Jaką klawiaturę wybrać?

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-12-16 09:33 | Zmodyfikowano: 2021-12-16 09:33
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


1. Rodzaje klawiatur
2. Klawiatury mechaniczne
3. Klawiatura gamingowa
4. Klawiatury membranowe
5. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej klawiatury?
6. Jaką klawiaturę wybrać?


Rodzaje klawiatur

Na rynku dostępne są różne rodzaj klawiatur. Kiedyś standardem było wyposażenie komputera w klawiaturę przewodową. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na modele bezprzewodowe.
Więcej na ich temat znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/klawiatury,komunikacja-z-komputerem_2!bezprzewodowa.bhtml.

A oto najpopularniejsze rodzaje klawiatur:

      • Klawiatura tradycyjna – jest najbardziej popularna i powszechna, cenią ja miłośnicy klasycznych rozwiązań. Posiada tradycyjny układ klawiszy, zazwyczaj nie posiada dodatkowych funkcji. Klawiatura tradycyjna charakteryzuje się przystępną ceną. Najprostsze modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych.  
      • Klawiatura numeryczna - dedykowana jest głównie do zastosowań biznesowych. Stanowi miniaturowy moduł, który zawiera przede wszystkim cyfry. Jest bardzo pomocna przy wprowadzaniu ciągów liczb. Zazwyczaj jest podłączana za pomocą kabla USB do laptopa lub komputera stacjonarnego. Jej głównym atutem są klawisze numeryczne, do których jest łatwy dostęp. 
      • Klawiatura multimedialna - tego typu klawiatura jest coraz bardziej popularna. Posiada klawisze specjalne, które są dedykowane konkretnym operacjom, związanym z odtwarzaniem muzyki lub grami. Tego typu ergonomiczna klawiatura świetnie sprawdza się dla graczy. Ma dodatkowe funkcje, jak na przykład podświetlane klawisze i obecność 


Klawiatury mechaniczne

Klawiatury można podzielić także ze względu na technologię wciskania klawiszy. Klawiatury mechaniczne cechują się sprężystymi klawiszami, których nie trzeba dociskać do samego dna. Są bardzo wytrzymałe. Wyposażone są w dedykowany przełącznik. Taki typ klawiatury często jest wybierany przez graczy. Minusem klawiatury mechanicznej jest to, że jest dość głośna. Dla niektórych osób może to być problem, jeśli w pomieszczeniu przebywają też inne osoby, którym może przeszkadzać ten dźwięk. 


Klawiatura gamingowa

Klawiatura gamingowa dedykowana jest graczom. Są to klawiatury ergonomiczne, bardzo solidne, z gładkimi, wygodnymi klawiszami. Posiadają specjalne funkcje. Jedną z nich jest obecność n-key rollover. Niezależnie od tego, ile jednocześnie klawiszy zostało wciśniętych, zapewniona jest rejestracja każdego z nich. Wielu graczy ceni także obecność programowalnych przycisków, którym można przypisywać skróty klawiszowe oraz możliwość blokowania tych z nich, które przeszkadzają w trakcie gry. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-klawiatur-gamingowych.bhtml


Klawiatury membranowe

W klawiaturze membranowej przyciski umieszczone są na trzech membranach. Pomiędzy przyciskiem a membraną znajduje się gumowa kopułka. Po jej dociśnięciu do membrany, następuje wysyłka informacji do komputera. Dzięki takiej konstrukcji klawiatura membranowa jest bardzo cicha. Niektórzy jednak narzekają na jej trwałość. Pod tym względem czasami przegrywa z tradycyjną klawiaturą mechaniczną. Klawiatura wyposażona w membranę wraz z upływem czasu potrzebuje coraz więcej nacisku do aktywacji przycisków. Mimo tego popularność klawiatur membranowych stale rośnie. Ma na to wpływ świetna relacja ceny do możliwości tego urządzenia. 


Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej klawiatury? 

Przy wyborze klawiatury trzeba wziąć pod uwagę różne kwestie. Jedną z nich jest żywotność klawiatury. Jeśli jest to dla Ciebie istotny parametr, wybierz klawiaturę mechaniczną. Jeśli korzystasz z komputera, a obok Ciebie przebywa druga osoba, której może przeszkadzać hałas, postaw na klawiaturę membranową. Obecność klawiszy multimedialnych będzie istotna dla osób, które słuchają dużo muzyki i oglądają filmy. Doskonale wyprofilowane klawisze i dodatkowe przyciski będą ważne dla graczy. Jeśli potrzebujesz mobilnej klawiatury, bezprzewodowe modele świetnie się sprawdzą. 


Jaką klawiaturę wybrać?

Dobra klawiatura to taka, która jest idealnie dopasowana do potrzeb. Przed zakupem najlepiej zastanowić się, do czego dokładnie będzie wykorzystywana klawiatura, czy raczej do pracy, czy jednak rozrywki. 

REKLAMA
Reklama