Jak wybrać mikrofon do komputera?

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-12-24 09:27
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Dynamiczny czy pojemnościowy mikrofon - co warto wiedzieć?

Mikrofon dynamiczny to taki, którego w skład budowy wchodzi cienka membrana połączona z magnezem oraz specjalną cewką. Wszystko to sprawia, że w urządzeniu powstaje pole magnetyczne, a także energia elektryczna o dokładnie takiej samej częstotliwości, co fale akustyczne. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku mikrofonu pojemnościowego. W takim wypadku masz do czynienia z metalową płytką oraz membraną, jaka wykonywana jest z materiału, który przewodzi prąd. Są to części tak zwanego kondensatora, a jego pojemność ulega zmianie poprzez drgania membrany. Efektem tego są impulsy elektryczne wysyłane do rejestratora.


Czym różni się mikrofon dwukierunkowy od jednokierunkowego?

Mikrofony jednokierunkowe dostępne między innymi na https://www.morele.net to urządzenia, które rejestrują dźwięk dochodzący wyłącznie z jednej strony. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że bez większego problemu możesz nagrywać bez obawy, że sprzęt zbierze niechciane dźwięki otoczenia. Właśnie dlatego rozwiązania tego typu wykorzystywane są w czasie wywiadów czy nagrywania muzyki. Konkurencyjną propozycją jest mikrofon wielokierunkowe. Zbiera on wszystkie dźwięki z otoczenia, dlatego sprawdza się, kiedy masz do czynienia z nagrywaniem grupy osób.


Czułość - to musisz wiedzieć!

Na samym końcu trzeba także wspomnieć o czułości. Jest ona bardzo ważna, a to modele dynamiczne charakteryzują się największą. Przed zakupem warto jednak sprawdzić tę wartość, aby uniknąć zakupu niechcianego sprzętu. Podawana jest ona w miliwoltach na paskale i nie jest tajemnicą, że jej wzrost mówi o tym, że czułość będzie większa. To, na jaką postawisz, zależne jest od tego, do jakich celów zamierzasz używać swojego sprzętu.

REKLAMA
Reklama