Kino w RWK: American Film Festival 2021 [POSŁUCHAJ]

Miłosława Bożek | Utworzono: 2021-11-13 18:36 | Zmodyfikowano: 2021-11-13 18:40

Nasze plenerowe studio odwiedził reżyser filmu "Anchorage" Scott Monahan, aktor, który swoją karierę zaczął już jako dziecko. "Anchorage", to jego debiut reżyserski. w którym zagrał jedną z główną ról u boku Dakoty Loescha. Dakota Loesch, z którym też porozmawiałam, napisał do ich wspólnego filmu scenariusz. "Anchorage" to film drogi, pełen amerykańskich plenerów, braterskiego napięcia, narkotyków i przemocy. Rozmawiamy o opustoszałych plenerach USA, współpracy i bagażniku pełnym pluszaków:

W studiu Pete Ohs, amerykański reżyser, operator i montażysta. Wcześniej realizował teledyski dla takich zespołów jak Slow Club, Wavves czy The Fiery Furnaces. W 2013 roku „Filmmaker Magazine” zaliczył go do najciekawszych nowych twarzy kina niezależnego. W jego świetnie przyjętym debiucie "Poza zasięgiem" zagrała wschodząca gwiazda Julia Garner. W najnowszym filmie "Youngstown" przygląda się tytułowemu miastu w stanie Ohio, które po za dwójką aktorów jest głównym bohaterem filmu. Rozmawiamy o wzruszającej historii powstania laurki dla Youngstown, castingu i białych pickup'ach:

Porozmawiałam również z Diego Ongaro, francuskim reżyserem od lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych, w zachodnim Massachusetts. Jego pełnometrażowym debiutem był dramat "Bob i jego drzewa" w 2015r., który premierę miał na Sundance, trafił na ponad 20 festiwali na całym świecie. Na festiwalu prezentuje swój drugi film "Król nie żyje" o raperze Mercury Maxwellu, w którego wciela się raper Freddie Gibbs. Oglądamy muzyka w trakcie jego kryzysu twórczego, który opuszcza Nowy Jork i przenosi się do miasteczka w Massachusetts, aby w odosobnieniu zebrać pomysły na kolejny album. Diego Ongaro skupia się w swoim filmie na realizmie, budując wręcz dokumentalne doświadczanie historii Mercurego. Rozmawiamy o amerykańskiej prowincji, zwierzętach i kryzysowej tematyce:

O spotkaniach literackich na tegorocznym AFF opowiada ich prowadzący Michał Nogaś:

Krytyk filmowy Maciej Stasierski z bloga Watching Closely i podcastu KinoTalk opowiada o festiwalowych wrażeniach:

Patrycja Mucha, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, zaprasza na retrospektywę wczesnych filmów Jima Jarmusha:

Monikę Talarczyk odpowiedzialna za retrospektywę Idy Lupino opowiada o reżyserce i jej filmach:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.