Jak sprawnie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-01-11 15:44 | Zmodyfikowano: 2022-01-11 15:45
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej?

Pierwszym krokiem po selekcji CV jest kontakt z wybranymi osobami. Zaproś wybranych kandydatów na spotkanie, wskazując czas i miejsce oraz osobę, na którą ewentualnie należy się powołać w przypadku spotkania w biurze. Jeśli zdecydujesz się na rekrutację zdalną poinformuj kandydata z jakiego narzędzia będziecie korzystać i czy jest konieczność wcześniejszej instalacji jakiegoś programu na komputerze. Następnym krokiem będzie zastanowienie się nad pytaniami do kandydata. Gdy zapiszesz je wcześniej, będziesz mieć pewność, że nie zapomnisz o niczym podczas rozmowy. Do pytań, które warto zadać, należeć będą te o zakres obowiązków na poprzednim stanowisku, przerwę w karierze albo preferowany styl pracy. W harmonogramie spotkania uwzględnij także czas na opowiedzenie o firmie, pytania kandydata oraz zadanie do wykonania, o ile takie przewidujesz.  

 

Co zrobić, jeżeli atmosfera podczas rozmowy rekrutacyjnej jest napięta?

O przyjazną atmosferę możesz zadbać od samego początku. Zjaw się punktualnie, jeśli spotykacie się w biurze zaproponuj coś do picia i wybierz miejsce, w którym nikt wam nie będzie przeszkadzał. Możesz też podzielić się z kandydatem harmonogramem spotkania. W ten sposób nie będzie się musiał stresować niespodziankami.  


Jakich błędów warto uniknąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna zwykle trwa około 30-60 minut. Uważaj, by nie stracić kontroli nad czasem i przebiegiem wywiadu. Polecamy na bieżąco prowadzić notatki, aby nie pogubić się po kilku lub kilkunastu rozmowach. Zamiast pytań zamkniętych, rozpoczynających się od „czy”, daj szansę kandydatowi wypowiedzieć się, odpowiadając na pytania otwarte. Kolejnym często popełnianym błędem jest koloryzacja warunków pracy. Lepiej od razu szczerze określić wysokość wynagrodzenia.

Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna jest elementem budowania wizerunku Twojej firmy jako pracodawcy. Dlatego postaw na transparentność i okaż szacunek wszystkim kandydatom, również tym, których nie zdecydujesz się zatrudnić. Podziękuj za poświęcony czas i życz powodzenia w dalszym poszukiwaniu wymarzonej pracy odrzuconym kandydatom. 


Jak powinna wyglądać rozmowa z kandydatem o wynagrodzeniu?

Warto postawić na szczerość i zapytać o oczekiwania finansowe. Wytłumacz, jaki budżet jest przewidziany na dane stanowisko oraz opowiedz o perspektywie awansu i podwyżek. W tym miejscu istotne jest także przedstawienie benefitów pozafinansowych. Być może informację o wynagrodzeniu niższym, niż oczekiwane przez kandydata, zrównoważy informacja o pozytywnej atmosferze w pracy, wyjazdach integracyjnych czy dofinansowaniu szkoleń.

Przeczytaj także wywiad z Karoliną Bieńkowską, Specjalistką ds. HR, dostępny na: poradydlafirm.pracuj.pl/jak-przeprowadzic-rozmowe-rekrutacyjna-wywiad/ i dowiedz się więcej o przeprowadzeniu skutecznej rekrutacji.

REKLAMA
Reklama