Jest odpowiedź Muzeum Współczesnego na wyniki kontroli Urzędu Miasta

Wojciech Klich | Utworzono: 2020-12-11 14:02
A|A|A

fot. RW

Przypomnijmy, kontrola przeprowadzona przez Urząd Miasta w Muzeum Współczesnym Wrocław wykazała wiele nieprawidłowości, między innymi w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Więcej o tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Muzeum w oświadczeniu podkreśla, że kontrola nie wykazała braków eksponatów, a jedynie brak ścisłości w prowadzonej ewidencji. Dodatkowo p.o. dyrektora Piotr Lisowski zaapelował, by nie nadinterpretować informacji wyszczególnionych w raporcie pokontrolnym.

Pełna treść oświadczenia, w oryginalnej formie:

"W związku z komunikatem prasowym Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia dotyczącym wyników kontroli w Muzeum Współczesnym Wrocław oraz zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa informujemy, że do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy Muzeum nie komentuje zaistniałej sytuacji.

Wydział Kontroli Urzędu Miejskiego Wrocławia w dniach 13.01–20.03.2020 prowadził w MWW kontrolę w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej instytucji, w szczególności realizacji zakupów oraz wykonywania czynności z zakresu prawa pracy wobec pracowników instytucji za 2019 rok. W dniu 13.07.2020 Muzeum otrzymało protokół z przeprowadzonej kontroli, do którego nie wniosło zastrzeżeń, a dnia 31.07.2020 wystąpienie pokontrolne zawierające wyszczególnione nieprawidłowości wskazane przez kontrolerów wraz z zaleceniami pokontrolnymi.

Równocześnie apelujemy, aby nie rozpowszechniać niesprawdzonych, nadinterpretujących i sensacyjnych informacji, które w ostatnich dniach pojawiły się w mediach. W komunikacie pasowym Magistratu nie ma mowy o brakach w kolekcji, a jedynie o nieprawidłowościach w ewidencji zbiorów. Stanowczego podkreślenia wymaga fakt, że w zbiorach Muzeum nie zaginęły muzealia o wartości 4 mln złotych, w tym również dzieła sztuki przekazane w depozyt od Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Przeprowadzona kontrola wykazała nieprawidłowości w ich ewidencjonowaniu oraz powiązaniu ewidencjonowanych dzieł sztuki z księgami rachunkowymi Muzeum. Natomiast braki ilościowe w magazynie dzieł sztuki zostały wykazane na podstawie przeprowadzonego przez Muzeum w 2019 roku skontrum, stanowiącego wewnętrzną kontrolę inwentarza zbiorów. Braki te dotyczą wyłącznie drobnych, możliwych do odtworzenia elementów składowych instalacji artystycznych. Weryfikacja wykazanych braków pozostaje wciąż w trakcie regulacji.

Od czasu otrzymania raportu pokontrolnego zespół Muzeum Współczesnego Wrocław, przy wsparciu od listopada br. nowych pracowników na stanowiskach głównego księgowego i głównego inwentaryzatora, podjął intensywne prace nad wdrożeniem otrzymanych zaleceń pokontrolnych, jak również nad uzupełnieniem i skorygowaniem prowadzonego dotychczas inwentarza dzieł sztuki Muzeum zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Piotr Lisowski
p.o. dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław"

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama