Czy wyższe stopy procentowe oznaczają, że trudniej będzie uzyskać kredyt na budowę domu?

Radio Wrocław | Utworzono: 2021-12-27 15:30
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Kredyt hipoteczny na budowę domu: ile wyniesie rata?

Kredytobiorcy byli od dłuższego czasu przyzwyczajeni do stosunkowo tanich źródeł pozyskania funduszy. O ile jeszcze w lipcu 2014 roku wskaźnik WIBOR, regulujący koszty kredytów ze zmienną stopą oprocentowania, wynosił 2,67%, od marca 2015 roku utrzymywał się na stosunkowo niskim poziomie (1,65–1,73%).

W maju 2020 roku spadł natomiast do 0,21%. Październikowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej była dla wielu osób sporym zaskoczeniem: WIBOR wzrósł do 0,72%, a w grudniu uplasował się na poziomie 2,26%. Wiele wskazuje przy tym na to, że nie jest to ostatni wzrost tego wskaźnika. To oznacza natomiast jedno: dużo wyższe raty w przypadku zdecydowanej większości kredytobiorców. A im wyższa kwota zobowiązania, tym wyższa podwyżka.


Warunki uzyskania kredytu na dom

Oczywiście im wyższa wartość kredytu i wysokość miesięcznej raty, tym wyższe również oczekiwania banku wobec kredytobiorcy. Badanie zdolności kredytowej ma na celu jak najbliższe przyjrzenie się jego wydolności finansowej zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie. Jeżeli więc okaże się, że zdaniem bankowych analityków domowy budżet nie pozwoli klientowi na regulowanie rat, kredytu nie uda się uzyskać.

–Wyższe stopy procentowe mogą wpłynąć także na sytuację osób, które dopiero starają się o uzyskanie finansowania. W końcu wyższa rata będzie znacznie większym obciążeniem dla budżetu – mówi Michał Dawidowicz z serwisu blogkredytowy.pl – kredyt, ze względu na wysokie koszty, może być wobec tego trudniej dostępny dla wielu osób.

Warto odwiedzić stronę blogkredytowy.pl - aktualne informacje na temat kredytu na budowę domu.


Jak wygląda kredyt na budowę domu?

Pod względem warunków kredyt na budowę domu przypomina kredyt hipoteczny. Klienci mogą liczyć na taką samą ofertę i również w tym przypadku podstawowym zabezpieczeniem zobowiązania będzie hipoteka nieruchomości. Co oczywiste, kredyt na budowę domu dotyczy jednak majątku, który jeszcze fizycznie nie istnieje, wobec tego inaczej prezentują się zasady jego wypłacania.

Konieczne staje się zaprezentowanie kosztorysu, umożliwiającego określenie wysokości środków, oraz planu budowy i harmonogramu. Od realizacji kolejnych etapów uzależniona będzie natomiast wypłata poszczególnych transz przeznaczanych na opłacanie dalszych części inwestycji. Jednocześnie zobowiązania tego typu pozwalają na sięgnięcie po zdecydowanie wyższe środki i rozłożenie ich na długi okres, wobec tego to zasadniczo jedyna dostępna opcja, a kredyt gotówkowy na budowę domu nie pozwoliłby ani na uzyskanie tak wysokiej kwoty, ani na ustalenie dogodnych warunków finansowych.


Co jest potrzebne do uzyskania kredytu?


Wysoka zdolność kredytowa to niejedyny czynnik, który będzie trzeba wziąć pod uwagę w przypadku kredytu na budowę domu. Wkład własny wymagany przez bank może stać się istotnym problemem z punktu widzenia wielu klientów. Obecnie minimalny wkład własny w większości instytucji wynosi 10%, nie brakuje jednak banków, które mają wyższe oczekiwania i konieczne stanie się zapewnienie przynajmniej 20% wartości kredytu.

Warto podkreślić, że w przypadku kredytu na budowę domu w tym charakterze można jednak ująć również wartość działki, na której ma powstać inwestycja, co może być znacznym ułatwieniem. Niektóre instytucje dopuszczają również zakwalifikowanie poniesionych kosztów – np. materiałów czy projektów.

REKLAMA
Reklama