Wieczór zDolnego Śląska: Sprawa, która podnosi temperaturę w Legnicy

Karolina Bieniek, PP | Utworzono: 2022-01-14 21:00 | Zmodyfikowano: 2022-01-14 21:00
A|A|A

fot. Karolina Bieniek

Za co mieszkańcy płacą tak ogromne pieniądze? Czy to kwestia coraz wyższych kosztów ciepła, czy wina obowiązującego w spółdzielni regulaminu rozliczeń? I co z tymi podzielnikami? Do jednego stołu zgodziły się dziś usiąść dwie strony tego konfliktu. Czy udało się wypracować kompromis i ostudzić emocje? Gośćmi Wieczoru zDolnego Śląska byli:

  • Agnieszka Wójciak - członek Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
  • Halina Piwowarska-Myszyńska - członek Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
  • Agnieszka Szerwińska-Pasiecznik - specjalista do spraw komunikacji w Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
  • Dariusz Trawiński - zastępca prezesa do spraw ekonomicznych Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej

POSŁUCHAJ:

cz. 1

cz. 2

cz. 3

cz. 4

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Członek LSM rozliczenia
2022-01-30 22:29:08
z adresu IP: (85.190.xxx.xxx)
Ocena: 2
Audycja nie końca pokazała istote Naszej mieszkoańców sprawe. Kto zna temat, ten wie, że nie chodzi o to, że wzrosły koszty ogrzewania, ale chodzi o to, że zostały źle rozliczone przez LSM. Rada Nadzorcza LSM podjęła uchwałę o zmianie regulaminu rozliczeń c.o. za okres od 01.09.2020 do 31.08.2021 r. po zakończonym już okresie grzewczym (przeszłym) w 14.XII.2021 r. Uchwały RN nie mają mocy prawnej wstecznej. W ten sposób osoby które nie miały podzielników zapłaciły dużo mniej, niż osoby posiadające podzielniki. Oni grzali jak chcieli, a inni siedzieli w zimnych pomieszczeniach, bo chcieli ograniczyć swoje koszty do zapłaty. LSM w efekcie zmiana regulaminu kosztów c.o. przerzuciła te wygenerowane koszty w lokalach bez podzielników na mieszkańców z podzielnikami. Kto miał dopłatę, to ta dopłata została mu jeszcze zwiększona, a kto miał zwroty, to zmniejszono mu zwroty. W tej chiwli mieszkańcy otrzymuja odpowiedzi na złozone reklamacje, że wszystko jest w porządku i zgodnie z regulaminem. Jak lekceważąco i uważaniem ich za głupców (bo to ludzie starsi w większości) w odpowiedziach do nich, ORGANY LSM traktują członków i innych mieszkańców, to nadal jest mi trudno uwierzyć. Spotkałam się niejednokrotnie z kłamstwami, dziwiłam się, niejednokrotnie poprawiałam, zgłaszałam nieprawidłowości, że ktoś się tam pomylił, ale takie lekceważenie mieszkańców jak to dzieje się w rozliczeniach c.o., to pokazuje pełny brak szacunku członków i innych mieszkańców LSM. Ja tego nie rozumiem, jak można zasiadać w ORGANACH LSM i mieć wszystkich za NIC!!!!!!! Rado Nadzorcza i członkowie ZARZĄDU LSM, co Was zaślepia, że popełniacie błędy i nie jesteście w stanie nic naprawić i przeprosić swoich członków oraz innych mieszkańców. To są ludzi pieniądze za media c.o i należy mieć chociaż trochę sumienia i godności, aby prawidłowo rozliczyć koszty centralnego ogrzewania za okres grzewczy 2020/2021.
~Mieszkaniec osiedla
2022-01-20 19:28:41
z adresu IP: (37.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jakaś Pani wykrzykuje, że było ciepło i mało grzania, a WPEC jasno mowi że było chłodniej i dłużej i wyższy rachunek musiała lsm zapłacić. No to ludzie bądźcie obiektywni. To może jeszcze do WPEC i Tauron i lpwik i do Vectry też trzeba iść protestować?
~xyz
2022-01-20 10:52:52
z adresu IP: (83.23.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czy podzielniki ciepła są legalizowane przez Urząd Miar.Jeżeli nie to nie są to urządzenia pomiarowe.Czyli krótko mówiąc mierzą na chybił trafił jak w totolotku.
~Adam
2022-01-19 05:13:28
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dziękuję że te nagrania są udostępnione sam wynajmuje mieszkanie otrzymałem fakture prawie na 1900 zł z czego 1004zl zapłacone w zaliczkach przecież to jest jakaś kpina teraz muszę dopłacić prawie 900 zł jeszcze będę pisał reklamację cały rok rozliczany mimo że okres grzeczy nie trwa cały rok
~Jacek
2022-01-16 09:32:48
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 1
Wiele lat temu, dwukrotnie sądziłem się z tą spółdzielnią o tzw. Podzielniki Ciepła. Miałem opinie najwybitniejszych autorytetów w tej dziedzinie. Nic z tego. Legnickie Sądy olały temat. W sentencji najważniejszy okazał się regulamin i prawo spółdzielcze. Jak jesteś członkiem to podporządkuj się decyzjom Zarządu i Rady Nadzorczej choćby były tak głupie jak w większości ich przedstawiciele. To jest jeden z największych przewałów w spółdzielczości. Kto na tym zyskuje ? Może wreszcie członkowie zaczną korzystać z rozumu i zbiorowo zawalczą o swoje. Mnie się nie udało ale Wam życzę powodzenia.
~mordy w
2022-01-16 02:09:38
z adresu IP: (46.77.xxx.xxx)
Ocena: -1
pieluchomajtkach
~Waldek
2022-01-15 21:55:06
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 3
Prezes LSM publicznie powiedział że osoba mając 13tys doplaty po zweryfikowaniu dostała 350zl. Co by było jeśli ta osoba nie wykryła by błędu? Zapłaciła i byłaby cisza. Setki ludzi ma źle rozliczone ogrzewanie. Pewnie LSM myślało że nic się nie wydarzy i ludzie zapłacą a oni pokryją zadłużenie.
~Gosc
2022-01-15 21:43:50
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: -1
Przy tej rozmowie powinien być ktoś z RADY Nadzorczej. To ten przedstawiciel powinien wszystko wytłumaczyć. Rada Nadzorcza w LSM unika ludzi. Wprowadzają regulaminy wstecz w których są zapisy o dwukrotnym karaniu mieszkańców! Czy można karać za coś co jest regularnie opłacane i to dwukrotnie. Czyli 100% doplaty dodać razy 200% kary.
~Stelaż Stefana
2022-01-15 20:36:20
z adresu IP: (77.253.xxx.xxx)
Ocena: 0
Podzielniki nie mierzą ciepła ani niczego z tym związanego. Mierzą jakieś nieokreślone jednostki czegoś - czego nawet sam przedstawiciel producenta nie potrafi powiedzieć. Podzielniki nie są przyrządami pomiarowymi zatwierdzonymi przez GUM, tak jak np ciepłomierz, wodomierz, gazomierz czy odmierzacz paliw i w świetle polskiego prawa nie mogą być stosowane do rozliczeń. Pytanie kto montuje te podzielniki, komu się płaci za energię cieplną i czy ma zgodę URE na dystrybucję energii cieplnej.
~Kopernik
2022-01-15 20:27:20
z adresu IP: (31.11.xxx.xxx)
Ocena: 0
Jakie doktory he he
~Były [nie} członek
2022-01-15 18:55:04
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nareszcie ludzie się obudzili.Spytajcie się jakie uposażenia pobiera Prezes tej spółdzielni i pozostali członkowie Zarządu , będziecie w szoku !!!! Teraz jesteście niezadowoleni z rozliczeń ciepła a następne podwyżki czekają w kolejce. My utworzyliśmy wspólnotę i wreszcie wiemy za co płacimy , jaki jest nasz fundusz remontowy itd. wszystko jest transparentne i sami podejmujemy decyzje na co wydajemy nasze pieniądze. Ile można dać się oszukiwać !!!
~Karol
2022-01-15 16:50:05
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 3
To nieprawda, że stare podzielniki do niczego się nie nadawały, wystarczyło wymienić baterię i działa by jak nowe.
~IQ_gauge
2022-01-15 11:27:30
z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ocena: -3
Wystarczy popatrzeć na te zamaskowane twarze w studiu. Zadaję sobie pytanie: co ma do powiedzenia człowiek, który całym sercem wierzy w gusła maskowe? Czy to są ludzie, którzy zadali sobie w życiu pytanie, jak to jest, że w Teksasie w USA po zniesieniu restrykcji ludzie stali się zdrowsi? Mentalni niewolnicy systemu, gdzie tzw. CovID-19 pełni rolę środka dyscyplinującego. Odechciewa się czytać!
~Mirek
2022-01-15 01:16:32
z adresu IP: (109.241.xxx.xxx)
Ocena: 3
A druga strona co na to?