Kredyt hipoteczny czy gotówkowy - co się opłaca?

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-12-04 14:17
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Kredyt hipoteczny – na czym polega?

Kredyt hipoteczny polega na tym, że usługodawca – najczęściej bank, udziela pożyczki na określoną kwotę pieniędzy, która jest zabezpieczona nieruchomością lub gruntem. Jest to niezbędne do tego, żeby w razie konieczności, bank mógł pobrać należność nieopłaconą przez klienta, właśnie poprzez dysponowanie zakupioną przez niego nieruchomością. Dzieje się to w ramach rekompensaty. Taka sytuacja występuje w momencie, kiedy klient nie opłaca należności lub nie wywiązuje się z podpisanej wcześniej umowy kredytowej w inny sposób. Bank odzyskuje swoją należność najczęściej w ten sposób, że licytuje daną nieruchomość i odzyskuje całość lub część środków.


Kredyt gotówkowy – na czym polega?

Kredyt gotówkowy polega na tym, że usługodawca udziela klientowi pożyczki w formie pieniężnej nie na konto, ale w fizycznie. Najczęściej odbywa się to w kasie banku lub specjalnie dostosowanym pod takie transakcje pomieszczeniu. Dzięki temu klient może liczyć na prywatność, co podnosi jakość korzystania z tego rodzaju usług. Wysokość kredytu gotówkowego jest zależna od oferty, jaką ma dany usługodawca, jednak stawki mieszczą się w ramach, które obowiązują w przypadku większości pożyczek – kwoty sięgają nawet 100 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że decydując się na kredyt gotówkowy, trzeba się liczyć z wyższym stopniem oprocentowania. Wiąże się to z większym ryzykiem, jakie musi ponieść bank. Dużym atutem jest natomiast to, że biorąc kredyt gotówkowy, w większości przypadków nie trzeba informować usługodawcy o tym, na jakie konkretnie cele zostaną przeznaczone pieniądze.


Jaki model finansowania opłaca się wybrać? Porównanie kredytu hipotecznego i gotówkowego

Ze względu na charakterystykę obu modeli finansowania trzeba mieć na względzie, że nie są to zazwyczaj równorzędne formy pożyczki. Kredyt hipoteczny cechuje się znacznie niższym oprocentowaniem, a także jest zawierany na dłuższy okres. Dzięki niemu można się także starać o wyższą kwotę samej pożyczki. Dlatego opłaca się go wziąć w momencie, kiedy uzbierało się niedużą część wartości nieruchomości – na przykład 20% lub 30%.

Kredyt gotówkowy będzie się opłacał wtedy, kiedy klient ma uzbieraną dość dużą sumę pieniędzy i brakuje mu, na przykład kilkudziesięciu tysięcy złotych. W takim momencie może skorzystać z formy finansowania, która cechuje się krótkim okresem oczekiwania na decyzję przydzielenia pożyczki. Jedynym minusem może być to, że usługodawcy naliczają zazwyczaj wyższe stopy oprocentowania.


Gdzie znaleźć atrakcyjne oferty kredytów hipotecznych i gotówkowych?

Nie zawsze kredyt hipoteczny jest jedynym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o kupno nieruchomości. Dlatego, zanim ktoś podejmie decyzję o wybraniu konkretnej formy finansowania zakupu, warto zaznajomić się z najlepszymi ofertami, dostępnymi na rynku. W takiej sytuacji warto skorzystać z praktycznych narzędzi, takich jak na przykład porównywarka kredytów gotówkowych. Dzięki niej znalezienie odpowiedniej oferty jest znacznie łatwiejsze.

Na podobne rozwiązania można liczyć, jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny. Trzeba także pamiętać, aby zawsze przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z zawartymi w niej zapisami, regulaminem, a także odpowiednio oszacować swoje możliwości finansowe, aby ewentualna pomoc nie okazała się w przyszłości problemem, z którym trudno sobie poradzić. Jednak korzystając z odpowiednich narzędzi online – porównywarek i merytorycznych informacji – można znacznie zminimalizować ryzyko, że klient podejmie nieodpowiednią decyzję.

REKLAMA
Reklama