Tanie paczki do Anglii: radzimy, jak zapłacić za wysyłkę nieco mniej

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-01-05 10:24
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Wysyłka paczki do Anglii po brexicie – opłaty celne i VAT

1 lutego 2020 roku Wielka Brytania definitywnie opuściła szeregi Unii Europejskiej. Zaowocowało to wieloma zmianami, które nie ominęły również usług kurierskich. Obecnie nadanie paczki do Anglii wymaga przygotowania szczegółowej dokumentacji celnej, a sama przesyłka podczas przekraczania granicy przechodzi odprawę. Co to oznacza dla nadawcy i adresata?

Odprawa celna jest przeprowadzana po to, aby wykluczyć możliwość pozbawiania skarbu państwa danego kraju wpływów, jakie przynoszą mu import i eksport m.in. towarów akcyzowych. Kontrolowanie zawartości paczek sprawia, że prywatny nadawca nie może bez konsekwencji wysłać do Wielkiej Brytanii większej ilości jakiegoś wyrobu z przeznaczeniem na sprzedaż. W takiej sytuacji musi on zapłacić cło i należny podatek VAT.


Jak nadać paczkę do Anglii?

Zarówno wysyłka paczki do UK z Polski, jak i w drugą stronę jest obecnie możliwa z domu czy firmy. Wygodne nadawanie paczki do Anglii w serwisie Euro Paka pozwala na dopełnienie wszelkich formalności, w tym również opłacenie usługi za pomocą jednej z dostępnych metod. To rozwiązanie ma też duże znaczenie, jeśli chodzi o koszt nadania przesyłki. Dostępność wielu ofert w jednym miejscu, a także wiele zamieszczonych w serwisie porad sprawia, że wysyłka paczki do Anglii może być nieco tańsza.

Aby nadać paczkę do Anglii online musisz wykonać kilka prostych czynności. Po wpisaniu do formularza parametrów przesyłki wyceń ją, a następnie wybierz najlepszą ofertę. Wypełnij formularze celne i adresowe, a następnie zapłać za usługę i zamów kuriera. Korzystając z serwisu, masz gwarancję, że przez wszystkie etapy przejdziesz szybko i bez większych problemów.


Paczka do Anglii – cena usługi i jej składowe

Wysyłając paczki do Wielkiej Brytanii, musisz się liczyć z dodatkowymi opłatami, które poniesiesz za odprawę celną. Obecnie koszt nadania niewielkiej przesyłki o wadze około 1 kg wynosi około 100-120 zł, zależnie od firmy kurierskiej. Natomiast jeśli chcesz nadać telewizor czy rower, koszty będą nieco wyższe. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby cena nie przekroczyła wartości paczki lub też – co gorsze – adresat nie dostał nakazu zapłacenia podatku VAT.


Co zrobić, aby zapłacić mniej?

   • Dokładnie przeanalizuj dostępne oferty firm kurierskich i wybierz tę najatrakcyjniejszą.
    Jeśli wysyłasz droższy przedmiot, wybierz kuriera, który oferuje wysoką kwotę ubezpieczenia – nie będziesz wówczas dodatkowo za nie płacić.
   • Zadbaj o to, aby gabaryty i waga paczki mieściły się w kurierskich standardach – ich przekroczenie zwykle oznacza karę lub dodatkową opłatę.
   • Nie umieszczaj w paczce towarów objętych akcyzą, za które musisz dodatkowo zapłacić.
   • Dopilnuj, aby wartość paczki nie przekroczyła 45 euro – unikniesz opłaty cła, a adresat – podatku VAT.
   • Jeśli wartość wysyłanych przedmiotów jest wyższa niż 45 euro, przelicz, czy nie opłaca Ci się nadać dwóch przesyłek.
   • Starannie zaadresuj paczkę, aby nie wróciła na Twój koszt.


Nadanie paczki do Wielkiej Brytanii z domu jest bardzo wygodne, jednak musisz pamiętać, że nawet niewielkie odstępstwo od zasad może skończyć się jej zatrzymaniem przez celników do kontroli. Rozpakowanie niesie za sobą ryzyko uszkodzenia zawartości, a nawet jej konfiskaty i zniszczenia. Dlatego kompletując przesyłkę, lepiej powstrzymać się od umieszczania w niej przedmiotów niedozwolonych czy przeznaczonych na sprzedaż.

 

REKLAMA
Reklama