Dobra wiadomość dla kinomaniaków w Świdnicy. Po rocznej przerwie do miasta wraca Spektrum

Barbara Szeligowska, el | Utworzono: 2021-10-24 14:40 | Zmodyfikowano: 2021-10-24 14:43
A|A|A

fot. B. Szeligowska

Podczas przeglądu zostaną zaprezentowane najwybitniejsze filmy prosto ze światowych festiwali. Publiczność może liczyć na kilka seansów dziennie - mówi dyrektor festiwalu, Lech Moliński:

Przegląd jest również szansą na nagrody dla początkujących filmowców, którzy zaprezentują publiczności i jurorom swoje dzieła. Jak mówi wiceprezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski, Spektrum cieszy się bardzo dobrą opinią w branży filmowej:

Festiwal Filmowy Spektrum jest organizowany przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowany ze środków miasta Świdnica.

W konkursie głównym o nagrodę powalczy pięć pełnometrażowych filmów z Polski oraz pięć produkcji zagranicznych, które zostały już wcześniej docenione na festiwalach filmowych. Widzowie zobaczą m.in. nagrodzony w Gdyni za reżyserię film „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka z Agatą Buzek w roli głównej, zdobywcę Złotych Lwów dla najlepszego filmu „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Ronduda i Łukasza Gutta, laureata Złotej Palmy w Cannes „Titane” Julii Ducournau, czy nominowany do Oscara film Jasmili Žbanić „Aida”. W tym konkursie jedynym jury będzie festiwalowa publiczność.

W nowej sekcji konkursowej Bliżej/Closer znalazły się natomiast pełnometrażowe narracje o najbliższych relacjach i otoczeniu. „Widzowie wkroczą tu w rzeczywistość niewielkich wspólnot i przyjrzą się rządzącej w nich dynamice. Przeniosą się m.in. do francuskiego nadmorskiego miasteczka w filmie +Lato ‘85+ François Ozona, poznają tajemnice drzemiące w islandzkich bezdrożach w +Lamb+ Valdimara Jóhannssona czy poznają historię włoskich +Truflarzy+ w poruszającym dokumencie o starszych panach, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli” – zapowiadają organizatorzy. Nagrodę w tej sekcji, podobnie jak w konkursie głównym, przyzna publiczność.

Jak co roku podczas festiwalu zaprezentowane zostaną także najciekawsze filmy dokumentalne sezonu. W sekcji „Oko na dokument” znalazł się m.in. głośny film o Grecie Thunberg „Jestem Greta”, który będzie jednocześnie filmem zamykającym 7. edycję festiwalu, czy przebój tegorocznego festiwalu w Sundance „Ogniem pisane” o grupie mieszkanek Uttar Pradesh w Indiach, które wbrew stereotypom i uprzedzeniom, na przekór kastowemu systemowi i kryzysowi dziennikarstwa tworzą niezależną gazetę.

W czterech kategoriach konkursu „Okiem Młodych” - Fabuła, Dokument, Animacja i Amatorski znalazło się 35 tytułów z 14 państw, m.in. z Polski, Francji, Szwajcarii, Litwy, Rumunii, Rosji, Wietnamu czy USA. W każdej z konkursowych sekcji swojego faworyta wybierze trzyosobowe jury, w którego skład wejdą przedstawiciele świata filmu i sztuki. „Oprócz jury głównego, filmy oceniać będzie również jury lokalne: filmy fabularne oglądać będą uczestnicy terapii zajęciowej w Mokrzeszowi, dokumenty – osadzeni w Areszcie Śledczym w Świdnicy, a produkcje amatorskie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica” – poinformowali organizatorzy.

Filmem otwarcia tegorocznej edycji będzie „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej - komedia akcji, inspirowana prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL.

Również w niedzielę pokazany zostanie film przygodowy dla młodych widzów „Czarny Młyn” na motywach powieści Marcina Szczygielskiego.

Pełny program festiwalu dostępny jest TUTAJ

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama