Szybki internet nawet w najtrudniejszych warunkach? To możliwe!

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-12-19 11:25 | Zmodyfikowano: 2021-12-24 08:50
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Wzmacniacz sygnału WiFi - co to właściwie jest?

Wzmacniacz WiFi jest urządzeniem typu mesh, co oznacza, że jest jednym z elementów większej sieci sprzętów. Współpracują jednak nie tylko ze sobą, lecz także źródłami sygnału internetowego, które znajdują się w danym budynku. Co taka współpraca daje? Przede wszystkim pozwala na bieżąco śledzić, które źródło sygnału ma akurat najsilniejszy zasięg i to właśnie z nim połączyć dane urządzenie. Płynny proces tego typu jest możliwy zwłaszcza dzięki tzw. wzmacniaczom „samouczącym się”, które umożliwiają przełączanie się pomiędzy poszczególnymi źródłami w sposób automatyczny. 

Jaki wzmacniacz WiFi wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, lecz należy pamiętać, że „pierwszy lepszy” nie będzie w tym przypadku dobrym wyborem. Przed podjęciem decyzji o zakupie wzmacniacza WiFi należy zwrócić uwagę na:

    • obsługiwane przez dany model częstotliwości (ważne, aby obsługiwał zarówno 2,4 GHz, jak i 5 GHz);
    • szybkość transmisji danych;
    • standardy WiFi (obecnie do najczęstszych należą: 802.11n, 802.11ac, 802.11ax);
    • możliwość podłączenia kabla (zwłaszcza tego z końcówką RJ-45).

Istotny jest również oczywiście sposób jego obsługi. Czy dany wzmacniacz WiFi możemy zainstalować sami, bez konieczności umawiania się ze specjalistami? Jak często jego praca wymaga później naszej ingerencji i wiedzy? A może to tzw. inteligentne urządzenie, które zamiast wymagać od nas wspomnianej wiedzy, samo będzie potrafiło rozwiązać ewentualne problemy techniczne? 

Przykładowo wzmacniacz UPC WiFi POD można zarówno zainstalować samodzielnie, jak i w pełni powierzyć mu dalsze działania. To możliwe przede wszystkim dzięki aplikacji mobilnej UPC Connect, która pomaga już od samego początku, a mianowicie od momentu, w którym zastanawiamy się, gdzie właściwie podłączyć POD-a. Aplikacja wykryje tzw. czarne dziury, czyli miejsca, w których internet jest najsłabszy. Tym samym da wskazówkę, który punkt podłączenia i instalacji wzmacniacza WiFi będzie optymalny. Wtedy wystarczy tylko włożyć go do gniazdka i… gotowe! Na tym właściwie kończy się rola użytkownika internetu – zero dalszych zmartwień, o czym więcej można dowiedzieć się tutaj: upc.pl/internet/poznaj/wzmacniacz-wifi.


Kiedy wzmacniacz WiFi jest szczególnie przydatny?

 

    • Jeśli masz dom o wyjątkowo dużej powierzchni i kilku piętrach, router może mieć problem z objęciem ich swoim sygnałem. Umieszczenie wzmacniaczy WiFi na poszczególnych kondygnacjach sprawi, że nie będą występowały pomiędzy nimi różnice. 
    • Chcesz, by internet dobrze działał np. w ogrodzie? W takim przypadku umieszczenie wzmacniacza WiFi w gniazdku blisko wyjścia na taras niewątpliwie wspomoże sygnał sieci. 
    • Oto kilka sprzętów, które działają na tej samej częstotliwości, na której pracuje router: telewizor, dekoder, drukarka, głośniki, mikrofalówka itd. – wymieniać można długo. Co jednak najważniejsze, wszystkie mogą znacznie osłabiać prędkość domowego internetu. Zwłaszcza jeśli pracują w tym samym czasie, w którym chcemy np. załadować film, wysłać maila z dużą ilością załączników czy rozmawiać online z wieloma znajomymi z całego świata. 
    • Słabszy sygnał może wiązać się także ze specyfiką danego budynku. Mowa np. o grubych ścianach, które zwykle są w starych kamienicach, czy też materiałach, z jakich budowano niegdyś bloki, jak chociażby żelbet. W przestrzeniach, które są otoczone w taki sposób, router WiFi może mieć faktyczny problem z dostarczaniem stabilnego internetu o dobrej prędkości.
    • Sygnał mogą tłumić także elementy metalowe i szklane. Jeśli mamy ich w naszym wnętrzu dużo, w tym np. poszczególne pomieszczenia są oddzielone od siebie luksferami czy lustrem (ono także może negatywnie oddziaływać na stabilność i prędkość sieci), rzeczywiście możemy mieć problem z wykorzystaniem w pełni potencjału oferowanego nam interentu. Dobry wzmacniacz WiFi pozwoli nam ten potencjał odzyskać!
REKLAMA
Reklama