Na jakich zasadach będzie można budować energooszczędne domy do 70 m2?

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-10-15 12:21 | Zmodyfikowano: 2021-10-15 12:23
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę

Energooszczędne projekty są coraz częstszym wyborem wielu osób decydujących się na budowę domu. Jest to spowodowane także wprowadzeniem standardów WT 2021, które wymuszają wdrażanie rozwiązań energooszczędnych. Wejście w życie nowej ustawy, która wpłynie na prawo budowlane, pozwoli nam wybudować małe domy do 70 m2 bez zbędnych formalności, ograniczając się jedynie do zgłoszenia. To ułatwiony proces, przez który takie domy będą wyborem jeszcze większej liczby osób. Ustawa została pozytywnie przyjęta przez Sejm i trafiła do Senatu, a to pozwala przypuszczać, że pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku wejdzie w pełni w życie. Ponadto, inwestorzy decydujący się na takie rozwiązanie nie będą nawet musieli zatrudniać kierownika budowy i prowadzić dziennika. Znacznie zostaną także ograniczone wszystkie koszty budowy, przez co będziemy mogli się zmieścić nawet w budżecie do stu tysięcy złotych. Projekty domów energooszczędnych można znaleźć na stronie domoweklimaty.pl.

 

Spełnienie potrzeb ustawy – o czym trzeba pamiętać?

Trzeba jednak odnotować fakt, że aby móc skorzystać na zmienionych dzięki ustawie przepisach, należy spełnić odpowiednie warunki. Po pierwsze, domy nie powinny mieć więcej niż dwie kondygnacje, a ponadto muszą być wolnostojące. Co więcej, muszą także wpasować się w warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po drugie, budynki, które powstaną w ramach nowych wytycznych, mogą być wykorzystywane wyłącznie na użytek własny. Nie mogą służyć celom zarobkowym, na przykład do wynajmu lub innemu przeznaczeniu. Dom bez pozwolenia na budowę do 70 m2 będzie musiał zostać wybudowany na działce o powierzchni 1000 m2. W jego sąsiedztwie, na tej samej działce nie może znaleźć się drugi taki budynek. 

Minimum formalności

Pomimo tego, że aby zbudować dom energooszczędny do 70 m2, niepotrzebne będzie pozwolenie na budowę, wciąż konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Trzeba złożyć zgłoszenie w starostwie i urzędzie miasta. W tym celu należy pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii odpowiedni wzór zgłoszenia budowy, a także przygotować cztery egzemplarze projektu budowlanego, poświadczenie posiadanego prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i MPZP (ewentualnie decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu). Należy pamiętać, że formalności te muszą zostać dopełnione minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. 

  

Energooszczędne domy do 70 m

Dzięki zmianie prawa budowlanego będzie można znacznie łatwiej wybudować dom bez zbędnych formalności. Ponadto, zastosowanie się do standardów WT 2021 sprawi, że budynek będzie generował także niższe koszty użytkowania względem przede wszystkim energii elektrycznej. Rząd przewiduje także dofinansowanie ekologicznych rozwiązań w domach, takich jak pompy ciepła, dlatego wdrożenie energooszczędnych rozwiązań będzie znacznie łatwiejsze, niż ma to miejsce teraz. Warto przygotować się na nadchodzące zmiany i już teraz zapoznać się z projektami domów energooszczędnych zgodnych z WT 2021.

REKLAMA
Reklama