Gdzie znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-01-21 09:47 | Zmodyfikowano: 2022-01-21 09:48
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Wiele osób chce uzyskać pieniądze na zakup lub budowę wymarzonej nieruchomości, więc kieruje się do banku, w którym ma konto, aby złożyć tam wniosek o kredyt hipoteczny. Jednak takie działanie nie zawsze jest rozsądne. Zanim złożysz prośbę o pomoc w sfinansowaniu transakcji, sprawdź, czy inne banki nie mają tańszych ofert.


Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

Wzięcie kredytu hipotecznego ma wiele zalet. Pozwala uzyskać pieniądze na realizację swoich marzeń. Co więcej, ma on prawie najniższe spotykane na rynku oprocentowanie, a do tego można rozłożyć spłatę na wiele lat, dzięki czemu jest dość tani w porównaniu do kredytów gotówkowych. Jednocześnie dzięki temu, że zabezpieczeniem jest nieruchomość o wysokiej wartości, można pożyczyć duży pieniędzy – przy dobrej zdolności kredytowej można wziąć kredyt nawet na ponad milion złotych!


Jednak tak, jak w przypadku każdego innego produktu, za udzielenie kredytu hipotecznego trzeba zapłacić. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z obsługą klienta.
Ostatecznie o całkowitym koszcie kredytu decyduje wysokość:

   • pożyczonej kwoty i wybranego okresu spłaty – im więcej chcesz pożyczyć i na dłuższy okres, tym większe odsetki zapłacisz,
   • prowizji – jest to forma wynagrodzenia za świadczone usługi. W zależności od wybranego banku wynosi od 0 do 1% zaciągniętego kredytu. Jego ono zazwyczaj płatne z góry, ale może być także kredytowane – wszystko zależy od banku. Często firmy decydują się zrezygnować z prowizji, aby zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty,
   • oprocentowania – na tej podstawie obliczane są odsetki, które zwrócisz do banku jako zapłatę za pożyczenie pieniędzy. Na jego wysokość składa się wskaźnik WIBOR oraz marża kredytowa – im są wyższe tym więcej pieniędzy trafia do banku. Oprocentowanie może być zmienne lub stałe – wybór należy do kredytobiorcy.

Co ciekawe bank może znacznie obniżyć marżę, jeśli uzna, że ryzyko udzielenia Ci kredytu jest niewielkie, masz świetną sytuację finansową i/lub chcesz pożyczyć niewiele pieniędzy na krótki okres. Jednocześnie może ją podwyższyć, aby zabezpieczyć się, jeśli Twoja sytuacja finansowa nie jest zbyt dobra lub masz skomplikowaną historię kredytową.


Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny?

Na rynku znajduje się wiele produktów bankowych. Zastanawiasz się, jak spośród nich wybrać najtańszy kredyt hipoteczny? Można udać się na spotkanie z doradcą kredytowym, który ma dostęp do specjalnego kalkulatora kredytów i na podstawie podanych przez Ciebie informacji jest w stanie przedstawić najkorzystniejsze oferty. Drugi sposób to samodzielnie udanie się do placówek bankowych lub skontaktowanie się z nimi telefonicznie i poproszenie o przedstawienie oferty. Jednak to dość czasochłonne rozwiązanie.

O wiele łatwiej jest porównać dostępne oferty za pomocą specjalnego kalkulatora kredytów online, np. https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/kalkulator-rat-kredyt-hipoteczny/. Aby poznać oferty dopasowane do swojej sytuacji finansowej, należy tylko uzupełnić odpowiedni formularz, a następnie poczekać aż system przygotuje ranking propozycji od kilkunastu banków. Potem pozostanie Ci zapoznać się z proponowanymi warunkami. W opisie znajdziesz:

   • wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania i prowizji,
   • informacje o dodatkowych wymaganiach, które należy spełnić, aby uzyskać kredyt,
   • proponowaną ratę kredytu – dzięki temu będziesz mógł ocenić, czy stać Cię na kredyt,
   • wysokość LtV, czyli loan to value – określa, ile procent wartości inwestycji może pokryć kredyt, a ile trzeba wnieść wkładu własnego.

Dzięki tym informacjom bez wychodzenia z domu można dowiedzieć się, gdzie najlepiej ubiegać się o kredyt, aby uzyskać najkorzystniejsze warunki.

Pożyczając tak dużą sumę pieniędzy na wiele lat, warto zadbać o to, żeby koszty kredytu były jak najmniejsze. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Sprawdź.

REKLAMA
Reklama