RWK: Piotr Stasik o "Ćmach"

Krzysztof Majewski, Miłosława Bożek | Utworzono: 2020-10-27 15:12 | Zmodyfikowano: 2020-10-27 15:18
A|A|A

fot. mat. prasowe

Rozpoczynamy cykl rozmów z autorami nominowanych filmów do tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku - 8-12.12. Co tydzień porozmawiamy z jednym z nominowanych twórców. Na początek sięgamy do konkursu filmów mikrobudżetowych.

Dzisiaj o filmie "Ćmy" opowiada Piotr Stasik, produkuje związany z Wrocławiem Paweł Kosuń. 

POSŁUCHAJ:

Ćmy to wielowarstwowy poetycki survival. Grupa chłopców w wieku 8-15 lat ucieka z obozu dla graczy, po tym jak wychowawcy postanawiają wyłączyć im komputery i odciąć dostęp do internetu. Wycieńczeni odnajdują się po 20 dniach poszukiwań. W tym czasie, przebywając w opuszczonych miejscach, nie odzywają się do siebie ani słowem. Jeden z nich znika bez śladu. Psychologowie ustalili, że stres po odcięciu od gier spowodował u nich wystąpienie histerii grupowej. Histeria ta polega na zbiorowym powtarzaniu skomplikowanych czynności, bez możliwości zaprzestania, aż do utraty sił. „Ćmy” to połączenie musicalu oraz filmu dokumentalnego i fabularnego. Samplowana, feministyczna przypowieść o smartfonowej cywilizacji. Opowieść o tym jak prywatne nieszczęście, wstyd i ukrywane żądze prowadzą przez religijne hochsztaplerstwo do samouinicestwienia. Moralitet dla ciem.

Film był rozwijany w 2017 roku w ramach Biennale College – Cinema na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (pod roboczym tytułem „Czas Bogów”) i otrzymał dofinansowanie w ramach programu Mikrobudżety Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film brał udział w programie Polish Days podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty w 2109 roku oraz znalazł się w selekcji projektów biorących udział w programie Goes To Cannes 2020 podczas największych targów filmowych Marché du Film, w tym roku w trybie online.

Rozmowy z nominowanymi: 

„Biały Potok”, reżyseria: Michał Grzybowski, producenci: Tatiana Matysiak, Magdalena Borowiec
„Bóg Internetów”, reżyseria: Joanna Satanowska, producentka: Alicja Jagodzińska-Kałkus POSŁUCHAJ
„Każdy ma swoje lato”, reżyseria: Tomasz Jurkiewicz, producent: Magdalena Sztorc
„Ostatni Komers”, reżyseria: Dawid Nickel, reżyseria: Marta Habior
„Pewnego razu w ogródkach działkowych”, reżyseria: Rafał Bryll, producent: Michał Szymanowicz

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama