Politechnika Wrocławska zainaugurowała nowy rok akademicki

PAP, GN | Utworzono: 2021-10-01 14:09 | Zmodyfikowano: 2021-10-01 14:09
A|A|A

fot. Alina Metelytsia/mat. prasowe

 „Wszystkim życzę, by w tym roku Politechnika przypominała znów prawdziwą akademię, tętniącą życiem z salami, korytarzami i kampusem wypełnionymi studentami” - powiedział rektor uczelni prof. Arkadiusz Wójs.

W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęło ponad 21 tys. studentów, w tym 7 tys. na pierwszym roku studiów. W tym roku na wrocławskiej uczelni uruchomiono cztery nowe kierunki: informatyczne systemy automatyki, inteligentną elektronikę, elektromobilność oraz geoinformatykę.

Utworzono też Wydział Informatyki i Telekomunikacji. Nowa jednostka skupia osiem katedr działających do tej pory w strukturach wydziałów: Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki. Na nowym wydziale kształcić się będzie około 5 tys. studentów. Władze uczelni podkreślają, że jest to największy wydział informatyczny i telekomunikacyjny w Polsce. Kadra naukowa nowej jednostki to 400 nauczycieli akademickich.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podczas inauguracji roku akademickiego podkreślił, że ubiegły rok był ciężki dla społeczności akademickiej. „Musiałem podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji; po niespełna dwóch tygodniach zajęć przyszło mi zamknąć mury uczelni na wiele miesięcy (…) już nigdy nie chciałbym podejmować tak radykalnych kroków (…), ale z perspektywy czasu można stwierdzić, że dzięki tej decyzji udało się nam w dużym stopniu uchronić pracowników i studentów Politechniki przed jesienną, a później kolejną falą pandemii” - mówił rektor.

Prof. Wójs życzył członkom społeczności akademickiej, aby w tym roku Politechnika ponownie przypominała prawdziwą akademię. „Tętniącą życiem z salami, korytarzami i kampusem wypełnionymi studentami; zajęciami na żywo, z kontaktem ze wszystkim członkami społeczności” - dodał prof. Wójs.

Rektor przypomniał, że w lipcu został przyjęty nowy stat uczelni. „Przywrócił on kardynalną rolę wydziałom, uporządkował i wzmocnił procedury demokratyczne, jasno określił zadania i rolę akademickiej części uczelni” - mówił.

Dodał, że od kilku miesięcy prowadzone są też prace nad nową strategią rozwoju Politechniki. „Robimy wszystko, aby Politechnikę Wrocławską wprowadzić do Europejskiej Sieci Uniwersytetów. Staramy się o przyjęcie do elitarnego grona uczelni, od których możemy się uczyć, z którymi możemy wymieniać się studentami i nauczycielami akademickimi na dużą skalę. Chcemy podpatrywać najlepszych na co dzień, pracując z nimi, i korzystać z ich rozwiązań w zakresie tworzenia programów studiów, organizacji procesów badawczych czy przygotowywania projektów. To na pewno przełoży się na sposób funkcjonowania Politechniki, ale też na jej obraz w Polsce i w Europie” - mówił.

Podczas inauguracji roku akademickiego nadano tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej byłemu, wieloletniemu prezydentowi Wrocławia, dr. Rafałowi Dutkiewiczowi.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama