Wichura na Dolnym Śląsku. Zginęły 4 osoby, rannych 9 osób [ZDJĘCIA]

Andrzej Andrzejewski, Bartosz Szarafin, Martyna Czewińska, Karolina Bieniek, Aleksander Ogrodnik, WK, GN, MK | Utworzono: 2021-10-21 12:46 | Zmodyfikowano: 2021-10-21 12:53
A|A|A

fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Brochocinie

12.20 

W naszym regionie czwartkowa wichura zerwała aż 49 dachów. Cały czas trwają prace przy usuwaniu awarii energetycznych. Tylko na terenie Wrocławia i okolic obecnie pracuje 58 brygad z firmy Tauron. Po godz. 10.00 wyłączonych było 291 stacji, a pozbawionych zasilania - ok. 16 tys. klientów.

Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że po całonocnej pracy drogowcy wszystkie drogi w regionie powinny być przejezdne.

12.00

- Do 16.00 potrwają utrudnienia na linii kolejowej Wrocław - Jelcz Laskowice przez Siechnice - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. Od wczoraj w związku z zerwaną przez wiatr trakcją przez Siechnice nie kursują pociągi. W zamian Koleje Dolnośląskie oferują przejazdy autobusem zastępczym.

10.00.

W związku z silnym wiatrem od czwartkowego przedpołudnia straż pożarna interweniowała na Dolnym Śląsku ponad 2,6 tys. razy. Cztery osoby zginęły w wyniku wichur, a dziewięć, w tym dwóch strażaków, zostało rannych.

9.30

W związku z czwartkowymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, prace na sieci trakcyjnej w obrębie ulicy Jagiełły we Wrocławiu nie mogły być kontynuowane, przez co przejazd próbny tramwaju musiał zostać wstrzymany i odbędzie się w najbliższych dniach. To oznacza, że od jutra, 23 października, ruch tramwajowy na ulicy Jagiełły nie zostanie jeszcze przywrócony.

6.30

Nieczynne są po wichurach dwie linie kolejowe. Na odcinku Lubań - Węgliniec oraz na trasie Jelcz Laskowice - Siechnice - Wrocław kursują autobusy zastępcze, bo trakcja jest tam pozrywana przez wiatr.

PIĄTEK, GODZ. 6.15

2700 interwencji odnotowali po ostatnich wichurach dolnośląscy strażacy - było to przede wszystkim usuwanie wiatrołomów i zabezpieczanie uszkodzonych przez wiatr budynków. Tragiczny bilans piątku w regionie to cztery ofiary śmiertelne. Rannych zostało 13 osób.

Wichurze towarzyszyło tysiące awarii energetycznych.  W niektórych regionach problemy z zasilaniem mogą potrwać do soboty.

Dziś w ciągu dnia najmocniej wiać ma na północy Polski. Na Dolnym Śląsku mocniejsze podmuchy powrócą wieczorem.

22.15

Na 14 km Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (kierunek: Kudowa-Zdrój) zderzyły się laweta i samochód osoby. Nikt nie ucierpiał, ale na miejscu pracują służby i ruch odbywa się pasem lewym.

20.30

Większość mieszkańców podwrocławskich gmin nadal bez dostępu do energii elektrycznej. Jak przekazuje Tauron pogotowie energetyczne pracuje nieustannie, awarie potrwać mogą w najlepszym wypadku jeszcze przez kilka godzin. Mieszkańcy gminy Kąty Wrocławskie, gdzie od energii odcięte są niemal wszystkie miejscowości, liczyć mogą na powrót energii elektrycznej nie wcześniej jak po godzinie 23:40. Wysoka, Ślęza czy Długołęka, a także wiele innych miejscowości poczekać może nawet do rana do 8:00.

19.09

19.00

Wrocławskie MPK informuje, że skutki silnego wiatru będą miały negatywny wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej aż do godzin nocnych.

Do tej pory nieprzejezdne były kub są odcinki torowisk lub jezdni w 23 miejscach, to m.in.: Przyjaźni, Osobowicka, Różyckiego, Małachowskiego, Krakowska, Zaporowska, Ślężna, Park Staszica, Kochanowskiego, Swojczycka, Zwycięska, Olszewskiego, Kowalska, Park Południowy, Brodzka, Piłsudskiego, Powstańców Śląskich, Klecina.

Miejsca, w których jest naprawiana sieć:

  • ul. Małachowskiego - do godz. 20.00 powinny zakończyć się roboty;
  • ul. Borowska - - do godz. 20.00 powinny zakończyć się roboty;
  • pętla Klecina - całkowicie wyłączona, uszkodzenia będą usuwane do końca dnia;
  • pętla Krzyki - wyłączona do godz. 21.00
  • ul. Olszewskiego - do godz. 20.00 powinny zakończyć się roboty;
  • ul. Mickiewicza i ul. Paderewskiego - przez uszkodzoną sieć nie jeżdżą tramwaje do pętli Sępolno - do godz. 20.00 powinny zakończyć się roboty

18.45

Połamane drzewa, latające w powietrzu trampoliny, zerwane płoty - mieszkańcy Siechnic - podobnie jak mieszkańcy całego regionu przeżyli dziś chwile grozy. Na Henryka III doszło do tragicznych wydarzeń. 50-letni mężczyzna pracował na budowie domków szeregowych Osiedle Park Siechnice, kiedy nagle, pod wpływem silnego podmuchu spadła na niego jedna ze ścian. Mimo natychmiastowej reanimacji pracownika budowy nie udało się uratować. W tej chwili miejsce wypadku zostało zabezpieczone przez policję i czeka na oględziny. Na miejscu pojawiają się ciekawi mieszkańcy, ale funkcjonariusze nie pozwalają nikomu wejść na plac budowy.

18.03

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komunikat prasowy, aktualizacja godz. 18:00 

Przywracany ruch i usuwanie drzew z torów

Ponad 200 razy interweniowały już służby techniczne. Sytuacja na torach zmienia się. Przywrócono ruch na trasie Piła – Bydgoszcz, Wrocław – Rudna Gwizdanów, Szczecin - Kostrzyn. Zmiany w komunikacji nadal występują na trasach Węgliniec – Jelenia Góra, Jelenia Góra – Wałbrzych, Szklarska Poręba – Jelenia Góra, Legnica – Rudna Gwizdanów, Szczecin – Reptowo, Piła – Poznań, Poznań – Zbąszynek, Słupsk – Lębork, Nysa – Brzeg.

Niemiecki zarządca infrastruktury ze względu na pogodę wstrzymał przejazd pociągów przez przejście Rzepin – Frankfurt (Oder) na linii Berlin – Poznań. Pociągi PKP Intercity do Berlina kończą kurs na stacji w Rzepinie.

Informacje dla podróżnych na bieżąco są aktualizowane. Non stop pracują zespoły zarządzania PLK i przewoźników we Wrocławiu, w Poznaniu i Opolu. W terenie pracują służby techniczne Polskich Linii Kolejowych oraz pociągi sieciowe W zależności od sytuacji organizowane są przejazdy pociągów trasami zmienionymi, a jeżeli sytuacja tego wymaga, przewoźnicy organizują komunikację zastępczą. Podróżni w pociągach i na stacjach są informowani o sytuacji i możliwościach dalszej podróży.

18.00

Jak przekazuje Tauron tylko do godziny 14:00 awarii uległo blisko 2500 stacji transformatorowych w całym województwie, w rezultacie czego ponad 108 tysięcy osób pozostaje bez stałego dostępu do prądu. W usuwaniu awarii zaangażowanych jest około 400 pracowników Tauronu.

17:52

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem w dziewięciu województwach północnej i środkowej Polski.

Wiatr będzie wiał w nocy i jutro rano. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące przedmioty, które może porwać wiatr" - napisano na Twitterze RCB.

Ostrzeżenie obejmuje województwa: mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz zachodniopomorskie. Do odbiorców w tych województwach wysłano ostrzegawcze SMS-y.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że wiatr osiągnie prędkość od 30 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do stu, a w pasie nadmorskim do 110 kilometrów na godzinę.

17.30

Park Narodowy Gór Stołowych zamknął szlaki na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki. Dyrekcja apeluje, aby zrezygnować z wędrówek w tym rejonie aż do odwołania. Służby zwracają też uwagę, aby nie szukać schronienia przed wiatrem w lesie. Niektóre drzewa są w kiepskiej kondycji i podczas silnego wiatru mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

17.15

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim zamknięty do odwołania. Wiatr powalił drzewa tarasując dojazd. Uszkodzona jest też sieć energetyczna przez co w obiekcie nie ma prądu.

Nad ścieżkami spacerowymi wiszą uszkodzone gałęzie i wiatrołomy, które grożą upadkiem. Wejścia do rezerwatu zostały zabezpieczone dwukolorową taśmą - informują gospodarze obiektu.

Dopóki awarie i zagrożenia nie zostaną usunięte, zamek pozostanie zamknięty.

17.10

Rondo w Bielanach Wrocławskich. 

(fot.M.Z)

16.50

Zagłębie Miedziowe i raport Karoliny Bieniek:

16.30

Porywisty wiatr przewraca drzewa w regionie. W Świdnicy, na skwerze przy Kanonierów drzewo spadło tuż obok bawiących się nastolatek. Dziewczynki zdążyły się oddalić, co zminimalizowała uderzenie. Wezwane na miejsce pogotowie zabrało ja na badania do szpitala. 

16.20

Kolejne niepokojące informacje z autostrady A4. Na 182 kilometrze w stronę Katowic między węzłami Brzezimierz - Brzeg pojazd ciężarowy przewrócił się na jezdnie i trasa na Katowice jest zablokowana.

Można uciekać węzłem Brzezimierz i przez Oławę DK 94 i 39 wracamy na A4.

Także na autostradzie A4 od węzła Wrocław Południe do bramek w Karwianach na trasie do Katowic mamy 10 km korek.

16.10

Relacja z trasy Elżbiety Osowicz:

15.30

Zablokowana autostradowa obwodnica Wrocławia. Na 17 km AOW zerwana została tablica która leży teraz na szerokości całej jezdni w stronę Warszawy. Na miejscu pracują służby. Korek zaczyna się już przy wjeździe z autostrady. 

Na DK 94 między Legnicą, a Chojnowem w miejscowości Studnic pojazd ciężarowy przewrócił się na jezdnię. Droga jest zablokowana.

Silny porywisty wiatr daje się we znaki kolejarzom i podróżnym w całej Polsce, w tym na Dolnym Śląsku.

Drzewa powalone na tory utrudniają przejazd pociągów. Wstrzymano ruch pociągów m.in na linii Węgliniec – Jelenia Góra, Szklarska Poręba – Jelenia Góra, czy Legnica – Rudna Gwizdanów. We wszystkich lokalizacjach służby techniczne PLK usuwają drzewa - podały Polskie Linie Kolejowe

Jak informują Koleje Dolnośląskie - w miejscach utrudnień uruchomiono komunikację zastępczą, a w relacji Jelenia Góra, Wałbrzych, Wrocław - pociągi zostały tymczasowo wstrzymane.

(fot. Patrycja Dzwonkowska - Radio Wrocław) 

15.02

W Sobótce i okolicach sytuacja wydaje się w miarę spokojna, zdecydowanie gorzej jest w Kątach Wrocławskich, tam wiatr spowodował awarie sieci energetycznej, występuje także problem z zasięgiem telefonii komórkowej. Wichura nieustannie wyrywa też drzewa, które blokują przejazd na wielu drogach. Dojazd do Smolca czy Mokronosu może być utrudniony.

Utrudnienia na kolei po wichurach przechodzących przez region

Utrudnienia na kilku liniach kolejowych na Dolnym Śląsku spowodowały wichury przechodzące w czwartek przez region. Powalone drzewa czy zerwane trakcje są m.in. na linii Węgliniec – Zgorzelec czy Legnica – Głogów.

Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemienic powiedział, że zmiany w kursowaniu pociągów spowodowane warunkami atmosferycznymi mogą wystąpić na liniach Węgliniec – Zgorzelec czy Legnica – Głogów. Utrudnienia są też na trasie z Wrocławia w stronę Legnicy pomiędzy miejscowościami Leśnica i Miękinia oraz na górskim odcinku pomiędzy Jelenią Górą a Szklarską Porębą.

Rzecznik dodał, że sytuacja jest dynamiczna, dlatego podróżni powinni zwracać uwagę na komunikaty podawane na stacjach i przystankach kolejowych.

Utrudnienia komunikacyjne spowodowane wiatrem są też we Wrocławiu. Wrocławskie MPK informuje o problemach na kilkunastu ulicach Dolnego Śląska. To przede wszystkim powalone drzewa.

Do tej pory strażacy w regionie interweniowali ponad 1,1 tys. razy. Byli wzywani do powalonych drzew, zerwanych dachów, powalonych ścian budynków czy zerwanych trakcji.

14:46

Mamy informację o kolejnych dwóch ofiarach śmiertelnych. We Wrocławiu przy ulicy Żużlowców powalone drzewo spadło na przejeżdżający samochód. Dwie osoby zginęły - poinformowali nas dolnośląscy strażacy. W sumie otrzymaliśmy już informację o 4 osobach zmarłych z powodu wichury, która szaleje na Dolnym Śląsku. Przypomnijmy, że na DK5 z powodu porywistego wiatru dachował samochód dostawczy - zginął kierowca tego pojazdu. Do tego w Siechnicach mężczyzna został przygnieciony przez ścianę budynku, która przewróciła się pod wpływem wiatru. Mimo reanimacji nie udało się go uratować. 

14.38 

14.36

W miejscowości Rusko na drodze krajowej nr 5 w wyniku porywistego wiatru dachował samochód dostawczy. Zginął jego kierowca.

14.35

Piloci mają problem z lądowaniem na wrocławskim lotnisku: 

14.30

MPK Wrocław informuje o utrudnieniach w mieście. Powalone drzewa niemal sparaliżowały ruch w stolicy regionu: 

14:20

Jak poinformował rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec drzewa przewróciły się na trakcje na liniach Wrocław - Legnica, Węgliniec - Zgorzelec i Głogów - Brzeg Dolny. Wszystkie aktualne wydarzenia na torach można sprawdzać na Portalu Pasażera.

14:10

Akcja reanimacyjna prowadzona w Siechnicach niestety nie zakończyła się powodzeniem. Mężczyzna, który został przygnieciony przez ścianę, zmarł. Ściana przewróciła się pod wpływem wiatru.

Wiele dzieje się też w rejonie Legnicy i Lubina. W samych Polkowicach strażacy podjęli już 25 akcji. W pełnej mobilizacji są także strażacy z Lubina, którzy wyjechali tylko do godziny 12 ponad 20 razy. Zgłoszenia napływają cały czas, dotyczą powalonych drzew, gałęzi zalegających na drogach, a także zerwanych linii energetycznych. W kilku miejscowościach pod Legnicą, a także w gminie Lubin nie ma prądu i wody, nie działają sieci komórkowe. Na drodze między Dąbrową Górną, a Środkową, a także na trasie Lubin - Ścinawa i w Miroszowicach drzewa przewróciły się na samochody, drogi te są zablokowane. W Miłosnej także drzewo uszkodziło jadący samochód w wyniku czego jedna osoba została ranna. Strażacy apelują by nie zostawiać samochodów pod drzewami i zabezpieczyć wszelkie rzeczy na tarasach i balkonach. Jeśli nie jest to konieczne apelują także o pozostanie w domach.

14:00

We Wrocławiu wciąż przybywa utrudnień. Na ulicy Krzywoustego, na jezdni w kierunku Centrum Handlowego Korona drzewo blokuje przejazd. Korek już rośnie, a jak informuje nasz słuchacz - autobusy miejskie nie mają szans przejazdu w ogóle.

Z kolei na ulicy Wyścigowej drzewo wpadło bezpośrednio do kabiny busa. Tam też utworzył się zator.

Ostrożność trzeba też zachować na trasie 94 między miejscowościami Wróblowice i Błonie. Jak informuje nasz słuchacz wiatr nawiewa tumany kurzu, co mocno ogranicza widoczność na drodze:

13:50

13:45

Trwa akcja ratunkowa w Siechnicach. Ściana budynku przewróciła się przez wiatr i przygniotła robotnika. Jak informuje Magdalena Cwynar z zespołu prasowego straży pożarnej trwa reanimacja. Przez warunki pogodowe służby na Dolnym Śląsku mają dziś pełne ręce roboty, strażacy odebrali już ponad 1600 zgłoszeń.

Na Ścieżce prędkość wiatru osiąga nawet 140 km/h.

Z dobrych informacji: udało się przywrócić prąd na linii kolejowej Chojnów - Bolesławiec. Wciąż jednak pasażerowie mogą się spodziewać utrudnień w kursowaniu pociągów.

13:35

Wiatr przeszkodził też kierowcom na autostradzie A4. Między węzłami Chojnów i Lubiatów w kierunku Wrocławia jezdnię blokuje przewrócony bus. Przypominamy, że objazd przez trasę 94 też jest utrudniony przez przewróconą ciężarówkę.

Utrudnienia są również przy ul. Andersa w Wałbrzychu. Powalone drzewo utrudnia ruch w okolicy tak zwanej mijanki. Na miejscu pracuje straż pożarna, ruchem kieruje policja. Od strony Szczawna, Starego Zdroju i Sobięcina występują utrudnienia. Drzewo przewróciło się także na wyjeździe do Czarnego Boru od strony Kamiennej Góry. Tam również występują utrudnienia.

13:25

Na ulicy Zwycięskiej we Wrocławiu Staż Pożarna interweniowała w sprawie rozszczelnienia rury z gazem. Na miejscu pracowało 5 zastępów, sytuacja jest już opanowana.

13:20

Utrudnienia czekają też na pasażerów PKP. Między Węglińcem, a Bolesławcem drzewo spadło na linię trakcyjną. Obecnie nie ma prądu od Chojnowa do Bolesławca.

12:45

Do zdarzeń dochodzi głównie na zachodzie województwa - w powiatach lubańskim, lwóweckim, bolesławieckim i zgorzeleckim. Problemów nie brakuje tez jednak w innych częściach Dolnego Śląska.

Poważne utrudnienia związane z wichurą w Legnicy. Na drodze w kierunku Lubina drzewo spadło na samochód - tworzy się zator. Chodzi o drogę nr 323. przy ul. Poznańskiej tuż za wiaduktem. Silny wiatr złamał tam drzewo - gruby konar zahaczył o przejeżdżające auto. Na szczęście bez ofiar, ale jednym pasem nie da się przejechać. Stąd korek. Strażacy walczą też ze skutkami wichury w centrum miasta przy ul. Złotoryjskiej 105. Tam przewróciły się dwa drzewa jedno spadło na latarnię i część konstrukcji w każdej chwili może runąć na ziemię. Ratownicy czekają na ekipę energetyków. Drugi wiatrołom jest właśnie cięty piłami spalinowymi. Oczywiście ul. Złotoryjska przyblokowana. podobnych zgłoszeń jest kilkanaście. Ostatnie: na ul. Bagiennej 9 - złamane grube drzewo i przewrócona przez wiatr ciężarówka wypełniona paletami w okolicach Studnicy.

Do tego mamy wypadek na trasie 94 Legnica - Chojnów. Trasa jest zablokowana: 


(fot. grupa The Bad Bunzlauer - złe wiadomości z Bolesławca)

We Wrocławiu wiatrołom blokuje przejazd przez ulicę Zwycięską.

Problemy są też pod Wrocławiem, na drodze 35 w okolicy Gniechowic. Tam również drzewo utrudnia przejazd.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~rodzic
2021-10-21 18:33:10
z adresu IP: (88.128.xxx.xxx)
Ocena: 2
A czy te nastolatki nie powinny w tym czasie odrabiać lekcji?
~DRZEWA?
2021-10-21 18:20:55
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: -3
Mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej.
~bera
2021-10-21 15:08:15
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -2
Zadrzewienie dróg publicznych. Art. 28. 1. Zarządy dróg powinny sadzić i utrzymywać zadrzewienie (zakrzewienie) przydrożne wzdłuż dróg publicznych poza koroną drogi. 3. Zarządy dróg mogą sadzić drzewa i krzewy: 1) w obrębie pasa drogowego (art. 18); 2) na pasach przydrożnych wolnych od uprawy (art. 33 ust. 1); 3) na gruntach przyległych do drogi, gdy jest przewidywane poszerzenie istniejącej drogi. 4. Drzewa i krzewy na gruntach wymienionych w ust. 3 pkt 1 są sadzone i utrzymywane przez zarząd drogi i stanowią własność Państwa. 5. Drzewa i krzewy na gruntach wymienionych w ust. 3 pkt 2 są sadzone i utrzymywane przez zarząd drogi i stanowią własność Państwa. 6. Drzewa i krzewy na gruntach wymienionych w ust. 3 pkt 3 są sadzone przez zarząd drogi. Stanowią one własność właścicieli tych gruntów i są przez nich utrzymywane. 7. Na drogach lokalnych gruntowych obowiązek sadzenia drzew przydrożnych należy do gromadzkich rad narodowych, przy czym miejsca sadzenia drzew ustala właściwy do spraw drogowych organ prezydium powiatowej rady narodowej.
~bera
2021-10-21 14:59:15
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 1
art. 415 kodeksu cywilnego, który stanowi: kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Jest to odpowiedzialność majątkowa na zasadzie winy. A więc aby obarczyć sąsiada odpowiedzialnością za szkody wyrządzone przez drzewo rosnące na jego nieruchomości, niezbędne jest wykazanie że zachowanie owego sąsiada jest zawinione. Warto jednak podkreślić, że zawinionym jest także zdarzenie wywołane chociażby przez niedbalstwo. W przypisanych okolicznościach będzie to dla przykładu sytuacja, w której sąsiad pomimo wiedzy, że drzewo jest obumarłe, nie czyni odpowiednich starań aby zapobiec potencjalnemu wypadkowi np. nie przycina suchych gałęzi, po czym gałęzie owe spadają na posesje sąsiada, wyrządzając przy tym szkodę na mieniu. Właściciel terenu, na którym rośnie drzewo będzie odpowiedzialny za szkodę powstałą w wyniku jego przewrócenia lub złamania, jeśli nie dochował należytej staranności w utrzymaniu stanu zadrzewienia na swoim terenie.
~bera
2021-10-21 14:57:40
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 2
Huragan zrobił porządek i zniszczenia tego czego nie zrobił dendrolog miejski , bo nie wywiązuje sie ze swoich obowiązków dbania o drzewostan. Dlaczego nie wycina się drzew rosnących blisko jezdni, torów kolejowych w odległości równej lub większej niż wysokości drzew? Drzewa zagrażają budynkom. Wycinać topole w miastach - to jest drzewny chwast. Przeprowadzać korygowanie koron drzew - nie pozwalać na wysokie porosty. Wysokie topole wzdłuż dróg - obecnie mnóstwo połamanych. Gdzie są dendrolodzy od pilnowania drzewostanu w miastach? Dlaczego nie koryguje się konarów, to musi być obowiązek właściciela terenu w mieście. Przy budynkach, ulicach tylko niskie drzewka i krzewy. Czy musimy patrzeć na tragedie mieszkańców miast i wsi ? Drzewa tylko w parkach, lasach
~Rzecznik LKK
2021-10-21 13:23:05
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: 10
Informujemy naszych pasażerów, że Lwówecka Kolej Konna pomimo wichury działa bez zakłóceń. Furmanki konne podjeżdżają pod zabite deskami dworce kolejowe punktualnie według rozkładu. Jako, że mieszkańcy naszego powiatu nabyli wysokie kwalifikacje w tempie cięcia brzeszczotami szyn kolejowych, ewentualne drzewa spadające na trakty konne są usuwane od ręki przez prosty lud przy pomocy pił ręcznych, a następnie konary są zagospodarowywane wedle uznania piłujących. Można np. zawieźć gałąź rowerem do odbiorcy palącego w kominku drewnem i uzyskać ekwiwalent pieniężny albo w płynie%. System działa doskonale. A teraz czekami na komentarz rzecznika tradycyjnej kolei (KD) z sytuacji na torach na trasach z trakcją i bez. U nas brak, powtarzam, brak utrudnień. Zapraszam do Lwówka - furmanką i rowerem!
Reklama