Święta z Radiem Wrocław Kultura (płyty roku, koncerty, szczegółowy plan)

Jerzy Węgrzyn, Michał Kwiatkowski, Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2021-12-24 10:20
A|A|A

RADIO WROCŁAW KULTURA NA WIGILIĘ

12.00-21.00 Specjalna playlista świąteczna

21.00-23.00 Muzyczne Archiwum:
JETHRO TULL „The Jethro Tull Christmas Album Live At St Bride's 2008”

Ian Anderson przez lata sięgał do tematyki bożonarodzeniowej, ale dopiero w XXI w. postanowił zebrać wszystkie świąteczne i około-świąteczne propozycje w formie albumu. W grudniu 2008 r. piosenki zawarte na „The Jethro Tull Christmas Album” zaprezentowane zostały publiczności w barokowym londyńskim kościele St. Bride’s. Na przekór wystrojowi Jethro Tull zaprezentowali się tam w dość ascetycznym, akustycznym wydaniu, wspierani przez chór wykonujący tradycyjne kolędy i pieśni świąteczne. Przypomnimy sobie to wydarzenie.

RADIO WROCŁAW KULTURA NA ŚWIĘTA

25.12. Sobota - ALBUMY ROKU 2021:

12.00 ROBERT PLANT/ALISON KRAUSS “Raise The Roof”
To powrót blond-duetu po czternastu latach. Warto było czekać. W czerwcu będzie można posłuchać tej muzyki na żywo w Sopocie.

13.00 BOBBY GILLESPIE & JEHNNY BETH „Utopian Ashes”
Zaskakująca współpraca lidera Primal Scream i wokalistki Savages, osnuta wokół historii małżeństwa przechodzącego poważny kryzys, przyniosła znakomity zestaw piosenek wyraźnie inspirowanych Americaną.

14.00 KINGS OF LEON “When You See Yourself”
Warto zapoznać się z tym albumem, bo z całą pewnością parę z tych piosenek usłyszymy w czerwcu na koncercie we Wrocławiu.

15.00 MY MORNING JACKET „My Morning Jacket”
Zespół znajdując się o krok od rozpadu postanowił po raz ostatni wejść do studia. Owocem stał się być może najlepszy, a na pewno najbardziej urozmaicony stylistycznie album w karierze odrodzonego kwintetu.

16.00 BLACK COUNTRY, NEW ROAD „For the First Time”
Londyński septet na swoim debiucie przykuł uwagę współbrzmieniem lekko rozstrojonej gitary, skrzypiec i saksofonu współgrających z melodeklamacjami wokalisty. Można polemizować, czy to obecnie najlepszy brytyjski zespół (MOJO), czy nawet na świecie (The Quietus)? W kategorii debiutu jednak nie mieli sobie równych.

17.00 VARIETE „Dziki książę”
Polska nowofalowa legenda na scenie obecna jest od lat 1980. Wydany końcem listopada album jest potwierdzeniem muzycznej oryginalności i literackości tekstów idących w parze z artystyczną niezależnością.

18.00 THE WEATHER STATION „Ignorance”
Ten wysmakowany art pop z folkowymi naleciałościami znalazł się na szczycie zestawień The New Yorkera i Uncuta. Zresztą praktycznie na każdej liście podsumowującej rok 2021 w muzyce dostrzeżemy najnowsze dzieło The Weather Station. Również i u nas.

19.00 FISZ EMADE TWORZYWO „Ballady i protesty”
Bracia Waglewscy wciąż w świetnej formie. Ich najnowszy album nie tylko zebrał świetne recenzje, ale wspiął się również na szczyt list sprzedażowych.

20.00 DAMON ALBARN “The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows”
Damon Albarn ma bardzo bogatą dyskografię, ale niewiele płyt podpisuje własnym nazwiskiem. Prace nad tym najnowszym albumem rozpoczął w Islandii, ale dokończył już w Anglii. Czuć w tej muzyce klimat jednego i drugiego kraju.

21:00 ALDONA BARTNIK - rozmowa i fragmenty najnowszego albumu znakomitej sopranistki. „Kilka słów o miłości" to piękny zestaw pieśni znalezionych we wrocławskich archiwach. Nagrany wraz ze świetnym pianistą Naruhiko Kawaguchim.

22:00 ALEKSANDRA KURZAK - spotkanie z gwiazdą światowych scen operowych, która zdecydowała się wrócić do rodzinnego Wrocławia nie tylko po to, by zaśpiewać Agatę w „Wolnym strzelcu", lecz po prostu znów na stałe zamieszkać. W 2021 roku wydała album „Mozart concertante".


26.12 Niedziela - KONCERTY 2021 ROKU:

Żeby było jasne, to nie będą koncerty, które odbyły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Odbyły się wcześniej, ale dopiero w tym roku ujawniono ich zapis. Oto nasz szczegółowy plan, zaczynamy od 12:00:

DAVID BOWIE “BBC Radio Theatre”
Fragmenty tego występu Bowiego z 27 czerwca 2000 roku ukazały się już swego czasu, ale dopiero teraz mamy możliwość wysłuchania wszystkich utworów, jakie artysta wtedy zagrał.

NORAH JONES „’Til We Meet Again”
Nie mogąc koncertować, Norah Jones przygotowała zestaw kompozycji zarejestrowanych w latach 2017-2019 w towarzystwie znakomitych jazzmanów. Posłuchamy najlepszych piosenek z jej solowego katalogu oraz autorskich interpretacji dokonań Hanka Williamsa i Chrisa Cornella.

THE DAPTONE SUPER SOUL REVUE “Live at the Apollo”
Z okazji 20-lecia Daptone Records wytwórnia przygotowała kompilację organizowanych przez nią nowojorskich koncertów z grudnia 2014 r. W rolach głównych m. in. The Budos Band czy Charles Bradley. Świeże spojrzenie na soul i funk w najlepszym z możliwych wydań.

MICK FLEETWOOD & FRIENDS “Celebrate The Music Of Peter Green And The Early Years Of Fleetwood Mac”
Jeden z ostatnich koncertów przed-Covidowych. Odbył się pod koniec lutego ubiegłego roku. Słynny perkusista Fleetwood Mac zaprosił do London Palladium równie słynnych gości (m.in. Davida Gilmoura, Kirka Hammetta, Stevena Tylera i Noela Gallaghera) , by złożyć hołd swemu dawnemu (wtedy jeszcze żyjącemu) liderowi.

THE BLACK KEYS “Live At Portland”
Koncert z trasy promującej najpopularniejszy album w karierze duetu. Zapis występu z marca 2012 roku wszedł w skład rocznicowej reedycji albumu „El Camino” w wersji Super Deluxe.

BRYAN FERRY „Live at the Royal Albert Hall 2020”
W słynnej londyńskiej sali koncertowej Ferry czuje się znakomicie. Zresztą w ostatnich miesiącach artysta opublikował 2 płyty tam zarejestrowane. My posłuchamy tej 'młodszej', zdecydowanie bardziej przypominającej wrocławski (2019 r. ) koncert artysty.

NEW ORDER „Education Entertainment Recreation”
Zapis występu grupy z Londynu, z Alexandra Palace, z 9 października 2018 roku. New Order grali nie tylko własny repertuar, ale sięgali również po piosenki Joy Division.

21:00 VARIACJE NA BIS - Bach na Boże Narodzenie oraz zmarła w tym roku przezwspaniała diva koloratury i pięknego śpiewu Edita Gruberova.

A poza tym będzie u nas grać przez całe święta specjalna świąteczna playlista. Mamy dla Was tyle muzycznych talerzy, ze każdy się zmieści przy radiowym stole. Do usłyszenia!

radiowroclawkultura.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama