Polkowice wygrały, ale odpadły w ćwierćfinale Pucharu Europy

BT, PAP | Utworzono: 2022-02-02 23:32

Po niespełna pięciu minutach Polkowice prowadziły 11:5, co pokazało, że odrobienie ośmiu punktów straty z pierwszego spotkania wcale nie jest niemożliwe. Do końca pozostawało jednak bardzo dużo czasu, a miejscowym wystarczyły trzy minuty, aby wyjść na prowadzenie (14:13).

Podopieczne trenera Karola Kowalewskiego nie zamierzały jednak się poddawać i wynik cały czas był bliski remisu, a po drugiej kwarcie to wicemistrzynie Polski prowadziły 33:32.

Emocje zaczęły rosnąć w trzeciej kwarcie, kiedy po akcji rozgrywającej kolejny świetny mecz Amerykanki Eriki Wheeler polski zespół prowadził już 54:47. Kolejne fragmenty w wykonaniu obu ekip były bardzo nerwowe, co przełożyło się na skuteczność i żadna z drużyn już w tej części nie zdobyła punktów.

Na początku czwartej odsłony po podaniu Wheeler spod kosza trafiła Stephanie Mavunga i w tym momencie to Polkowice były w kolejnej rundzie Pucharu Europy. Później było jeszcze lepiej, bo rozpędzone wicemistrzynie Polski prowadziły już 62:51.

Ekipa gospodarzy w kolejnych akcjach nie potrafiła przełamać niemocy w ataku i zespół trenera Kowalewskiego mógł podwyższyć prowadzenie, ale Klaudia Gertchen dwa razy nie trafiła z dystansu. Kilka chwil później się poprawiła i po indywidualnej akcji dała swojej drużynie 12 punktów przewagi (66:54), a do końca pozostawały niespełna dwie minuty.

Od tego momentu rozpoczął się jednak dramat polskiej ekipy. Najpierw koszykarki z Polkowic popełniły błąd 24 sekund, a chwilę później Artemis Spanou źle podała, a po punktach miejscowych zrobiło się tylko 66:59. Sytuację próbowała ratować Weronika Gajda, lecz pomyliła się z czystej pozycji, a następnie popełniła stratę i po szybkiej akcji Valencia zmniejszyła dystans do trzech oczek (63:66). To był koniec marzeń Polkowic o awansie.

Drugi mecz 1/4 finału Pucharu Europy: Valencia BC - BC Polkowice 63:66 (19:17, 13:16, 15:21, 16:12).

BC Polkowice: Stephanie Mavunga 19, Erica Wheeler 14, Artemis Spanou 12, Sasa Cado 8, Weronika Gajda 7, Klaudia Gertchen 4, Weronika Telenga 2, Aleksandra Ziemborska 0, Bożena Puter 0, Alicja Grabska 0.

Najwięcej dla Valencii: Bec Allen 16, Marie Guelich 15, Cristina Ouvina 11, Laura Gil 10.

Pierwszy mecz: BC Polkowice – Valencia BC 77:85. Awans: Valencia.