Ranking kredytów gotówkowych - jak z niego korzystać?

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-12-03 09:42
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


1. Ranking kredytów gotówkowych - jak to działa?
2. Na co zwracać uwagę, przeglądając rankingi kredytów?
3. Jak porównać kredyty gotówkowe? Najważniejsze parametry

Przeglądając poszczególne propozycje, sprawdź, czy dany ranking kredytów jest aktualny. Oferty bankowe zmieniają się z czasem, co znajduje odzwierciedlenie w zestawieniach.


Ranking kredytów gotówkowych - jak to działa?

Czym właściwie są rankingi kredytów gotówkowych? Mówiąc najprościej, to zestawienia gromadzące zgodnie z różnymi kryteriami dostępne w bankach oferty kredytowe. Podstawowym zadaniem takiego uszeregowania jest wytypowanie najkorzystniejszych, najniżej oprocentowanych lub promocyjnych propozycji instytucji finansowych. Pierwszą pozycję zajmuje oferta, której koszty są najbliższe, a na kolejnych plasują się coraz droższe produkty. Mając wgląd w taką listę, znacznie łatwiej jest porównać możliwości.

Aby zobaczyć aktualny ranking, należy wprowadzić podstawowe dane: wysokość kredytu gotówkowego oraz liczbę rat, w jakich chcesz spłacić określoną kwotę. Możesz modyfikować te kryteria dowolnie. Jeśli uznasz, że szacowana wysokość miesięcznej spłaty przerasta twoje możliwości, spróbuj zwiększyć liczbę rat. Pamiętaj jednak, że wówczas wzrosną koszty i cały ranking może się zmienić.


Na co zwracać uwagę, przeglądając rankingi kredytów?

Kiedy weryfikujesz, gdzie wnioskować o kredyt gotówkowy, posiłkuj się przede wszystkim aktualnymi zestawieniami. Przykładowo "ranking kredytów gotówkowych - lipiec" nie będzie miarodajny jesienią. Banki zmieniają swoje propozycje - nieustannie pojawiają się nowe kredyty gotówkowe o zaktualizowanych parametrach.

Pamiętaj też, że dane w kalkulatorach i rankingu kredytów gotówkowych stanowią jedynie pewną symulację. Poszczególne oferty są porównywane na reprezentatywnym przykładzie, dlatego w praktyce oprocentowanie, prowizja czy w ogóle rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) mogą się zmieniać. Duże znaczenie ma zdolność kredytowa, dotychczasowa historia kredytowa i inne indywidualne decyzje danego banku.

Rankingi pokazują zatem, gdzie najprawdopodobniej uzyskasz tani kredyt gotówkowy, ale nie oznacza to, że propozycje ulokowane na drugim czy trzecim miejscu nie są warte weryfikacji. W praktyce może okazać się, że to właśnie one stanowią lepszy wybór. Często możesz przekonać się o tym, składając wniosek o kredyt gotówkowy online w dwóch lub trzech instytucjach finansowych.


Jak porównać kredyty gotówkowe? Najważniejsze parametry

Na jakie parametry kredytu zwrócić uwagę przede wszystkim?

  • Oprocentowanie kredytu

Na jego wysokość mają wpływ stopa procentowa oraz marża banku. Pierwszy parametr ustala odgórnie Rada Polityki Pieniężnej, marża zaś nakładana jest przez bank i można ją negocjować.

  • Prowizja banku

To jednorazowa opłata pobierana przez bank w związku z udzieleniem kredytu. W przypadku wielu promocji obniżona jest do zera.

  • RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Wskaźnik, który bierze pod uwagę wszystkie koszty kredytu.

  • Ubezpieczenia

Nie zawsze jest obowiązkowe. Jest dodatkowym obciążeniem, ale może pociągać za sobą również profity.

 

REKLAMA
Reklama