Wymiana tylnej szybki w iPhone - czy jest opłacalna?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-01-09 22:39 | Zmodyfikowano: 2022-01-09 22:48
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Stłuczenie szklanej obudowy iPhone'a, a gwarancja Apple

Szklane, tylne panele w telefonach marki Apple obecne są od modelu iPhone 8 i zastąpiły całkowicie obudowy wykonane z metalu i lotniczego aluminium. Było kilka powodów, dla których zostały wprowadzone. Pierwszy związany był z nową technologią ładowania (nową w Apple, ponieważ telefony konkurencji oferowały tę funkcję już wcześniej), która umożliwia ładowanie iPhone bezprzewodowo. Niestety, pomimo stosowania przez Apple bardzo wysokiej jakości materiałów i szkieł do swoich modeli, montowanie szklanych plecków niesie za sobą ryzyko stłuczenia, obić oraz zarysowań. Upadek urządzenia na ziemię, beton lub chodnik najczęściej kończy się uszkodzeniami, które wymagają wizyty w serwisie i wymiany całego elementu. Jeśli po zakupie telefonu nie wykupione zostało dodatkowe ubezpieczenie to użytkownik musi liczyć się z wysokimi kosztami napraw. Niestety w tym wypadku nie można liczyć na producenta, ponieważ firma Apple nie daje gwarancji na stłuczenie szkła w telefonie.


Czy warto wymienić tylną szybkę w przypadku jej rozbicia?

Należy zacząć od pytania, czy wymiana tylnego szkła jest opłacalna. Usługę ta oferowana jest w wielu serwisach telefonów Apple, jednak wiele z nich dość mocno zawyża ceny za swoje usługi. W zależności od modelu iPhone ceny powinny zaczynać się od 300 zł w przypadku iPhone 8 do 700 zł w modelu iPhone 13 PRO MAX (dane z cennika wymiany tylnej szybki z Wrocławskiego serwisu). Jak widać, nie są to małe kwoty, jednak wciąż stanowią ułamek ceny nowego telefonu, z tego powodu można z pełną śmiałością stwierdzić, że wymiana tylnej szyby w iPhone jest opłacalna. Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na wymianę jest wizualne odnowienie swojego telefonu. Po wymianie tylnego panelu iPhone wygląda jak nowy, jak tuż po wyjęciu z pudełka. W razie chęci późniejszej sprzedaży telefonu z pewnością jego wartość znacznie wzrośnie w porównaniu z uszkodzonym telefonem.


Jak przebiega naprawa urządzenia?

Wymiana tylnej szybki jest procesem skomplikowanym, który wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń. Specjalista, który podejmuje się wymiany musi w pierwszej kolejności zdjąć stare, popękane szkło. W tym celu wykorzystuje się zaawansowany laser, który wypala fabryczny klej i umożliwia zdjęcie uszkodzonego elementu. Przed tym zabiegiem na telefon nakładana jest specjalna forma ochronna, która chroni pozostałe taśmy połączeniowe. Po zdemontowaniu starego szkła następuje dokładne wyczyszczenie powierzchni z drobinek i pyłu oraz wklejenie nowej części. Następnie urządzenie schnie przez około 24 godziny.

Do zdjęcia uszkodzonego szkła należy również zdemontować aparat oraz baterię, która szczególnie narażona jest na wysokie temperatury, a także całą płytę główną, ponieważ używane w niej spoiwo jest niskotopliwe. Metoda wypalania szkła laserem jest całkowicie bezinwazyjna dla urządzenia tzn. nie powoduje żadnych szkód, ale tylko pod warunkiem, że jest wykonywana zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa, a do takich należą między innymi stosowanie formy ochronnej dla taśm oraz demontaż wrażliwych podzespołów, które mogą zostać uszkodzone podczas naprawy. Tylko zastosowanie się do obowiązujących norm gwarantuje poprawną i bezinwazyjną naprawę. 


Unikaj podejrzanych serwisów

Niestety zdarza się, że na rynku działają serwisy, które podejmują się wymiany tylnych szyb bez znajomości sztuki. Zdarza się, że do rozklejenia szkła używają palników lub dłuta oraz rozgrzewają korpus urządzenia do ponad 300 stopni wraz z podzespołami w środku. Po tego rodzaju naprawie telefony często zostają uszkodzone.

W sieci można spotkać się również ze zdjęciami przyklejonych tylnych szkieł np. na dwustronną taśmę. Zdarza się również, że tylne panele są krzywo nałożone, odklejają się lub cały korpus krzywi się (po dłutowaniu) i naciska na podzespoły. Z powodu dużej ilości tego rodzaju serwisów, zawsze warto zapytać wcześniej o metodę usuwania szkła, by uniknąć rozczarowania oraz kosztownych napraw po serwisowych. 


Wybieraj tylko sprawdzone serwisy

Dobry serwis iPhone'ów cechuje przede wszystkim doświadczenie, zaawansowany sprzęt, odpowiedni dla urządzeń Apple oraz stosowanie się do wszystkich norm bezpieczeństwa zalecanych przez producenta. Przykładem takiego jest serwis iPhone wrocław - naprawiphona.pl, w którym specjaliści podchodzą bardzo indywidualnie do każdej naprawy. Ponadto, firma oferuje możliwość naprawy wysyłkowej przy pomocy paczkomatów, dzięki czemu czas naprawy z każdej części Polski wyniesie maksymalnie 5-6 dni.

REKLAMA
Reklama