej zwiększyli im stawkę do 1zł20gr za wpis, za tyle się sprzedali. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do poparcia społecznego tego buntu wobec władzy to niech zobaczy na własne oczy ile było osób. A gdyby nie obawa emerytów przed wirusem to byłoby dwa razy tyle!
~////
2020-10-26 22:56:12
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -23
Sutryk jest ugotowany.
~Wrocławianin
2020-10-26 22:53:47
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -23
A gdzie Sutryk, który był taki dumny z interwencji przeciw manifestacjom patriotycznym? Czy Policja nie potrafi wyegzekwować zakazu zgromadzeń w czasie pandemii? Na zdjęciach widać race i niezakryte maseczkami twarze.
~Tomek
2020-10-26 22:41:17
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -15
NIE MOŻNA BAWIĆ SIĘ W DEMOKRACJĘ, GDY BURZY SIĘ SPOKÓJ I PORZĄDEK SPOŁECZNY To jest właśnie „demokracja” w wydaniu polskiej opozycyjnej hołoty, zniewiściałych dewiantów, zboczków i aborcyjnych amatorek z niewystarczającymi zwojami w mózgu do logicznego myślenia. Całość to po prostu zasr…cy nie ludzie. A rząd, policja jest pod ścianą i przyjmują razy zamiast wypałować tę hołotę. Macron nie bawi się w pseudo demokratyczne zasady, nie patrzy, czy UE się podoba czy nie, każe policji egzekwować prawo i basta. Nie bawiłby się, gdyby nawet, pojawił się taki łachudra jak w Polsce b. kru(sic!)l Europy, hołota miała by przechlapane, przegoniona i wypałowana. POZDRAWIAM.
~Tomek
2020-10-26 22:30:46
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: 216
lewackie wychowanie rodem z stalinowskiego sierocińca !!!
~Tomek
2020-10-26 22:29:07
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -16
W latach 80 ludzie manifestowali przeciw komunie, i teraz komuna i post komuna wzięła się na sposób i podburza młodych ludzi, a nawet jeszcze dzieci do robienia burd na ulicach. I jak przerobią społeczeństwo na lewicowe poglądy do wrócą do władzy którą stracili
~Mieszczuch
2020-10-26 22:20:11
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -17
Protest cichodajek i alfonsów. Protest lewackiego matolstwa.
~Rodzina Adamsów
2020-10-26 21:45:49
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 16
No to będzie "piątka" dla Kaczyńskiego i dożywocie dla Morawieckiego :D
~tutejszy
2020-10-26 21:30:24
z adresu IP: (194.5.xxx.xxx)
Ocena: -21
ciemnota i nienawiść wyległy na ulice
~jeleniogóranin
2020-10-26 21:02:27
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 17
A w Jelonce ponad 4 tys. brało udział w przemarszu
~Achim
2020-10-26 19:50:47
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: 12
Każda autorytarna władza jest antypolska. Na czele z rządami Kaczyńskiego.
~netwidz
2020-10-26 19:45:03
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -19
dziękuję wściekłym babom że moj powrót do domu trwa juz drugą godzine . ... z wami
~Słuchacz
2020-10-26 19:40:57
z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ocena: -16
Tragedia. Co to w głowach ma, to lepiej nie pytać. Zabicie bezbronnego dziecka w imię jego rzekomego dobra jest okropnością.
~Jom
2020-10-26 19:21:37
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: 15
PiS to nie ludzie. To ideologia.
~Jorg
2020-10-26 19:19:55
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: 18
PiS stoi tam gdzie stało ZOMO.
~Historyk
2020-10-26 19:14:01
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -20
Macie swój pożar Reichstagu - już sami domagacie się nadzwyczajnych pełnomocnictw dla kanclerza.... Kaczyński wszystko uknuł a wy realizujecie jego scenariusz. Chichot historii...
~Jaro
2020-10-26 19:01:19
z adresu IP: (89.64.xxx.xxx)
Ocena: -14
Protestujący krzyczą "będziemy się napier...lać". A ja pytam z kim? Z kim zamierzają?
~Borysław Jajogłowy
2020-10-26 18:56:08
z adresu IP: (89.151.xxx.xxx)
Ocena: -15
Darmowa sterylizacja dla lewackich matolic rozwiąże problem. Cichodajki będą mogły puszczać się bez ograniczeń.
~////
2020-10-26 18:14:39
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 18
klechy robią sobie sami kuku . akcja rodzi reakcje . prawie 30 lat było jako tako to głąby zaczęły mieszać i skończy się za 3 lata gdy będa podejmowane kroki w kierunku wypowiedzenia konkordatu bo nie sądzę żeby w polsce znalazł się ktoś godny imienia JAN PAWEŁ III .
~Brawo policja
2020-10-26 17:57:44
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -17
Rozgonić to, a tych co niszczą zabytki i obrażają uczucia religijne do paki
~bela
2020-10-26 17:49:44
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -11
A pani Makowska niech nie przekręca nazwisk ludzi, o których pisze, bo to nawet nie jest przedszkole dziennikarskie, tylko fuszerka elementarna.Ta organizatorka protestów nazywa się LUBINIECKA NATOMIAST PARĘ PORZĄDNYCH OSÓB W TYM MIEŚCIE NOSI NAZWISKO LUBIENIECKA - I PROSZE ICH W TO NIE MIESZAĆ !
~Młoda
2020-10-26 17:46:32
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: -15
Rozgonić to chuligaństwo. Kto im płaci za robienie co jakiś czas zadym? Oni chyba nie mają naprawdę zajęć. Współczuję
~fachowiec
2020-10-26 17:46:12
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 16
Brawo! Jazda z PiSem, jazda z klechami!
~fanaberie młodych
2020-10-26 17:37:20
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -13
Nastała moda na protesty. Ludzie lubią się zbierać, szczególnie jak się im zabrania, a jeszcze jak ich pokażą w telewizji to już trąci bohaterstwem.
~bela
2020-10-26 17:36:21
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -54
Ile razy można powtarzać w każdym zdaniu to samo sformułowanie?to jest dziennikarstwo? Dlaczego zostawia się bez komentarza czy bez przeciwwagi ordynarne i bezsensowne okrzyki tych wulgarnych kobiet?Trybunał wydaje wyroki prawomocne - to stwierdził sam prof.Zoll. W końcu -opozycja !
~Beata
2020-10-26 17:10:54
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: -56
Tylko czekać,jak zaczną nas atakować na ulicy za krzyzyk ms szyji. Ciekawie,kiedy bedzie pierwsza ofiara.