350 transplantacji wykonano w szpitalu uniwersyteckim w 2021 roku

PAP, d | Utworzono: 2022-01-26 14:00
A|A|A

(fot. archiwum Radia Wrocław)

Dla transplantologii USK we Wrocławiu rok 2021 był przełomowy, bo od niego rozpoczyna się historia wykonywanych tu przeszczepień serca. Pierwsze serce zostało przeszczepione 25 lutego ub.r., a do końca roku kardiochirurdzy Instytutu Chorób Serca USK wykonali 40 takich zabiegów na 200 w całej Polsce, przeprowadzonych we wszystkich sześciu uprawnionych ośrodkach. To liczba dwukrotnie wyższa od początkowo planowanej.

"W minionym roku USK pobił wszelkie swoje rekordy w przeszczepach rogówki. Przeszczepiliśmy 53 rogówki. Dla porównania: w roku 2020 z powodu pandemii przeszczepień rogówek było zaledwie 14, a we wcześniejszych przedcovidowych latach liczba ta oscylowała wokół 20. Tym razem potrafiliśmy wykorzystać okresy ze spadkiem zachorowań na COVID, a banki tkanek częściej niż w poprzednich latach oferowały nam rogówki. Nie zmarnowaliśmy ani jednej, wszystkie posłużyły potrzebujący pacjentom” - powiedział dr Marek Szaliński z Kliniki Okulistyki USK.

W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK wykonano 69 przeszczepów szpiku u dzieci. Natomiast w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK lekarze przeprowadzili 140 procedur przeszczepowych u dorosłych pacjentów.

Choć jest to o 20 więcej niż rok wcześniej, szef kliniki przyznaje, że i w jego jednostce COVID-19 dał się we znaki. "Już na początku pandemii musieliśmy rozwiązać problemy logistyczne, związane z dostarczaniem materiału do przeszczepu. Dotyczyły one zwłaszcza transportu z zagranicy. Stał się on nieprzewidywalny, co wymusiło na nas zmianę stosowanych procedur przygotowania pacjenta do przeszczepu. Poza tym zdarzały się sytuacje, gdy przeszczep trzeba było przełożyć, bo dawca lub biorca był zakażony koronawirusem. Jednak nauczyliśmy się omijać wszelkie rafy logistyczne i zapewnić pacjentom bezpieczeństwo” - powiedział kierownik Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK prof. Tomasz Wróbel.

Zmniejszyła się liczba przeszczepień nerek i wątroby. "8 przeszczepień wątroby i 39 nerek to spadek dramatyczny. Przed pandemią, w 2019 r. przeszczepiliśmy 96 nerek i 17 wątrób, co pokazuje skalę. Głównym problemem jest fakt, że na mocy odgórnych decyzji USK pełni także funkcję szpitala covidowego, a przecież musimy zapewnić pacjentom przeszczepowym absolutne bezpieczeństwo przed zakażeniem” - powiedział kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK i pełnomocnik dyrektora USK ds transplantacji prof. Dariusz Janczak. Dodał, że kolejna kwestia to bardzo trudna sytuacja intensywnej terapii, gdzie trafiają najciężej chorzy pacjenci covidowi. Brakuje w związku z tym miejsc w całym regionie. Tymczasem po przeszczepie wątroby pacjent musi przebywać na oddziale intensywnej terapii przez 7-8 dni.

Transplantacje wykonane w USK w 2021 r: serca – 40; nerek - 39, w tym 6 od żywych dawców; wątroby – 8; komórek krwiotwórczych szpiku u pacjentów dorosłych – 140; komórek krwiotwórczych szpiku u dzieci – 69; rogówki – 53. 26 stycznia przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji, Dzień Transplantologa. (PAP)

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama