Uwaga! Trudne warunki jazdy w regionie [RAPORT DROGOWY]

Radio Wrocław/PP, Piotr Słowiński, Bartosz Szarafin, BT | Utworzono: 2021-02-08 06:15 | Zmodyfikowano: 2021-02-08 06:15
A|A|A

W całym regionie pada śnieg, drogi są śliskie - łącznie z głównymi - czyli autostradą oraz trasami ekspresowymi. Trzeba zwolnić. Biało i mroźno ma być także podczas najbliższych dni na Dolnym Śląsku.

AKTUALIZACJA

godz. 20:41

Zakończono utrudnienia na A4.

godz. 18:56

Straż Graniczna w Kudowie Słone poinformowała o otwarciu przejścia granicznego (po stronie czeskiej) DK 3 Jakuszyce- Harrachov dla pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony.

godz. 18.30

Wypadek na A4 między węzłami Wrocław Wschód - Brzezimierz. Na 172 km na jezdni w stronę Katowic najechały na siebie pojazdy: dwie osobówki i pług drogowy. Na czas lądowania helikoptera LPR jezdnia jest zablokowana. Jedna osoba została ranna.

godz. 17.40

Utrudnienia na 67 kilometrze A4 w stronę Wrocławia. Przy węźle Chojnów awarii uległa ciężarówka. Ruch odbywa się tylko lewym pasem. Utrudnienia mogą potrwać do 19:30.

godz. 17.35

Lepiej wygląda sytuacja na 8 w Kudowie. W stronę granicy już tylko trzykilometrowy korek.

godz. 17.20

Zakończyły się utrudnienia po wypadku przy węźle Chojnów, ale nie widać końca zatoru na jezdni w stronę Zgorzelca.

godz. 16.45

Nieco zmniejsza się korek na A4-ce po wypadku przy węźle Chojnów. Wolniej jedzie się od Lubiatowa do Jadwisina. Na przeciwnej jezdni natomiast nadal od Krzywej do Chojnowa.

godz. 16.30

Tak wyglądają teraz drogi w Polanicy-Zdroju.


godz. 16.20

Zator na DK8 do granicy w Kudowie. Stoi się już od Lewina Kłodzkiego.

godz. 16.05

Drogowy armagedon w regionie Wałbrzyskim trwa niemal bezustannie od dzisiejszego poranka. W wielu miejscach powodem są ciężarówki, które utknęły na podjazdach. Utrudniony bądź zablokowany jest w wielu miejscach przejazd krajową 35-tką. Głównie to wjazd od strony Świebodzic i górki - Wrocławska-Lelewela, Wrocławska-Ogrodowa, Wrocławska-Główna rejon ulicy Długiej do Wrocławskiej i Długiej od strony Wieniawskiego. Problemy też na Uczniowskiej, Wysockiego czy Sikorskiego. W Świdnicy najwolniej na Esperantystów.

godz. 15.55

Pół metra śniegu spadło w górach. Mimo to, z górskich dróg nie ma doniesień o zatorach i nieprzejezdnych odcinkach. Kierowcy sobie radzą na białych nawierzchniach, na stromych podjazdach. Wyćwiczeni i zaprawieni, ale też i ruch jest tam mniejszy iż na głównych trasach. Od 3 rano drogi odśnieżają ciągniki i specjalne ciężkie pługi z łańcuchami na kołach. Jednym z nich jeździ Roman Barteczko, który spał dziś niewiele:

Samorządy wysłały na drogi dziś cały sprzęt jakim dysponują. Ewa Exner ze starostwa w Kamiennej Górze apeluje, by kierowcy uzbroili się w cierpliwość, bo wszędzie jednocześnie pługi i piaskarki nie mogą dotrzeć:

Drogowcy mają czas na usunięcie śniegu czy lodu z jezdni nawet do 6 godzin po ustaniu opadów czy końcu gołoledzi. Ewa Exner podkreśla jednak, że służby chcą utrzymać przejezdność przez cały czas, co oznacza, ze w tym roku powiat kamiennogórski będzie musiał dołożyć do odśnieżania z budżetu ponad zaplanowaną kwotę 400 tysięcy złotych.

godz. 15.30

Olbrzymie korki na A4 po wypadku przy węźle Chojnów. Korki od Legnicy do Krzywej i od Krzywej do Chojnowa.

godz. 15.15

Tak wyglądają teraz warunki na ul. Legnickiej i w okolicach placu Jana Pawła II we Wrocławiu.


godz. 15.00

Problemy mają dziś nie tylko kierowcy samochód. We Wrocławiu stoją tramwaje na Piłsudskiego w obie strony i w okolicach dworca PKP.

godz. 12.30:

Kolejne utrudnienie na autostradzie.  Tym razem na odcinku Bolesławiec – Legnica, w pobliżu Chojnowa. Na 69 km A4 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym. Brak informacji o poszkodowanych. Zablokowany jest pas w kierunku Zgorzelca.

godz. 12.20:

Pomimo pracy służb drogowych od wczesnych godzin porannych w powiecie wrocławskim efektów w zasadzie nie widać. Większość dróg lokalnych, zarówno gminnych jak i powiatowych, pozostaje nadal pokryta grubą warstwą śniegu, który w związku z niską temperaturą i ubijaniem przez koła samochodów, zaczyna zamieniać się w niebezpiecznie śliską lodową powłokę. Na części z tych dróg odśnieżony jest jedynie jeden pas ruchu. Nie najlepiej jest także na zazwyczaj dobrze utrzymanych drogach krajowych. DK35 pozostaje, w mniejszym lub większym stopniu, zaśnieżona niemal na całej swojej długości. Najgorzej jest jednak na odcinkach przebiegających pomiędzy dużymi polami uprawnymi, z których śnieg zwiewany jest przez wiatr na drogę i tworzy zaspy. Ruch zarówno na drogach lokalnych jak i krajowych nie odbywa się płynnie, a kierowcy zwalniają nawet do 30/40 km/h.

Droga powiatowa - Rogów Sobócki - fot. Aleksander Ogrodnik

DK35 w Mirosławicach - fot. Aleksander Ogrodnik

Sobótka - fot. Aleksander Ogrodnik

godz. 12.10:

Z prędkością pieszego poruszają się obecnie pojazdy po drogach w Wałbrzychu. Jak informuje rzecznik policji Marcin Świeży, żadna z dróg nie jest w tej chwili zablokowana, jednak od czasu do czasu przejazd korkują samochody ciężarowe, które nie mogą podjechać na wzniesieniach, na przykład na ul. Ogrodowej, Zamkowej czy Zdrojowej. W wielu przypadkach, jak mówi policja, jest to wina kierowców, poruszających się na letnich oponach. Według Bogusława Rogińskiego z Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta, po śniegu będziemy jeździć jeszcze kilka dni, dopóki nie ustaną opady.

godz. 11.55:

Zasypane są od rana lokalne drogi w Karkonoszach.

fot. Piotr Słowiński

godz. 11.35:

Zima w centrum Wrocławia.

fot. Patrycja Dzwonkowska

fot. Justyna Kościelna

godz. 11.00:

Kolejne utrudnienie na A4. Na 109 km autostrady w pobliżu w. Wądroże Wielkie doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z samochodem typu bus. 2 osoby zostały ranne. Zablokowany został pas jezdni w kierunku Zgorzelca. Utrudnienie potrwa około 2 godz.

godz. 10.50:

Kłodzko: Służby robią, co mogą i reagują w pierwszej kolejności tam, gdzie występują utrudnienia. Na skrzyżowaniu DK8 z drogą nr 386 na Nową Rudę ruchem kieruje policja.

fot. Jarosław Wrona

Z godziny na godzinę drogi wyglądają coraz lepiej, ale do ideału wciąż daleko. Od rana priorytetem była krajowa ósemka. Główne ulice Kłodzka są już odśnieżone.

fot. Jarosław Wrona

Opady śniegu i niskie temperatury utrudniają jazdę nie tylko kierowcom, ale także pasażerom komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Zapytaliśmy mieszkańców, jak sobie radzą z tymi warunkami.

Prezes MPK Krzysztof Balawejder zwraca się do mieszkańców stolicy Dolnego Śląska ze specjalnym apelem.

Ekosystem, który jest odpowiedzialny za odśnieżanie miasta zapewnia, że na drogach pracują obecnie wszystkie (51) pługosyparki. Na miasto w komplecie wyjechały także pojazdy MPK.

godz. 9.45:

Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest na drogach w Kotlinie Kłodzkiej.  Jak informują kierowcy trasa nr 8 w stronę Wrocławia tuż za Boguszynem jest nieprzejezdna. Tiry blokowały też ósemkę w Bardzie Śląskim. Obecnie ruch w tym miejscu odbywa się już w obie strony. Zablokowany jest natomiast wjazd do Kłodzka od strony Nowej Rudy. Ciężarówki mają problem z ruszeniem na skrzyżowaniu z DK8.

Bardzo trudna sytuacja także na drogach w Legnicy i okolicach. Przejazd lokalnymi drogami do wielu wsi jest możliwy jedynie autami z napędem na cztery koła. Tak jest np. na trasach w okolicach Prochowic i Niedźwiedzic. W samej Legnicy większość dróg pokrywa kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Piaskarki i pługi Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej pracują bez przerwy, ale opady - jeśli ustają - to tylko na chwilę.

zima w Legnicy - fot. Andrzej Andrzejewski

Trasy w gminie Chojnów, Jawor i Złotoryja także są niemal całkowicie zasypane. Służby apelują o to, by jeśli to możliwe nie wyjeżdżać dziś na ulice. A także o to by zachować wyraźny odstęp na drodze szczególnie przed stromymi wzniesieniami.

fot. Karolina Kurczab

Wciąż mocno zakorkowana jest 35-tka od Świebodzic do centrum Wałbrzycha.

Autostrada przytyka się w kilku miejscach w stronę granicy. Trzeba postać także na AOW do zjazdu na A4-kę. Wciąż sporo korków we Wrocławiu. Sznury aut nadal na wjazdach do centrum Opolską, Kosmonautów i Sobieskiego oraz na obwodnicy śródmiejskiej.

godz. 9.15:

Z powodu opadów śniegu na trasach regionu panują bardzo trudne warunki drogowe. Służby apelują, by w miarę możliwości nie korzystać dziś z samochodów. Kierowcy muszą wolno poruszać się po głównych drogach; zalega na nich błoto pośniegowe i jest ślisko.

fot. Piotr Słowiński

Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Kłodzka. Krajowa ósemka jest zablokowana na wysokości miejscowości Zielone Ludowe od strony Dusznik - Zdroju.

droga nr 386 Kłodzko - Nowa Ruda - fot. Andrzej Banasik

Na głównych trasach w regionie pracuje 48 ciężkich pługów i 123 pługopiaskarki. Jeszcze gorsze warunki są na drogach lokalnych. Wszędzie jest biało, w wielu miejscach utworzyły się koleiny, drogi poboczne są nie odśnieżane.

Zakończyły się już utrudnienia na A4 w pobliżu Chojnowa, gdzie przejazd w stronę Wrocławia blokował przez kilka godzin uszkodzony samochód ciężarowy. Mocno przytkana jest nadal droga 35 od Świebodzic do Wałbrzycha.

Właściwie na wszystkich trasach warunki nie pozwalają na szybszą jazdę niż 60 kilometrów na godzinę.

Z dużymi utrudnieniami muszą liczyć się w poniedziałek rano również mieszkańcy Wrocławia. Całe miasto stoi w korkach, mimo, że na drogach stolicy Dolnego Śląska pracuje kilkadziesiąt pługopiaskarek. Z opóźnieniami muszą się liczyć także pasażerowie MPK.

godz. 8.45:

IMGW wydał nowe ostrzeżenie przed opadami śniegu. Spadnie od 5 cm na północy do 15 centymetrów na południu Dolnego Śląska. Ostrzeżenie dotyczy w sumie 30-tu powiatów naszego regionu.

Wciąż bardzo trudne warunki jazdy. Większe pojazdy mają problemy z pokonywaniem stromych i śliskich wzniesień. Tak jest m.in. na drodze nr 8, która mocno korkuje się od Braszowic do Kłodzka i od Szczytnej do Dusznik. Podobna sytuacja jest na trasie 46 od Złotego Stoku do Kłodzka na krajowej trójce w Mysłowie oraz na 5-tce w Przedwojowie.

Na A4 nadal zwalniamy na 72 km w pobliżu Chojnowa, gdzie przejazd w stronę Wrocławia blokuje uszkodzony samochód ciężarowy. Autostrada korkuje się także za Kątami Wrocławskimi w stronę Legnicy.
Stoi AOW od węzła Lotnisko do zjazdu na autostradę, cały Wrocław także w korkach – największe na trasach wlotowych do centrum. Mocno przytkana także droga 35 od Świebodzic do Wałbrzycha.

godz. 7.45:

Hasło: zostań w domu lub przynajmniej zostaw tam auto – dziś jak najbardziej aktualne. Drogowcy apelują o ostrożność oraz aby ci, którzy nie muszą, nie wyjeżdżali dziś samochodem. Na trasach w regionie pracuje 171 pojazdów zimowego utrzymania dróg - informuje Magdalena Szumiata z GDDKiA. Mimo to, na większości dróg jest biało i ślisko. 

Na głównych trasach Zagłębia Miedziowego, drogach powiatowych jak i w centrum miast choć ruch odbywa się płynnie to bardzo powoli. Na drodze ekspresowej S3 kierowcy nie przekraczają 60 km na godzinę. S3 Korkuje się przed Lubkowem w stronę Polkowic oraz w przeciwnym kierunku na wysokości Kaźmierzowa. Trudna sytuacja także w miastach. W Legnicy i Lubinie piaskarki i pługi nie nadążają z odśnieżaniem. 

godz. 7.15:

Zakończyły się już utrudnienia na 180 km autostrady między węzłami Brzeg i Brzezimierz, gdzie pojazd ciężarowy uderzył w bariery. Zwężenie na A4 w kierunku Wrocławia mamy nadal na 72 km, w pobliżu Chojnowa, gdzie przejazd blokuje uszkodzony samochód ciężarowy. Całym dolnośląskim odcinkiem autostrady podróżujemy teraz wolno, ale płynnie.

Korkuje się droga nr 3 przed w Mysłowie w stronę Jeleniej Góry oraz trasa nr 30 od Jeleniej Góry do Rybnicy.

We Wrocławiu sporo aut na śródmiejskiej obwodnicy od Mostu Milenijnego do FAT-u, w drugą stronę zwalniamy na Armii Krajowej i Wiśniowej do Powstańców Śl. Sznury aut na wjazdach do centrum Kosmonautów, Opolską, Krakowską, Strachocińską, Swojczycką, Mokronoską, Krzywoustego i Sułowską.
W Wałbrzychu zakorkowana mocno Wrocławska, w Świebodzicach postoimy na Świdnickiej.

godz. 6.45:

Większe pojazdy mają potężne problemy z pokonywaniem stromych wzniesień. Taka sytuacja jest m.in. na drodze nr 8, która mocno korkuje się od Braszowic do Kłodzka. Podobnie jest na trasie 46 od Złotego Stoku do Kłodzka.

godz. 6.15:

Utrudnienia mamy teraz w dwóch miejscach autostrady w stronę Wrocławia. Na 72 km A4 w pobliżu Chojnowa przejazd utrudnia uszkodzony samochód ciężarowy. Na 180 km autostrady między węzłami Brzeg i Brzezimierz pojazd ciężarowy uderzył w bariery. W obu miejscach ruch w stronę Wrocławia odbywa się jednym pasem.

Korkuje się trasa S3 przed Lubkowem w stronę Polkowic oraz w przeciwnym kierunku na wysokości Kaźmierzowa.

We Wrocławiu nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Karkonoskiej ze Zwycięską i można się spodziewać dodatkowych utrudnień w tym miejscu.

IMGW prognozuje, że dziś do godz. 14.00 będą występować opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej  do 30 cm. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: Jelenia Góra, karkonoski, dzierżoniowski, kamiennogórski, kłodzki, strzeliński, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski i ząbkowicki.

Przejście graniczne w Jakuszycach na drodze krajowej nr 3 zostało zamknięte po stronie czeskiej dla pojazdów ciężarowych. Powodem są złe warunki pogodowe w tym rejonie. Przejście otwarte jest dla autobusów – uściślono. Przejście będzie zamknięte do godz. 18.00 w poniedziałek.

W całym regionie minionej doby pracowało 120 pojazdów do zimowego utrzymania dróg krajowych.

Kłodzko w nocy - fot. Maciej Wasłowicz

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Greg
2021-02-09 07:06:36
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 1
Przesadzacie. Tylko byście narzekali całe życie. Wrzućcie na luz. Ja wczoraj zamiast godziny to do domu wracałem trzy i się świat nie zawalił. Piękna zima. Pozdrawiam
~gość
2021-02-08 15:12:14
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 4
Może by radio Wrocław chociaż podziękowała pracownikom pogotowia torowego za to że starają się jak mogą utrzymać ruch. Spora część jest pracuje non stop
~Vera
2021-02-08 15:06:40
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 2
Bo nie ma konsekwencji Ratusza wobec firm odpowiedzialnych za odśnieżanie . Biorą pieniądze za gotowość w okresie zimy i za akcje, ale nie widać efektów. Za komuny - zakłady pracy były państwowe i miały samochody ciężarowe. Ratusz zbierał przedstawicieli z każdego zakładu i przydzielał ulice i drogi dla każdego, w zależności od możliwości wykorzystania pojazdów. Każdy montował uchwyty na wytypowanych pojazdach , dla pługów i przygotowywał pojazdy do akcji zima. Każdy wiedział co ma robić i za co " oberwie dyrektor" jak nie będzie odśnieżony jego odcinek. Były zimy stulecia, kiedy śnieg na poboczach leżał zmrożony do marca i jakoś wszyscy sobie radzili. No cóż wszystko zależy od tych na jakich siedzą stołkach.
~Jan
2021-02-08 14:25:43
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 2
2 miliardy złotych poszło na media publiczne które plują jadem, a tam gdzie powinny trafić czyli służba zdrowia lub utrzymanie porządku na drogach, to ciągle brakuje. Polacy chcieliście taką nieudolna władzę PiS, to macie.
~Jan
2021-02-08 14:19:12
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 5
Gdzie wojewoda?. Drogi wojewódzkie i krajowe zasypane. Nawet za komuny tak nie było. Nasze pieniądze wydano na zabawy obecnej władzy.
~wrocławianin
2021-02-08 10:45:41
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 8
Dlaczego PRW nie pisze o tragicznej sytuacji komunikacyjnej we Wrocławiu. Bierze przykład z $utryka. Prezydent Jacek Sutryk, który słynie ze swojej aktywności w mediach społecznościowych, rano w pierwszej kolejności informował o nowym boisku na pl. Muzealnym, jednak jego obserwujący, szybko zmienili temat dyskusji.
~Andrzej 64
2021-02-08 10:29:56
z adresu IP: (31.60.xxx.xxx)
Ocena: -4
Przecież to wszystko winny jest PiS????????????
~Tragedia
2021-02-08 09:46:16
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -4
Proszę zadzwonić do pana szelemeja, Wałbrzych to tragedia, piszą że policja nie wpuszcza aut do Walbrzycha. XXI wiek - facetowi się śnią autobusy wodorowe
~loper
2021-02-08 08:37:47
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 6
Odśnieżanie dróg – różny czas reakcji sieć podstawowa – odśnieżane w drugiej kolejności, czas reakcji wynosi od 2 do 2,5 godz. ... sieć lokalna I – odśnieżana w trzeciej kolejności, czas reakcji wynosi od 4 do 4,5 godz. ... sieć lokalna II – odśnieżana w czwartej kolejności, czas reakcji wynosi od 3 do 3,5 godz.
~////
2021-02-08 08:35:59
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: -3
Gdzie jest Sutryk z Adamskim? Czy ktoś widział ich w tramwaju?
~Pinokio
2021-02-08 07:56:18
z adresu IP: (46.76.xxx.xxx)
Ocena: 9
i jego oddziały pacyfikacyjne nie dojadą do lokali , veto .
Reklama