Jak sprawdzić, czy polisa OC jest ważna?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-01-10 10:25 | Zmodyfikowano: 2022-01-12 12:44
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi mieć ważne OC. Nie ma znaczenia, czy pojazd ten porusza się po drogach, czy od dawna stoi zamknięty w garażu. W praktyce bywa z tym różnie. Brak OC może być spowodowany zapomnieniem, ale może być także konsekwencją rozmyślnego działania. Tymczasem brak OC to duże kłopoty dla właściciela pojazdu, o czym nie każdy pamięta – komentuje ekspert Punkta.pl


Kiedy warto sprawdzić, czy OC jest ważne?

Sprawdzenie OC bywa w pewnych sytuacjach niezbędne. Dotyczy to zarówno naszej własnej polisy, jak i ubezpieczenia innych uczestników ruchu. Zacznijmy od pierwszego przypadku. Standardowa polisa OC jest wykupywana na 12 miesięcy. Co prawda z końcem ubezpieczenia otrzymamy informację od dotychczasowego ubezpieczyciela o konieczności przedłużenia polisy, jednak czasami warto mieć taką informację wcześniej. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy chcemy zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, bo dojdziemy do wniosku, że dotychczasowa polisa była zbyt droga. Wiedząc, kiedy kończy się dokładnie obecne ubezpieczenie, możemy z wyprzedzeniem znaleźć tańsze OC (np. korzystając z porównywarki ubezpieczeń).

Czasami również trzeba sprawdzić OC innego pojazdu po kolizji na drodze. Taka konieczność zachodzi przeważnie, gdy sprawca uciekł z miejsca kolizji lub nie przedstawił ważnego ubezpieczenia. Warto także upewnić się, że sprawca ma ważną polisę, gdy próbuje nas namówić do różnych ustępstw.


Weryfikacja w bazie UFG

Wiemy już, w jakich sytuacjach sprawdzenie OC jest przydatne. W jaki jednak sposób dokonać takiej weryfikacji? Z pomocą przychodzi baza danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Ta instytucja zbiera dane o wszystkich polisach OC i AC, a także o odszkodowaniach z tytułu tych ubezpieczeń. Właśnie w bazie danych UFG można sprawdzić, czy OC jest ważne.

Korzystając z danych UFG, możemy zweryfikować ciągłość OC, znaleźć numer polisy, nazwę ubezpieczyciela, a nawet sprawdzić markę i model ubezpieczonego pojazdu. Jednak ze względu na ochronę danych z bazy UFG nie poznamy danych właściciela pojazdu.


Jak sprawdzić dane w bazie UFG?

Aby sprawdzić OC w bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, należy wejść na stronę www tej instytucji. Potem wybieramy zakładkę „Baza OC i AC”. Następnie trzeba przejść do sekcji „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, gdzie wybieramy opcję „Identyfikacja umowy OC na dzień”. W formularzu wpisujemy następnie dane samochodu, datę, jaka nas interesuje i potwierdzamy, że nie jesteśmy robotem. Po wprowadzeniu danych dowiemy się, czy dany pojazd mechaniczny jest objęty ubezpieczeniem OC. Można wybrać również kraj, w którym doszło do zdarzenia drogowego.


Sprawdzanie OC po numerze rejestracyjnym

Dużą zaletą bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest to, że znajdziemy w niej zawsze aktualne dane. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają bowiem 14 dni na to, żeby przesłać każdą nową informację (np. odnowienie ubezpieczenia, zdarzenie na drodze, odszkodowanie) na temat polisy do UFG. Dodatkową zaletą jest także możliwość sprawdzenia informacji po numerze rejestracyjnym. Nie trzeba zatem nawet znać numeru polisy, żeby uzyskać interesujące nas dane. Wystarczy np. zapisać numer rejestracyjny sprawcy, a błyskawicznie zweryfikujemy, czy ma rzeczywiście aktualne OC.


Inne sposoby sprawdzenia ważności OC

Strona internetowa UFG nie jest jedynym sposobem sprawdzenia ważności OC. Można skorzystać również z innych metod. Najwygodniejsza opcja to skorzystanie ze smartfonu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował dwie aplikacje mobilne:

      • „Na Wypadek” – przydaje się w przypadku kolizji drogowej. Otrzymamy nie tylko informacje o ważności polisy OC, ale i znajdziemy podpowiedzi, jak postępować w przypadku takiego zdarzenia.
      • „Kup Auto” – tym razem oprogramowanie dla osób, które planują zakup używanego samochodu. Znowu oprócz informacji o OC znajdziemy także porady związane z kupnem lub sprzedażą auta.

Również Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) udostępniła możliwość sprawdzenia ważności OC. Należy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl, gdzie wpisujemy numer rejestracyjny, numer VIN, datę pierwszej rejestracji pojazdu. Dzięki temu można otrzymać szczegółowe dane na temat auta, co przydaje się, gdy planujemy jego zakup.


Konsekwencje braku ważnej polisy OC

Nie mając ważnej polisy OC, właściciel pojazdu nie tylko naraża się na wysoką karę, ale i na dodatkowe koszty. Gdy zdarzy się wypadek drogowy, sprawca bez OC zostanie zobowiązany do zwrotu wszystkich kosztów poniesionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na rzecz poszkodowanego (np. naprawa samochodu, koszty leczenia). To może być bardzo wysoka kwota.

W niektórych sytuacjach warto sprawdzić ważność OC. Dotyczy to zarówno naszego własnego ubezpieczenia, jak i polisy sprawcy kolizji drogowej. Dzięki internetowi i aplikacjom mobilnym nie jest to trudne, a może uchronić nas przed dużymi problemami.

REKLAMA
Reklama