Ziemia, ogień, powietrze, woda i człowiek - Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021 [TRANSMISJA]

Bartosz Tomczak, RW, GN | Utworzono: 2021-04-21 09:54 | Zmodyfikowano: 2021-04-21 09:55
Ziemia, ogień, powietrze, woda i człowiek - Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021 [TRANSMISJA] - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR będzie można bezpłatnie śledzić poniżej:

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2021 zaplanowano na 21-23 kwietnia br. w formule hybrydowej nadawany na żywo ze studnia tv w Warszawie oraz z Brukseli. Ma koncentrować się na pięciu blokach tematycznych: ziemi, ogniu, powietrzu, wodzie i człowieku. Podczas trzech dni debat poruszone zostaną takie kwestie, jak m.in. konsekwencje zmian klimatycznych, walka ze smogiem, modernizacja ciepłownictwa, transformacja energetyczna, rozwój technologii wodorowej i przyszłość energetyki wiatrowej. Prelegenci dyskutować będą również o niskoemisyjnym transporcie, elektromobilności czy o gospodarce cyrkularnej opartej na recyklingu i ponownym wykorzystaniu surowców.

Szczyt ma zostać poprzedzony publikacją pierwszego Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego. Jak informowała wcześniej prezes fundacji Czyste Powietrze Agata Śmieja raport ma nie być opasłym tomiszczem z setkami kartek, a być hybrydą multimedialną osadzoną na stronie internetowej. Mają się w nim znaleźć nie tylko teksty, ale również materiały wideo, wykresy, infografiki. Raport ma wskazywać obecny stan polityki klimatycznej, co robimy dobrze, a co źle i jakie działania proklimatyczne należy podjąć w przyszłości.

Pierwszego dnia szczytu (21 kwietnia) debaty dotyczył np. perspektyw rozwoju elektromobilności w Polsce, walki za smogiem, węglowego mechanizmu korekcyjnego na granicach UE (CBAM), zielonej energii, nowoczesnych technologii i zeroemisyjnych domów, a także racjonalnej gospodarki wodą w kontekście lokalnego pustynnienia i marnotrawstwa wody. Drugi dzień konferencji (22 kwietnia) poświęcony jest przede wszystkim energetyce, czyli m.in. kwestii sprawiedliwej transformacji, przyszłości polskiego górnictwa, zeroemisyjnym systemom energetycznym, wykorzystania spalarni oraz biomasy. W ostatnim dniu szczytu eksperci mają dyskutować nt. Polskiego Nowego Ładu oraz Krajowego Planu Odbudowy. Paneliści rozmawiać mają również o poprawie zdrowia Polaków, cyfrowej transformacji czy jak powinny wyglądać miasta przyjazne mieszkańcom.

Organizatorzy wydarzenia tłumaczą, że w tegorocznym szczycie wezmą udział: przedstawiciele 15 uczelni wyższych, 16 marszałków wojewódzkich, ponad 40 partnerów merytorycznych, w tym instytuty badawcze, organizacje pozarządowe, ministerstwa oraz instytucje międzynarodowe, a także media.

Zaoferujemy usługi przewozu towarów bez śladu węglowego – CTL Logistics przystępuje do Zielonej Kolei

21 kwietnia, w trakcie pierwszego dnia Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, CTL Logistics oraz PKP Energetyka podpisały list intencyjny, dzięki któremu przewoźnik dołącza do Programu Zielona Kolej. Celem współpracy jest przejście CTL Logistics na energię z OZE, która będzie wykorzystywana zarówno do zasilania pociągów jak i infrastruktury Przewoźnika.

Zielona Kolej to Program stworzony przez branżową inicjatywę Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), w którym działają obie Spółki. Jego celem jest przejście sektora kolejowego na zasilanie z OZE w 85% do 2030 roku. W tym roku Program wszedł w fazę realizacji – obejmując sukcesywnie firmy kolejowe, które aktywnie dołączają do wyzwania transformacji kolei na pierwszy środek transportu niemal w pełni zasilany ze słońca i wiatru.

Jak mówi prezes CTL Logistics, to przede wszystkim wymagania rynku i klientów, którzy coraz bardziej zwracają uwagę na ślad węglowy jaki generują usługi transportowe, skłoniły firmę to szybkiego włączenia się do Programu. Przewoźnik realizuje też w ten sposób swoją strategię CSR, której elementem jest zmiana miksu energetycznego polskiej kolei, by stał się fundamentem elektromobilności z dynamicznie rosnącą liczbą przewożonych towarów.
„Program Zielona Kolej idealnie wpisuje się w trendy rynkowe i cieszymy się, że również w Polsce będziemy mogli oferować przyjazne środowisku produkty transportowe” - zapewnia Grzegorz Bogacki.

Na mocy podpisanych porozumień CTL Logistics i PKP Energetyka będą współpracowały w formule umowy wieloletniej, która pozwoli na wygenerowanie odpowiedniej ilości energii OZE, w dobrej cenie, z wykorzystaniem innowacyjnych technologicznie rozwiązań, do zasilenia pociągów z logo CTL Logistics. Dodatkowo firmy będą współdziałały w celu zainstalowania na terenach i budynkach należących do Przewoźnika instalacji PV, które zasilą budynki, bocznice i pozostałą infrastrukturę, co przyczyni się do realizacji celu „neutralnej emisyjnie firmy kolejowej”.

Taki sam cel realizuje w swojej strategii 2021-2030 PKP Energetyka, która w tym roku zakończy projekt budowy paneli PV na wszystkich swoich podstacjach trakcyjnych. „Zaczęliśmy od siebie, bo jesteśmy firmą, która kontroluje swój ślad węglowy, a w ciągu 10 lat chcemy zminimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne. Swoim doświadczeniem dzielimy się z naszymi klientami. Branża kolejowa staje się prawdziwym liderem w zakresie wspierania realizacji celów klimatycznych. Nie tylko jesteśmy najbardziej efektywnym środkiem transportu, ale podejmujemy konkretne kroki aby być neutralni środowiskowo. Wierzymy, że nasze działania sprawią, że pociąg stanie się środkiem pierwszego wyboru dla pasażerów i firm wożących swoje towary” – powiedział Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka.


RAPORT KLIMATYCZNY TOGETAIR OPUBLIKOWANY!

Ponad 120 artykułów od niezależnych ekspertów, materiały video oraz infografiki, wersji polskiej i angielskiej, a także tematyka dotycząca nie tylko ochrony środowiska, ale i polskiej polityki klimatycznej oraz tego co każdy może zrobić dla środowiska – tak w skrócie można podsumować właśnie opublikowany multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR

– Po raz pierwszy prezentujemy multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR wszystkim zainteresowanym ekologią oraz działaniami każdego sektora gospodarki na rzecz ochrony polskiego środowiska. Jest to pierwszy tego typu raport, który pojawia się w przestrzeni publicznej. Odbiorcy znajdą w nim opracowania, opisy, trendy, oceny i kierunki na najbliższe lata w kontekście zmieniającego się klimatu. Mamy nadzieję, że wiedza w nim zawarta pomoże w doskonaleniu działań ekologicznych – komentuje Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawca Szczytu Klimatycznego TOGETAIR

Multimedialny Raport Klimatyczny został opublikowany w pierwszy dzień Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, który rozpoczyna się 21 kwietnia i potrwa 3 dni.

CZYTAJ: Raport Klimatyczny TOGETAIR

– Głównym celem naszego opracowania jest edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Zależy nam, by wyjaśnić skomplikowane zagadnienia dotyczące ochrony środowiska i przybliżyć je możliwie najszerszemu gronu w sposób przystępny, ale też nie nadmiernie uproszczony. Innymi słowy, chcemy omówić i zdiagnozować największe problemy środowiskowe nadchodzących lat, a potem zaproponować najlepsze rozwiązania, jak się z nimi uporać. I do tego uwzględnić wszystkie niuanse, nie uciekając od trudnych pytań – wyjaśnia Jakub Pawłowski, dziennikarz i redaktor naczelny Raportu Klimatycznego TOGETAIR.

Redaktor zwraca uwagę, że w Polsce brakuje rzetelnej dyskusji o czekających nas wyzwaniach związanych z Nowym Zielonym Ładem i transformacją w kierunku gospodarki zeromisyjnej.

– Gdy tylko w przestrzeni publicznej pada hasło, że w nadchodzących latach czekać nas będzie nieuchronna ekologiczna rewolucja, to w powszechnym rozumieniu jest ona utożsamiana wyłącznie z koniecznością odejścia od węgla, zamykaniem elektrowni węglowych i rozwojem odnawialnych źródeł energii. A to przecież tylko jedna z kilku reform, które nas czekają. Tymczasem o wielu z nich w ogóle się nie mówi – dodaje J. Pawłowski – podając za przykład narastający problem zagospodarowania nadmiaru odpadów, których każdego roku przybywa.

– Dziś nie ma jednej i skutecznej recepty jak się z tym problemem uporać. I chociaż temat ten rozpala płomienne dyskusje w wąskich kręgach ekspertów, to dla wielu mieszkańców jest zwyczajnie obcy i niezrozumiały. Dlatego przygotowaliśmy opracowanie, które dla wielu może być swoistym kompendium wiedzy o środowisku i przeglądem potencjalnych rozwiązań – podsumowuje J. Pawłowski

PROEKOLOGICZNE PRAKTYKI

Raport Klimatyczny TOGETAIR to autorski projekt Fundacji Czyste Powietrze oraz Fundacji Pozytywnych Idei, które są organizatorami Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Raport to pierwsze tak kompleksowe ujęcie zagadnień poruszonych podczas zeszłorocznej premierowej edycji Szczytu Klimatycznego 2020, a także podsumowanie dyskusji wokół kluczowych dla Polski wyzwań ekologicznych.

W nowej, unikatowej multimedialnej formie w Raporcie przedstawione zostały rekomendacje ekspertów, naukowców, strony społecznej, samorządów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.

Tak szerokie grono zaangażowanych pozwoliło nie tylko uchwycić trendy i spojrzeć na ochronę środowiska z makro i mikro perspektywy, ale również ustalić priorytety na nadchodzące lata, takie jak min. transformacja energetyczna, uporządkowanie rynku odpadowego, oczyszczenie powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń, przejście na gospodarkę obiegu zamkniętego, uporanie się ze skutkami zmian klimatu.

Od transformacji energetycznej nie ma odwrotu. W PKN ORLEN jesteśmy świadomi związanych z nią wyzwań i wiemy, jak na nie odpowiadać. Kierunek zmian, który obraliśmy, wytycza strategia ORLEN2030, w której mocny akcent postawiliśmy na wzrost efektywności energetycznej oraz rozwój zero- i niskoemisyjnych źródeł energii. Przedsięwzięcia, które zrealizujemy w tym obszarze, będą budowały wartość Grupy ORLEN w kolejnych latach i jej pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej, który do 2050 roku stanie się neutralny emisyjnie – mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN

Raport oraz Szczyt Klimatyczny TOGETAIR zostały objęte Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów oraz Patronatem Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki, który jest również przewodniczącym Rady Programowej.

– Wszyscy chcemy żyć w bezpiecznej Polsce, oddychać czystym powietrzem, a także korzystać z szans, jakie niesie nam inwestycja w nowoczesną i ekologiczną energetykę oraz w rozwój technologiczny. Nasz system energetyczny przeżywa obecnie ogromną zmianę. Technologie, które wcześniej pojawiały się sporadycznie, teraz stają się nieodzownym elementem naszego miksu energetycznego. Ochrona klimatu to nasza wspólna odpowiedzialność, a przestawienie polskiej gospodarki na zeroemisyjne tory to wyzwanie, ale i szansa na rozwój nowych technologii i innowacji. Dlatego wierzę, że Szczyt Klimatycznego TOGETAIR przyniesie wiele racjonalnych wniosków na temat ekologicznej przyszłości Polski – mówi Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska

KAŻDY MA SWÓJ WKŁAD = #razemdlaklimatu

Nowatorska formuła Raportu oparta jest nie tylko na szerokim podejściu do kwestii ochrony środowiska, ale także na tym, że do opracowania treści zaproszone zostały wszystkie sektory kraju. Przedstawiciele administracji centralnej wzbogacili Raport o materiały z zakresu ustawodawstwa, finasowania, ale też wspierania i edukowania mieszkańców. Samorządy dodały materiały opisujące działania w swoich regionach w kontekście potrzeb mieszkańców. Sektor nauki wsparł Raport wiedzą naukową. Biznes opisał wprowadzane przez nich zielone innowacyjne technologie. NGO’sy i aktywiści to z kolei niezależna merytoryka na rzecz ochrony środowiska.

– Cieszę się, że eksperci NFOŚiGW włączyli się w przygotowanie multimedialnego Raportu Klimatycznego TOGETAIR , dzieląc się dobrymi praktykami i wiedzą o naszych programach wsparcia. Mam nadzieję, że to kompendium będzie przydatnym narzędziem promocji na arenie międzynarodowej podejmowanych w Polsce działań proekologicznych i stanie się inspiracją do kolejnych aktywności na rzecz środowiska oraz poprawy jakości naszego życia – mówi Paweł Mirowski, Wiceprezes NFOŚiGW

Raport opublikowany został również w wersji angielskiej, a po Szczycie Klimatycznym uzupełniony zostanie o wersje francuską i niemiecką.

– Obok edukacji Polaków i wypracowywanie najlepszych rozwiązań w drodze do neutralności klimatycznej w sposób racjonalny i ekonomicznie dla Polski uzasadniony, bardzo istotne jest przekazanie naszym europejskim partnerom, iż Polacy pracują wspólnie nad rozwiązaniami ekologicznymi i mają ambicja stać się liderem przemian ekologicznych w Europie – dodaje Artur Beck, producent i organizator Szczytu Klimatycznego TOGATAIR, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei

Innowacją jest również fakt, że Raport nie jest drukowany, a jedynie osadzony na stronie internetowej www.togetair.eu, dostępny bezpłatnie i bez rejestracji dla wszystkich w całym kraju.

PIĘĆ ELEMENTÓW

Raport ujęty jest z perspektywy 4 żywiołów: ogień, woda, powietrze, ziemia – poszerzone o kontekst człowieka, czyli jego pozytywny i negatywny wpływ na klimat.

– Bank Ochrony Środowiska od początku swojego istnienia specjalizuje się w oferowaniu produktów finansowych przyjaznych naturze, udzielając łącznie kredytów w kwocie ponad 23 mld zł na inwestycje w przedsięwzięcia proekologiczne. Angażujemy się również w istotne inicjatywy wspierające zrównoważony rozwój. Dlatego nie mogło nas zabraknąć na Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2021, gdzie najwybitniejsi krajowi eksperci będą głośno mówić o kluczowych dla Polski wyzwaniach ekologicznych. Tegoroczna edycja Szczytu będzie również wyjątkowa, gdyż w jego trakcie zaprezentowany zostanie Raport Klimatyczny. To pierwszy polski multimedialny projekt, który ma szansę stać się kamieniem milowym na drodze Polski do osiągania bezemisyjnej gospodarki. Jestem dumny, że nasz bank mógł się merytorycznie zaangażować w to cenne przedsięwzięcie – mówi Wojciech Hann, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

WSZYSCY ROZMAWIAJĄ O EKOLOGII

Szczyt Klimatyczny odbędzie się, miedzy 21 a 23 kwietnia, gdzie środkowy dzień to 22 kwietnia czyli Międzynarodowy Dzień Ziemi, a także dzień, w którym na arenie międzynarodowej Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden organizuje Szczyt Klimatyczny z udziałem światowych przywódców.

Organizatorzy polskiego Szczytu Klimatycznego zaprosili do udziału przedstawicieli ministerstw, samorządy w randze marszałków, przedstawicieli spółek skarbu państwa, ale też koncernów międzynarodowych, jak i mniejszych firm. Szereg instytucji merytorycznych w randze uczelni wyższych i instytucji badawczych, a także organizacje pozarządowe oraz media, które będą prowadzić tematyczne debaty.

– Wszyscy rozmawiamy o ekologii. Musimy rozmawiać i działać, edukować i naświetlać najpilniejsze sprawy, pokazywać, że ekologia nie jest już tylko trendem i modą, ale ma realny wpływ na jakość naszego życia, poprawę zdrowia, na technologiczny i gospodarczy rozwój krajów i społeczeństw – mówi A. Śmieja

W tegorocznej edycji Szczytu Klimatycznego realizowanych będzie 6 debat dziennie w otwartym streamingu, który oglądać będzie można na głównych stronach mediów partnerskich.

- Dzięki Szczytowi Klimatycznemu Togetair, społeczna odpowiedzialność biznesu w kontekście troski o środowisko nabiera zupełnie innego wymiaru. Podczas wydarzenia podejmuje się ważną dyskusję, jakie rozwiązania wdrożyć, by powstrzymać zmiany klimatyczne. Co więcej w konsekwencji takich debat, rozpoczynają się konkretne działania.  Red Snake po pierwszej edycji Togetair w 2020 r., z innym uczestnikiem szczytu połączył siły i zbudował pierwsze domy łączące innowacyjne rozwiązania - dachy solarne 2w1 i folie grzewcze, zapewniając domownikom ciepło z energii słonecznej. Dzięki tym domom już dziś ograniczamy produkcję smogu w Polsce. Chcemy, by powstało takich budynków więcej, dlatego wspólnie edukujemy inwestorów indywidualnych w kontekście budowy ekologicznego domu. Togetair to więc nie tylko promocja dostępnych czystych technologii, ale także przestrzeń umożliwiająca synergię firm udostępniających te rozwiązania i mobilizująca do dalszego aktywnego działania - mówi Piotr Śmieja, prezes Red Snake

Rozmowy dotyczyć będą m.in. jakości powietrza. Mowa będzie o uruchomionych programach do walki o czyste powietrze, o wspierających działaniach. Poruszone zostaną kwestie gospodarki odpadami i tego czy śmieci powinny drożeć i dlaczego tak się dzieje. O sposobach na rozwiązanie problemu z coraz większej ilości plastiku.

– Grupa Żywiec jako pierwsza firma piwowarska w kompleksowy sposób zaczęła wspierać butelki zwrotne – od podniesienia kaucji, aż po możliwość oddawania butelek bez paragonu w tysiącach sklepów na terenie całej Polski. Dzięki temu Żywiec był pierwszą marką piwa, która promowała oddawanie butelek w ogólnokrajowej kampanii Wielka Zwrotka Ż. Dbamy także o to, jak powstaje nasze piwo. Razem z naszymi partnerami wspieramy rozwój rolnictwa zrównoważonego, które polega na dbaniu o naturalną strukturę ziemi, jej kondycję i zdrowie. Specjal, nasza najbardziej rozpoznawalna marka piwa na północy Polski, warzona jest właśnie z jęczmienia w całości uprawianego w sposób zrównoważony – mówi Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec.

Prelegenci będą wspólnie szukać odpowiedzi na pytania czy jesteśmy w stanie przestawić polską gospodarkę na tory zeroemisyjne, czy węgiel zostanie z nami na dłużej i jaka będzie wobec niego alternatywa, czy jesteśmy w stanie zapewnić zmianę gazem, wodorem bądź też fotowoltaiką.

– Rok 2021 jest przełomowym dla zielonej zmiany w biznesie w związku z implementacją unijnych propozycji legislacyjnych. W McDonald’s wierzymy, że wymiana doświadczeń między administracją a biznesem przyniesie rozwiązania, które uwzględnią już poczynione inwestycje w infrastrukturę i procesy recyklingu odpadów poczynione przez biznes. Liczymy na rozwiązania, które przyczynią się do skutecznego zagospodarowania odpadów i będą wspierać zmianę opakowań na bardziej przyjazne środowisku – komentuje Anna Borys, dyrektorka ds. korporacyjnych w McDonald’s Polska.



TOGETAIR 2021:
Perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce
Podsumowanie drugiej debaty Szczytu Klimatycznego.

Samochody elektryczne to przyszłość, co do tego dziś nikt już nie ma wątpliwości. Pojawia się jednak pytanie, jak sprawić, żeby ta przyszłość pojawiła się w Polsce jak najszybciej. Co nas ogranicza, co możemy zrobić lepiej i nad czym musimy jeszcze pracować. Panel prowadziła redaktor Money.pl oraz Wirtualnej Polski pani Kinga Jurga, a w temacie wypowiedzieli się uznani eksperci:

  • Artur Lorkowski - Zastępca Prezesa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki
  • Rafał Rudziński - Prezes Zarządu Robert Bosch
  • Maciej Matelski - Dyrektor Biura Kompetencji Ds. Rynku Samochodów Osobowych PKO Bank Polski (PKO Leasing)
  • Leszek Hołda - Członek Zarządu PKP Energetyka, Wiceprzewodniczący Prezydium Rady Programowej CEEK
  • Dawid Zieliński - Prezes Zarządu Columbus Energy
  • Maciej Mazur - Dyrektor Zarządzający, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Dyskusję rozpoczął Adam Lorkowski wskazując na podjęte już działania przez instytucje rządowe:

- „W dotychczasowym naborze na zielony transport publiczny przewidziano wsparcie ponad miliarda złotych na zakup ponad 300 autobusów elektrycznych. Narodowy Fundusz zabezpieczył na wsparcie programu elektromobilności (rozbudowa stacji ładowania) 800 mln zł. Chcemy budować rynek rozproszony, wspierać MŚP.”

Następnie odniósł się do poruszanego tematu dopłat, wskazując, że same w sobie nie są żadną receptą w kontekście rozwoju rynku samochodów elektrycznych:

„Dopłaty do aut elektrycznych powinny być elementem uzupełniającym system, ale nie fetyszem. Zakładam, że będzie funkcjonował system dopłat, ale musi on obejmować przedsiębiorstwa, uwzględniać kwestie leasingu, trzeba zaangażować firmy leasingowe i banki.”

Wywołany do tablicy poczuł się Maciej Matelski, który wskazał na główną barierę, którą zauważa w ramach swojej branży:

„To, co klienta najbardziej interesuje to cena zakupu, a ona nadal odbiega znacząco od ceny auta z napędem tradycyjnym. Te różnice są jednak coraz mniejsze, bo zmniejszą się koszty baterii, która jest głównym elementem kosztotwórczym w cenie tego samochodu. Badania pokazują, że cena ma 70% wpływu na decyzje potencjalnego nabywcy auta elektrycznego więc to jest ten czynnik nr 1. Drugi element, który jest też związany z popytem na auta elektryczne, to rozwój sieci stacji ładowania. Im więcej będzie aut elektrycznych, tym ta sieć będzie szybciej się rozwijała.

„Wierzę w rozwój rynku elektromobilnego, jest to przyszłość, przed którą nie uciekniemy. Pod kątem użytkowników trzeba pomyśleć o integracji systemów ładowarek. Musimy ze sobą powiązać elementy związane z legislacją, infrastrukturą, budowaniem świadomości.”

Zgodził się z nim Dawid Zieliński:

„To, czego najbardziej brakuje dziś, to stacji ładowania w miejscach, po których się codziennie poruszamy. Przedsiębiorcom potrzebne jest ich długoterminowe, w horyzoncie 10-12 lat, finansowanie, kapitał dłużny. Czekamy z dziesiątkami tysięcy klientów, którzy chcą budować stacje.”

Inną perspektywę w kontekście elektromobilności wskazał Leszek Hołda:

„Powinniśmy patrzeć na elektromobilność dużo bardziej holistycznie niż jako zapewnienie „samochodu dla Kowalskiego Niekoniecznie musimy każdy samochód osobowy czy ciężarowy wymieniać na samochód elektryczny. Nie rozwiąże to np. problemu zatłoczenia miast. Warto przenieść część transportu na kolej, żeby odciążyć drogi. Elektromobilność to wszystkie możliwe środki transportu, działajmy tak, by zmienić cały system, a nie wymienić sztukę na sztukę.”

Prezes Zarządu Bosch Polska, jako przedstawiciel branży automotive, tonował nastroje, wskazując, że zamiast rewolucji powinniśmy iść w kierunku ewolucji:

„Patrzmy, jakie technologie można wykorzystać, by osiągnąć cel neutralności klimatycznej, a nie po prostu wymienić jedną technologię na inną. Zachęćmy konsumenta, by najpierw przesiadł się na samochody niskoemisyjne, a gdy już będzie infrastruktura – na elektryczne.” „Może na najbliższy czas należy wspierać samochody emisyjne, które mogą być użytkowane na co dzień.”

„Dzisiaj najnowsze samochody spełniające normę Euro 6D są znakomicie bardziej przyjazne niż samochody jeszcze sprzed 5 lat, więc może zanim będą wszystkie inwestycje poczynione i będziemy mieli infrastrukturę, nie zamykajmy miast w ogóle na samochody, bo będziemy mieli bardzo duży sprzeciw społeczny, a my chcemy wszystkich mieć po stronie elektromobilności.”

„Niezamykanie się na jedną konkretną technologię powinno być kluczem.”

Na koniec podsumował sytuację i miejsce, w którym znajduje się polska elektromobilność Maciej Mazur z PSPA:

„Polska ma wielką flotę pojazdów osobowych i dostawczych. Jesteśmy jednym z liderów w Europie, jeśli chodzi o ilość pojazdów, niestety są to głównie pojazdy, których byśmy nie chcieli w takim natężeniu widzieć na ulicach. Jest to związane z bardzo dużym napływem samochodów używanych i niestety wiekiem tych samochodów. Jeszcze na początku XXI wieku to było 8 lat, teraz już jest to ponad 12 lat, więc wyzwanie jest ogromne i pandemia na pewno nie ułatwiła nam zadania.”

„Zaproponowaliśmy pakiet zmian, które mają ułatwić instalowanie stacji ładowania aut elektrycznych w istniejących budynkach. Boimy się tego, czego nie znamy i blokujemy decyzje. Ten stan świadomości trzeba zmienić.

Z elektromobilnością jesteśmy cały czas na zaciągniętym hamulcu ręcznym. Chcemy, by szybciej uruchamiać kolejne programy.” „Zeroemisyjny transport jest nam potrzebny – musimy jednak zastanowić się, jak gonić Norwegię, ale także jak gonić Ukrainę. To powinien być nasz cel.”

TOGETAIR 2021: Dzień drugi.
100 tys wyświetleń Raportu Klimatycznego w 24h
10 postulatów dla Zielonej Polski

Raport Klimatyczny TOGETAIR to pierwsze tak kompleksowe ujęcie zagadnień poruszonych podczas zeszłorocznej premierowej edycji Szczytu Klimatycznego 2020, a także podsumowanie dyskusji wokół kluczowych dla Polski wyzwań ekologicznych. Opublikowany pierwszego dnia drugiej edycji Szczytu Klimatycznego spotkał się z olbrzymim zainteresowanie Polaków.

100 tys wyświetleń w 24h, to wynik, który powoduje, że ta publikacja staje się jednym, z najważniejszych dokumentów budujących świadomość ekologiczną Polski i Polaków.

Raport to dopiero początek. W ramach prac i dyskusji nad zielona przyszłością Polski organizatorzy szczytu wezwali do jak najszybszego spełnienia 10 postulatów. Powstały one w ramach prac Rady Eksperckiej TOGETAIR, zrzeszających największych specjalistów w Polsce.

Postulaty przedstawił dyrektor programowy TOGETAIR, dziennikarz i aktywista, pan Jakub Pawłowski.

  1. Jak najszybciej wdrożyć Rozszerzoną Odpowiedzialność Producentów - każdy miesiąc zwłoki oznacza milionowe straty dla całej gospodarki
  2. Rozpocząć dyskusję na temat przyszłości recyklingu i sytuacji na rynku odpadowym – inaczej śmieci nas po prostu zasypią
  3. Jak najszybciej zmodernizować ciepłownie opalane węglem – w przeciwnym razie rosnące ceny emisji CO2 spowodują bankructwa ciepłowni lub drastyczne podwyżki dla mieszkańców
  4. Dofinansować rozwój elektromobilności, zwłaszcza wśród indywidualnych użytkowników – bez tego elektromobilność oparta tylko na zeroemisyjnych autobusach komunikacji miejskiej „daleko nie zajedzie”
  5. Ukrócić betonozę w polskich miastach i bardziej zadbać o tereny zielone – w przeciwnym mieszkańcy będą coraz bardziej narażeni na skutki zmian klimatu i brak wody
  6. Kontynuować oraz upraszczać rządowe i regionalne programy termomodernizacji i wymiany kotłów – tempo wciąż jest niewystarczające, a wiele osób ubogich energetycznie nie otrzymuje potrzebnej pomocy
  7. Wdrażać więcej prostych programów wsparcia jak Mój Prąd i Moja Woda – pozwoli to osiągnąć efekt skali, upowszechnić proekologiczne inwestycje i pomóc polskim przedsiębiorcom
  8. Przedstawić szczegółowy plan transformacji regionów górniczych – tylko transparentny dialog ze stroną społeczną i rozpisany na lata scenariusz inwestycji może przekonać sceptyków do niezbędnych reform
  9. Rozpocząć trudną dyskusję o przyszłości rolnictwa i wyzwaniach związanych z nową polityka UE, m.in. Strategią „Od pola do stołu” – świadomość społeczna wśród mieszkańców wsi nt. nieuchronnych zmian wciąż jest zdecydowanie za mała
  10. Systemowo wspierać rozwój i badania nad zastosowaniem wodoru na wzór światowych liderów – tylko konsekwentne dofinansowania do badań i rozwoju oraz współpraca biznesu ze światem nauki pozwoli upowszechnić tę technologię i obniżyć koszty wytworzenia wodoru

Te 10 zdań, to pewnego rodzaju dekalog, kanon wyzwań jakie stoją przed Polską i jakimi my wszyscy zając się dziś. Nie za rok, czy pięć lat, ale dziś. Tutaj nie ma czasu do stracenia, bo każde opóźnienie niesie ze sobą olbrzymie konsekwencje dla klimatu, środowiska, dla wszystkich Polaków.

Dlatego wzywamy do dyskusji i działań! Teraz!

Zróbmy to razem! Razem dla klimatu!

TOGETAIR 2021:
Drugi dzień debat o ekologicznych wyzwaniach,
jakie stoją przed Polską

Dzień Ziemi na Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2021 upłynął na rozmowach i deklaracjach, dotyczących zarówno przyszłości, jak i obecnej sytuacji ekologicznej kraju. Na początek jednak na scenie pojawili się organizatorzy szczytu.

Publikacja 10 zielonych postulatów TOGETAIR

Postulaty zostały stworzone przez Radę Ekspercką TOGETAIR, specjalistów reprezentujących zarówno biznes, organizacje ekologiczne, ale też administracje państwową. W ich ramach znalazł się zestaw działań, które muszą zostać podjęte, by Polska była gotowa na wyzwania ekologiczne, zarówno w kontekście kryzysu klimatycznego, jak i polityki prowadzonej przez UE. Postulaty przedstawił dyrektor programowy TOGETAIR, dziennikarz i aktywista, Jakub Pawłowski.

Pierwszy sukces Polskiego Raportu Klimatycznego

Dzień wcześniej został opublikowany pierwszy tego typu Raport Klimatyczny – już po 24h osiągnął niezwykły wynik – 100 tys. wyświetleń. To wielki sukces, a jednocześnie dowód, że Polacy są bardzo zainteresowani tematem ekologii.

Debaty tematyczne – emocje i merytoryka

Następnie, po porannych wydarzeniach, rozpoczęły się panele tematyczne.

Pierwszym tematem dnia były rozważania na temat sprawiedliwej transformacji, w kontekście przyszłości polskiej energetyki i górnictwa. Przywołano doświadczenia z kopalni węgla brunatnego Adamów w powiecie tureckim, gdzie udało się dokonać zmian, a dziś ci sami ludzie, którzy wcześniej pracowali w kopalni, dziś są zaangażowani w inwestycje OZE. Na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, jako możliwe koło zamachowe polskiej gospodarki, wskazał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

W kolejnym panelu królowała przyszłość, a w zasadzie paliwo przyszłości – jak nazywany jest wodór. Zaproszeni goście dyskutując nad gazem, jako paliwem przejściowym transformacji energetycznej, wybiegli daleko w przyszłość, zastanawiając, jak przygotować sektor do kolejnych wyzwań. Jacek Jaworski z Instytutu Nafty i Gazu powiedział: „Gazownictwo będzie musiało się zmierzyć z wodorem, niezależnie od źródła, z którego pochodzi. Trwają prace nad sekwestracją dwutlenku węgla, mam nadzieję, że ta technologia zostanie w końcu ujarzmiona, to pozwoliłoby na pozyskiwanie tzw. wodoru niebieskiego. Polska ma potencjał, by stać się jednym z liderów na rynku wodorowym. W roku 2030 będziemy mogli zapewne mówić o wykorzystaniu wodoru na skalę przemysłową.”

Po dyskusjach o wyzwaniach energetycznych przyszedł czas na temat bliższy ziemi – to jest zielony transport. Oprócz przedstawicieli koncernów branży automotive na scenie pojawił się również przedstawiciel PKP Intercity, Tomasz Gontarz – wskazując kolej, jako najbardziej ekologiczny rodzaj transportu: „Podroż pasażera koleją emituje trzykrotnie mniej emisji niż przejazd na taką samą odległość samochodem, a ośmiokrotnie mniej niż samolotem. W przypadku przewozów towarowych emisję są aż 9-krotnie mniejsze w porównaniu z TIR-em.”

Następną w planie dnia była dyskusja na temat zeromisyjnych systemów energetycznych, zwłaszcza w kontekście inwestycji Offshore, która oceniana była bardzo optymistycznie.

Jak powiedział Zbigniew Gryglas z Ministerstwa Aktywów Państwowych „Będzie więcej gigawatów energii wiatrowej niż zapisaliśmy w PEP 2040, teraz już jesteśmy tego pewni.”

Piąta debata dnia była poświęcona transformacji ciepła systemowego, również w kontekście geotermii i biomasy. Główny Geolog Kraju wskazał potrzebę synergii działań: „Skojarzenie kilku źródeł energii – geotermii, biogazu, fotowoltaiki - może dać efekt zdecydowanie lepszy niż korzystanie z jednego źródła. Będziemy pracować nad takimi projektami.”

Ostatni panel poświęcony był plastikowi i systemowi kaucyjnemu. Rozmowa podsumowała istniejące rozwiązana oraz projekty, które pojawiają się na rynku wskazując trendy oraz możliwe kierunki rozwoju. Gość ze Szwecji, Anna Larsson – Dyrektor Reloop Platform życzyła Polsce, żeby szyć rozwiązania na przyszłość. „Objęcie systemem kaucyjnym wszystkich opakowań jednorazowego użytku stwarza szansę pozyskania do recyklingu 590 tys. ton surowca.”

TOGETAIR 2021:
„Zmiany klimatyczne muszą być sprawiedliwe społecznie.”
Premier Mateusz Morawiecki otwiera trzeci dzień Szczytu Klimatycznego.

„Są szerokie rzesze społeczeństwa, które nie mogą ponosić kosztu transformacji energetycznej. Koszt musi być rozłożony właściwe, to jest wszystkie grupy społeczne muszą mieć perspektywę zmiany. (…) Zmiany klimatyczne muszą być sprawiedliwe społecznie.” - powiedział premier Mateusz Morawiecki ostatniego dnia polskiego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021.

Premier podkreślił, że transformacja energetyczna i gospodarcza musi się odbyć w sposób sprawiedliwy. Sprawiedliwie dzieląc wszystkie obciążenia, które się pojawią. Dzięki temu będziemy mieli do czynienia z olbrzymią poprawą bilansu handlowego i pozycji Polski.

„Z perspektywy Polski, która jest wielkim importerem ropy naftowej i gazu, jest niezwykle ważne, byśmy przeszli na transport niskoemisyjny, elektryczny lub wodorowy. (..) Naszym narodowym celem powinno być odejście od paliw kopalnych, zwłaszcza tych, które powodują znaczący ubytek w finansach publicznych.”– dodał podczas otwarcia Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

W otwarciu brała również udział Minister Pracy i Polityki Społecznej pani Marlena Maląg, która zwróciła uwagę, że „Musimy zjednoczyć siły, tworząc szeroką koalicję na rzecz wsparcia rodziny i środowiska.”

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

TOGETAIR to bezprecedensowe wydarzenie. Pierwsza tego typu konferencja online będąca forum wymiany opinii pomiędzy przedstawicielami biznesu, organizacji pozarządowych, ekspertów oraz administracji centralnej na temat ochrony klimatu i zielonych wyzwań, jakie stoją przed Polską.

Przez trzy dni zaplanowano 16 debat tematycznych poruszający wszystkie aspekty polityki klimatycznej, począwszy od wyzwań związanych z transformacją energetyczną Polski, przez zagadnienia dotyczące elektromobilności, gospodarki odpadami po paneuropejskie projekty typu CBAM i ESG.

TOGETAIR 2021 łączy wszystkie środowiska w jednym celu, zbudowania zielone przyszłości. Możemy to zrobić to tylko razem. #razemdlaklimatu

TOGETAIR 2021:
Czy Wisła będzie okresowo wysychać?
Debata: Racjonalna gospodarka wodą

Polska ma jedne z najmniejszych w Europie zasobów wody, a także wiele lat zaniedbań w gospodarce wodnej. Dziś, kiedy wiele mówi się o stepowieniu wielu obszarów kraju, nie ma czasu do stracenia, trzeba działać. W panelu prowadzonym przez Przemysława Białkowskiego z Polsat News o możliwych receptach i proponowanych działaniach porozmawiali uznani fachowcy:

Marek Gróbarczyk - Sekretarz Stanu, Ministerstwo Infrastruktury

Artur Lorkowski - Wiceprezes, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Przemysław Daca - Prezes Zarządu, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Arkadiusz Kamiński – Ekspert, Obszar Członka Zarządu Ds. Operacyjnych PKN Orlen

Bogdan Ozga-Zieliński – Profesor w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Jan Tabor - Zastępca Dyrektora Generalnego, Lasy Państwowe

Temat bardzo poważny, a często pomijamy w dyskusji społecznej, co zauważali wszyscy paneliści, w swoich wypowiedziach malując dość dramatyczne, ale niestety bardzo realne scenariusze.

Marek Gróbarczyk powiedział wprost:

„Na nic wszelkie inwestycje w optymalizację zużycia wody, jeśli tej wody po prostu nie będzie. Dość infantylne zdaje się mówienie o potrzebie oszczędzania wody – to oczywistość, ale z drugiej strony wciąż mówimy o tym za mało.”

W podobny tonie wypowiadał się Jan Tabor - „Jest taka zasada: weź tyle, ile ci trzeba, nie więcej. Zwykłymi, prostymi decyzjami możemy spowodować, żeby wody zużywać mniej.”

Równie dramatyczny w wypowiedzi był przedstawiciel PGWWP:

„Czy są Państwo przygotowani do tego, że Wisła będzie okresowo wysychać? Jeśli nie podejmiemy pewnych inwestycji, to nastąpi i renaturyzacja tu nie wystarczy.” Jednocześnie wskazywał powody takiej sytuacji: „Raport NIK wskazuje, że w wielu gminach nie ma ani jednej osoby przypisanej do kwestii gospodarki wodno-ściekowej. Wiele miast zrzuca nadmiar ścieków komunalnych do rzek lub innych zbiorników wodnych. Zgodnie z przepisami mogą to zrobić w wyjątkowych sytuacjach, 10 razy w roku. Samorządy są właścicielami przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych i mają wiele do zrobienia w tym obszarze.”

Rozwiązaniem wskazywanym przez ekspertów było rozwijanie programów retencyjnych. Adam Lorkowski powiedział: „Chcemy zwrócić uwagę na potrzebę retencji wody w miastach. Ponad miliard złotych przeznaczyliśmy już na takie programy. Chcemy łączyć to z inicjatywami na rzecz zazieleniania miast i ich „odbetonowania”

Bogdan Ozga-Zieliński zgodził się z tym: „Rozwiązania proponowane przez Wody Polskie wydają mi się bardzo rozsądne. Niezbędna jest i mała retencja i tworzenie dużych, sterowanych zbiorników. Przy każdej z takich dużych inwestycji są konsultacje z ekologami i społecznościami lokalnymi, nie ma żadnej „samowolki”. Wodę musimy traktować jako dobro narodowe, a nie towar i surowiec.”

Na kolejny element działań w kontekście wody zwrócił tez ekspert PKN Orlen: „Mamy świadomość, jak ważna jest optymalizacja zużycia wody, ale też ilość zrzucanych ścieków. Ponad 30% ścieków zawracamy z powrotem do obiegu. W ponad 30% mamy też zamknięty obieg wody w zakładzie. Jesteśmy jedną z najbardziej zielonych rafinerii na świecie, z dużą powierzchnią biologicznie czynną.”

TOGETAIR 2021:
Fotowoltaika na każdym dachu w Polsce już w tej dekadzie?
Zielona energia, nowoczesne technologie i zeroemisyjne domy
Kolejna ważna debata pierwszego dnia Szczytu Klimatycznego!

Budownictwo 4.0 to koncepcja, która zdobywa coraz większą popularność. Dom przestaje być domeną indywidualnych inwestorów, a staje się takim samym produktem, jak samochód, oferując konkretne rozwiązania. To zmiana myślenia, w która zaimplementowane są nowe technologie ekologiczne. O tym właśnie rozmawiali zaproszeni paneliści pod wodzą Agnieszki Zaręby z Radia Zet:

  • Ireneusz Zyska - sekretarz stanu, pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska
  • Lech Kaniuk - prezes zarządu SunRoof
  • Jakub Manicki - członek zarządu Redsnake
  • Konrad Płochocki - dyrektor generalny Polskiego Związku Film Developerskich
  • Andrzej Głuszyński - Państwowy Instytut Geologiczny
  • Artur Michalski - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
  • Marcin Kruk - Sieć Badawcza Łukasiewicz

Przedstawiciele branży budowlanej jednoznacznie zgodzili się, co oczekiwań odnośnie fotowoltaiki. Swoje nadzieję wprost wyraził prezes SunRoof:

„Prawdopodobnie w tej dekadzie osiągniemy to, że wszystkie nowe budynki będą miały fotowoltaikę, nawet w miejscach zacienionych”

W podobnym tonie wyraził się Konrad Płochocki, wskazując na nowe powierzchnie dla paneli solarnych:

„Dobrze byłoby, gdybyśmy widzieli panele fotowoltaiczne na wszystkich nowych budynkach. Pamiętajmy, że panele to już nie tylko dach, ale także elewacja. Branża może wykorzystywać te powierzchnie dużo efektywniej niż dzisiaj.”

Z innej perspektywy o fotowoltaice mówił kolejny przedstawiciel branży, pan Jakub Manicki:

„W przypadku budynków wielorodzinnych pytanie brzmi, kiedy wszyscy mieszkańcy będą mogli z fotowoltaiki korzystać, nawet jeśli instalacja będzie w pewnej odległości (tzw. wirtualny prosument).”

Na kolejne możliwości zwrócił uwagę Andrzej Głuszyński z PIG: „Potencjał energii zgromadzonej pod ziemią może być wykorzystywany przy pomocy pomp ciepła do ogrzewania, ale też chłodzenia budynków. Od kilku lat trwa w Instytucie tworzenie map potencjału geotermii niskotemperaturowej w wielu obszarach Polski.”

Jakub Manicki - Członek Zarządu Redsnake

W przypadku budynków wielorodzinnych pytanie brzmi, kiedy wszyscy mieszkańcy będą mogli z fotowoltaiki korzystać, nawet jeśli instalacja będzie w pewnej odległości (tzw. wirtualny prosument).

Do poszukiwania nowych rozwiązań oraz innowacji wezwał Marcin Kruk:

Budownictwo 4.0 angażuje wszystkie nowinki technologiczne, takie jak modelowanie budynku w całości w przestrzeni wirtualnej, by zastosować najlepsze rozwiązania. Coraz więcej sprzętu budowlanego pracuje w ramach internetu rzeczy. Idea budownictwa 4.0 to przeniesienie „produkcji” budynku do fabryk.


TOGETAIR 2021:
Rozwiązania cyfrowe wyzwaniem przyszłości!
Debata: Cyfrowa transformacja Polski.

W jaki sposób informatyzacja może pomóc monitorować lub zarządzać procesami w ochronie środowiska? A może sama informatyzacja niesie ze sobą pewne ryzyka dla środowiska? Jakie mamy doświadczenia i czego możemy spodziewać się w przyszłość? Jak wygląda cyfryzacja wśród przedsiębiorców i czy, a jeśli, to i jak, wpłynęła na nią pandemia?

Na te i wiele innych pytań rozmawiali zaproszeni goście, eksperci wielu dziedzin pod przewodnictwem Przemysława Białkowskiego, dziennikarza Polsat News. Wśród zaproszonych panelistów znaleźli się”

  • Michał Widelski – Dyrektor Govtech
  • Tomasz Bagdziński - Dyrektor Departamentu Ochrony Konkurencji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
  • Piotr Kędzierski - Dyrektor Departamentu Spraw Regulacyjnych i Public Affairs, T-Mobile Polska
  • Dawid Zieliński - Prezes Zarządu, Columbus Energy
  • Przemysław Kurczewski - Zastępca Dyrektora, Narodowe Centrum Badań I Rozwoju
  • Paulina Zadura - Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Cyfryzacja to proces, który w bardzo wyraźny sposób może wpłynąć na procesy związane z wyzwaniami ekologicznymi. W swoich wypowiedziach zwróciła na to uwagę dyrektor Govtech:

„Cieszę się, że wątek cyfryzacji jest bardzo podkreślany podczas rozmów o rozwiązaniach ekologicznych. Zmierzamy do tego, by wszystkim urzędom zapewnić miejsce w jednej, bezpiecznej Chmurze Rządowej. W oparciu o portal gov.pl chcemy budować e-usługi w wielu obszarach, w tym środowiska. Takie ułatwienia są szczególnie ważne dla MŚP. Ważne jest też budowanie kapitału społecznego, kompetencji obywateli do korzystania z nowych rozwiązań technologicznych. Zawsze będzie też grupa osób niechętna do korzystania z takich rozwiązań, trzeba dbać o to, żeby ich nie wykluczać.”

Podobne spojrzenie miał Przemysła Kurczewski z NCBiR: „Wyzwania zielonej przyszłości to są rozwiązania cyfrowe – bez nich nie jesteśmy w stanie rozwiązać takich problemów, jak np., nadzorowanie kotłów. NCBiR będzie tworzyć rozwiązania umożliwiające nadzór w czasie rzeczywistym nad stanem jakości powietrza czy wody.”

Paulina Zadura wskazała na jeszcze inną perspektywą, określając trendy, jakie pojawiają się we współczesnej gospodarce, przy których urzeczywistnianiu cyfryzacja ma swoją niebagatelna rolę – mówiła to tak zwanej ekonomii współdzielenia „Światowa gospodarka idzie w kierunku oferowania produktów w formie usług. To będzie jeden z ważniejszych obszarów rozwojowych. Cyfryzacja to też automatyzacja procesów, co może wiązać się z krótkoterminowym bezrobociem technologicznym. To jedno z zagrożeń.’

Natomiast Tomasz Bagdziński z UOKiK spojrzał na sprawę z perspektywy konsumentów, wskazując na potrzebę produkcji, która dzięki cyfryzacji, będzie można naprawiać, czy używać dłużej: „Witamy z radością to, że będziemy mogli naprawiać, że rzeczy będą służyły nam dłużej. Rolą mojego urzędu jest m.in. wspieranie prawa konsumenta do stosowania zamienników czy urządzeń równoważnych.Zmieniają się parametry, którymi przedsiębiorcy konkurują, ale konkurencja pozostaje faktem.”

Przedstawiciel T-Mobile przedstawił bardzo ciekawe rozwiązania, już stosowane w Polsce, te implementacje cyfryzacji pokazują drogę, jaką pomoże pokonać ten proces: „W każdym koszu na śmieci może być czujnik wskazujący, kiedy należy go opróżnić, a także czujnik przeciwpożarowy. Testowaliśmy też drony, które potrafią identyfikować, w którym piecu spala się plastik, śmieci czy inne niewłaściwe materiały. W ten sposób można wspomóc walkę z „kopciuchami”.

Kwestie elektromobilności także opierają się o cyfryzację. Samochód powinniśmy ładować wtedy, kiedy jest nadmiar energii w systemie – narzędzia cyfrowe mogą wskazywać taki odpowiedni czas.

Głównym kłopotem jest konsumpcjonizm, ale w młodym pokoleniu zachowania typu „musze mieć co roku nowy model telefonu” są passe.”

Na zakończenie prezes Columbus Energy opowiedziała o swojej wizji przyszłości: „Co dwunasty dom w Polsce ma instalację fotowoltaiczną, a z tego prawdopodobnie co dziesiąty pochodzi od nas, czujemy więc dużą odpowiedzialność za to, co dostarczamy prosumentom. Mam nadzieję, że miasta będą bardziej zielone nie tylko w sensie energetycznym, ale także ilości roślin. Dobrze byłoby też, żeby były tak projektowane, żeby do pracy można było łatwo dojechać hulajnogą, niekoniecznie samochodem.”

TOGETAIR 2021:
Deweloperzy konkurują rozwiązaniami eko!
Debata: Miasta przyjazne mieszkańcom

Współczesna urbanistyka niesie ze sobą wiele wyzwań. Z jednej strony ekologia i nastawienie na minimalizowanie emisji CO2, z drugiej tworzenie przestrzeni, w których żyć można zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nowoczesne technologie, nowatorskie materiały, a to wszystko ujęte w ramach rachunku zysków i strat, nie tylko tych finansowych, ale również takich, które przyjdzie zapłacić przyszłe pokolenie.

O tym i wielu innych wyzwaniach rozmawiali zaproszeni przez Agnieszkę Zarębę z Radia Zet wybitni eksperci:

  • Marcin Ścigan – Dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Sebastian Nowak - Z-ca dyr. Departamentu Budownictwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej
  • Grzegorz Kiełpsz – Prezes, Polski Związek Firm Deweloperskich
  • Iwona Sroka - Członek Zarządu Murapol SA
  • Joanna Makowiecka-Gatza - Prezes Zarządu Karmar
  • Piotr Śmieja - Prezes Zarządu Red Snake

W trakcie rozmowy na pierwszy wysunęła się kwestia fotowoltaiki, która w ostatnich latach rozwinęła się w Polsce niezwykle dynamicznie. To zdecydowanie jeden z sukcesów Polskiej gospodarki w kontekście ekologii. Mówił o tym między innymi Marcin Ścigan, wskazując jednocześnie przestrzenie do rozwoju: „Rok 2020 był przełomowy w kwestii fotowoltaiki. 5% gospodarstw domowych zainstalowało panele. Fotowoltaika zintegrowana z budynkami to nowy obszar rozwoju. Legislacja raczkuje, ale mam nadzieje, że nadąży, gdyż błyskawicznie rozwijają się polskie firmy, które oferują produkty w tym zakresie.”

Wtórował mu Sebastian Nowak z NFOSiGW „My płacimy za efekt dodany, więc widzimy w fotowoltaice przyszłość i swoją rolę. Dokładamy wszelkich starań, by paneli na dachach polskich domów było jak najwięcej.”

O nowatorskich rozwiązaniach w tej dziedzinie opowiadał też Piotr Śmieja, przedstawiciel innowacyjnej firmy właśnie z tej branży: „Jesteśmy jedną z pierwszych firm na polskim rynku, które połączyły fotowoltaikę z systemem ogrzewania elektrycznego domów. W ub. r. w tym systemie powstało ok. 1000 takich domów w Polsce. Zalety systemu zaczynają też dostrzegać inwestorzy w budownictwie wielorodzinnym.”

Przedstawiciel PZFD opowiedział o nowych inicjatywach w branży: „Coraz więcej uwagi na budowach przykłada się do używania maszyn i urządzeń energooszczędnych, coraz większa jest też dbałość o tworzenie jak najmniejszej ilości odpadów. Rozwijamy szereg inicjatyw wraz z grupą Eco Avengers, w tym nasadzenia drzew. Podczas jednej z akcji na Pomorzu posadzono 110 tys. drzew. 22 maja będziemy natomiast bić rekord w budowaniu największego domu dla owadów.”

Zgodziła się z nim Iwona Sroka z Murapol SA, wskazując obecne w branży trendy: „Konkurujemy ze sobą właśnie rozwiązaniami eko. Sporo zainwestowaliśmy w nowoczesne rozwiązania, w tym stacje ładowania aut elektrycznych. Klienci szukają czegoś, co jest bliżej natury i się szybko nie zużyje.”

Na zakończenie Joanna Makowiecka-Gatza podsumowała rozważania branży:„Idziemy mocno w stronę, by inwestycje były jak najmniej szkodliwe dla środowiska i ludzi, którzy żyją wokół. Pięć obszarów, które są dla nas bardzo ważne to: relacje z klientem, otoczenie, w którym działamy, zarządzanie odpadami, BHP i warunki socjalne.”

TOGETAIR 2021:
Cudownej ustawy nie będzie!
Debata: Wyzwania gospodarki komunalnej

Rynek odpadów przeżywa wielkie zmiany i ciągle szuka dla siebie najlepszej formy. Brakuje rozwiązań legislacyjnych, a branża funkcjonuje w święcie wysokiej niepewności, co do jej przyszłego kształtu. Co przyniesie przyszłość? Jakie działania wprowadzić, by kosztów nie przenosić na konsumentów? O wyzwaniach, szansach i zagrożeniach związanych z gospodarką komunalną rozmawiali znamienici paneliści zaproszeni przez Jakuba Pawłowskiego, redaktora naczelnego TOGETAIR:

  • Marzena Berezowska - Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Marcin Podgórski – Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
  • Jarosław Roliński - Dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Krzysztof Baczyński - Prezes Zarządu Eko-Pak
  • Karol Wójcik - Przewodniczący Rady Programowej, Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami
  • Kamil Wyszkowski - Przedstawiciel Prezes Rady UN Global Compact Network Poland

Pierwsza część dyskusji dotyczyła dyrektywy SUP, której obowiązek zastosowania rozpocznie się już w lipcu 2021 roku. Zwróciła na to uwagę przedstawicielka Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Nie mamy wyjścia, musimy wprowadzać legislację zgodnie z wymogami unijnymi. Brak implementacji dyrektywy SUP (single-use plastic) 5 lipca wiąże się z nałożeniem kar.”

Dyskusje podtrzymał Krzysztof Baczyński z EKO-PAK: „Nikt nie protestuje przeciw implementacji dyrektywy SUP. Kwestia, która budzi nasze największe obawy, to obowiązek uprzątania terenów publicznych. Powstaje pytanie, co z selektywną zbiorki butelek PET, skoro za każdą butelkę trzeba z góry płacić jak za śmieć.”

Na kwestię legislacji zwrócił też uwagę Marcin Podgórski: „Od dawna mamy jasno wyznaczane kierunki, dobrze byłoby nie robić rewolucji w legislacji za każdym razem, gdy coś się złego wydarzy. Bardzo często wystarczy nie przeszkadzać. Szybkie i wyrywkowe zmiany przepisów powodują zawirowania – w jednym miejscu coś naprawimy, w innym pojawiają się problemy.”

Na inny aspekt w kontekście legislacji wskazał Jarosław Roliński, wskazując przy okazji rolę FOŚiGW „Cudownej ustawy się znajdzie, najlepsza legislacja nie spowoduje, że będzie taniej. Są pewne obiektywne koszty gospodarki odpadami, które trzeba ponieść, aby zbliżyć się do celu [ograniczenia emisji]. Rolą Funduszu jest finansowanie ochrony środowiska, co również obejmuje obszar zapobiegania powstawania odpadów. Jesteśmy gotowi do wsparcia działań na poziomie eko-projektowania. Fundusz nie wygeneruje potrzeby, musi ona zaistnieć.”

Kolejnym podniesionym tematem jest potrzeba edukacji społeczeństwa, opowiedział od tym Karol Wójcik: „Najważniejsze, co mamy do zrobienia, to edukowanie, że profesjonalna gospodarka odpadami kosztuje. Nie musi kosztować coraz więcej, jeśli zbudujemy odpowiednią infrastrukturę. Biznesowi potrzebne jest kontrolowane ryzyko. Musimy wiedzieć, w którym kierunku zmierzamy – znać spodziewane zmiany w gospodarce odpadami. Dziś gospodarka odpadami kojarzy się z prymitywnymi instalacjami. One takie nie muszą być, o tym przekonamy mieszkańców.”

Całość podsumował Kamil Wyszkowski, dając dyskusji międzynarodową perspektywę: „Z punktu widzenia systemu ONZ najważniejsze ograniczenie emisji, czyli doprowadzenie do tego, by jak najmniej odpadów było składowanych. Największe wyzwanie to nieszczelność systemu gospodarki odpadami oraz nielegalne pozbywanie się odpadów. Właściwa utylizacja odpadów niebezpiecznych często przekracza budżet gminy, na której takie nielegalnie wyrzucone odpady są znajdowane.”

 

 

Reklama

Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Pacza Mama2021-04-21 17:53:40 z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Pralnia mózgów cd.