"You Really Got Me" piosenką tygodnia

Jerzy Węgrzyn | Utworzono: 2010-10-18 13:48 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

„You Really Got Me” to jedna z tych piosenek, o których bez cienia przesady można powiedzieć, że zrewolucjonizowały muzykę rockową. Ray Davies skomponował wprawdzie utwór na pianinie swoich rodziców, ale to nie dźwięki pianina sprawiły, że jego dzieło stało się jednym z najbardziej inspirujących utworów w dziejach. Bo sprawiła to gitara i epokowy, jak się miało okazać riff.

Był rok 1964. Pierwsze studyjne podejścia grupy Ray’a, The Kinks do „You Really Got Me” nie były zadowalające, całość brzmiała wciąż zbyt gładko. No i legenda głosi, że 17-letni wówczas Dave Davies, brat Raya, a przy okazji główny gitarzysta The Kinks chwycił żyletkę, podszedł do swojego wzmacniacza i pociął membranę głośnika. Dopiero w ten sposób uzyskał to brudne brzmienie, o które im chodziło.

Piosenka z miejsca stała się wielkim przebojem. Muzykom z konkurencyjnych zespołów szczęki nisko poopadały, gdy to usłyszeli. I stało się to, co stać się musiało. A więc, od razu zaczęło się kopiowanie patentu wymyślonego przez The Kinks.

Bo prawdziwe, riffowe rockowe granie zaczęło się na dobrą sprawę od tej właśnie piosenki. Potem sięgały po nią tłumy artystów, w latach 70, Van Halen ponownie wprowadzili ją na listy. Minęły kolejne dekady. Wreszcie, niedawno, podczas ceremonii wprowadzania kolejnych artystów do prestiżowej galerii sław rock’n’rolla (Rock’n’roll Hall Of Fame) doszło do spotkania Raya Daviesa z muzykami Metalliki.

Panowie stanęli razem na scenie i wspaniale wspominają tę chwilę. Polubili się, nic dziwnego więc, że gdy jakiś czas potem lider Kinks postanowił ponownie nagrać klasyki swego zespołu, tym razem w towarzystwie współczesnych gwiazd, Metallica znalazła się na liście zaproszonych gości.

Cała płyta będzie się nazywać „See My Friends” (od innego klasyka Kinks) i znajdą się na niej piosenki, które Davies zaśpiewa w towarzystwie m.in. Bruce’a Springsteena, Franka Blacka czy Billy’ego Corgana. Premiera całej płyty 1 listopada, na razie możemy się zapoznać z efektem wspólnej pracy brytyjskiego geniusza z Metalliką. Ta najnowsza wersja jednego z najwspanialszych utworów w dziejach rocka będzie piosenką tygodnia w Radiu Wrocław.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama