Inteligentny dom dla całej rodziny

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-09-30 15:48 | Zmodyfikowano: 2021-09-30 15:51
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


W jaki sposób możemy zdefiniować inteligentny dom? Co może wchodzić w jego skład? W jaki sposób działa? Dlaczego warto się na niego zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.


W jaki sposób możemy zdefiniować inteligentny dom?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie inteligentnego domu, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewna zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń, które przeznaczone są do domowej automatyki. Z inteligentnym domem jesteśmy w stanie się porozumiewać i otrzymywać określone sygnały zwrotne. Poszczególne komponenty są ze sobą połączone. Polecenia wydawane są z poziomu smartfonu. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jest to coś skomplikowanego. Z praktycznego punktu widzenia działanie jest bardzo łatwe. Posiadając telefon, możemy przykładowo modyfikować temperaturę pomieszczeń, gasić światła lub wyłączać urządzenia elektroniczne. Aby znaleźć tego typu nieruchomości, które posiadają system smart, warto odwiedzić stronę obido.pl.


Co może wchodzić w skład inteligentnego domu?

Inteligentny dom to dość rozbudowany system, w którego skład wchodzi wiele różnych udogodnień. Im jest ich więcej, tym bardziej inteligentna jest nieruchomość. Przykładowo część podzespołów odpowiada za zwiększenie komfortu, inne odpowiadają za bezpieczeństwo. Warto wyróżnić inteligentne gniazdka, które umożliwiają włączanie i wyłączanie urządzeń elektronicznych bez wstawania z fotela. Inteligentne oświetlenie natomiast to możliwość regulacji jasności i barwy światła. Pozostałymi urządzeniami godnymi uwagi jest inteligentne ogrzewanie, systemy alarmowe, czujniki (dymu, temperatury, zalania, gazu). Dość powszechne są również kamery monitoringowe. 


Jak działa inteligentny dom?

Poszczególne urządzenia łączą się ze sobą za pośrednictwem bezprzewodowych technologii. Jeśli chodzi o protokoły łączności – mogą być one różnorodne, natomiast różnice dotyczą niezawodności i późniejszej rozbudowy systemu. W niektórych przypadkach stosuje się popularną technologię zwaną Bluetooth. Warto wspomnieć o tym, że tego typu udogodnienia mogą również wykorzystywać radiową łączność na niestandardowym paśmie, ewentualnie korzystać z jednego ze standardów (Wi-Fi, ZigBee). Domownicy korzystając ze smartfonu, mogą obsługiwać cały system, bez konieczności bezpośredniego połączenia.


Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Nie bez powodu inteligentne systemy cieszą się dużą popularnością. Przede wszystkim mają one duży wpływ na poprawienie wygody. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, w której po ciężkim dniu w pracy nie mamy na nic ochoty. Oglądając ulubiony serial i leżąc na kanapie, możemy zmienić temperaturę, włączyć muzykę, rozjaśnić światło. Dodatkowo inteligentny dom to niemalże gwarancja bezpieczeństwa. Przykładowo mamy pewność, że w przypadku powodzi lub pożaru zostaniemy o tym błyskawicznie poinformowani. Udogodnienie to jest dla nas również oszczędnością – płacimy mniej za comiesięczne rachunki. 

REKLAMA
Reklama