Konta dla młodych – czy rzeczywiście są potrzebne dzisiejszym nastolatkom?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-02-25 20:51
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Konta dla młodych – edukacja finansowa mimo woli?

Warto na początek przytoczyć wyniki badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Związek Banków Polskich. Pokazują one bowiem, że blisko połowa polskich nastolatków zakłada konta osobiste jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. 16% osób korzysta z rachunku bankowego już w wieku 13-15 lat, natomiast w grupie wiekowej 16-18 odsetek ten wynosi 30%. Należy tu podkreślić, że od kilku lat mamy bardzo wyraźną tendencję wzrostową w tym zakresie. Z czego to wynika?

Przede wszystkim z coraz większej świadomości rodziców dotyczącej tego, jak ważne dla ich pociech jest obycie z finansami. Rachunek w banku dla osoby niepełnoletniej pełni funkcję edukacyjną. Nastolatek uczy się zarządzania własnymi pieniędzmi, w tym oszczędzania. Oprócz tego poznaje podstawowe produkty bankowe.

Musisz jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami prawo do dysponowania środkami zgromadzonymi w banku mają wyłącznie osoby powyżej 13. roku życia. Pomimo tego na rynku dostępne są także konta dla młodych poniżej tego wieku, czego przykładem jest oferta Santander Bank Polska. W takim przypadku rachunek dla dziecka musi być otwarty przez rodzica lub prawnego opiekuna. Co ważne, tylko on może wykonać przelew lub wypłatę w bankomacie – z limitem kwoty wynoszącym 5000 zł.

Skupmy się jednak na koncie dla nastolatka mającego 13 lub więcej lat. Jakie inne powody, oprócz wspomnianej edukacji, przemawiają za tym, aby założyć je tak młodemu człowiekowi?


Jakie funkcje spełniają konta dla młodych?

Pośród wielu młodych osób nadal króluje gotówka, którą rodzice przekazują im np. jako cotygodniowe czy comiesięczne kieszonkowe. Dawanie dzieciom niewielkich kwot pieniężnych samo w sobie jest oczywiście bardzo dobre – stanowi wstęp do zarządzania finansami. Jednak warto pomyśleć o bezpieczeństwie swoich pociech. Noszenie pieniędzy przy sobie zwiększa bowiem ryzyko stania się celem potencjalnego złodzieja.

Aby chronić dziecko przed taką ewentualnością, możesz przelewać pieniądze z kieszonkowego na jego rachunek bankowy. Dołączona do niego karta płatnicza Visa czy Mastercard zapewni mu dostęp do bezpiecznych, bezgotówkowych transakcji. Jeśli z jakiegoś powodu będzie potrzebna gotówka, nastolatek zawsze może ją wypłacić poprzez bankomat w kilka chwil.

Do innych korzyści dla młodych osób, wynikających z posiadania konta bankowego, należy zaliczyć:

   • możliwość samodzielnego oszczędzania pieniędzy i nauki rozsądnego gospodarowania nimi,

   • dostęp do bankowości internetowej oraz mobilnej poprzez aplikację,

   • zabezpieczenie większych środków finansowych, które nastolatek dostaje np. w związku z wyjazdem na kolonie czy wycieczkę szkolną,

   • możliwość wygodnego opłacania zakupów online czy doładowywania telefonu.


Opłaty przy kontach dla młodych. Czy można je zredukować całkowicie?

Jak widzisz, Twoje niepełnoletnie dziecko zyska wiele, posiadając własny rachunek bankowy. Jednak przed założeniem go powstrzymuje Cię obawa, iż bank będzie naliczać wysokie opłaty z tytułu m.in. jego prowadzenia? Nic bardziej mylnego! Na rynku znajdziesz wiele darmowych kont osobistych dla nastolatków, w których bezpłatne są nawet podstawowe usługi.

Doskonały tego przykład stanowi rachunek dla osób w wieku 13-18 lat z oferty Santander Bank Polska, w którym brak opłat obejmuje:

   • jego prowadzenie,

   • wykonywanie przelewów zwykłych i natychmiastowych, w tym także na telefon,

   • wypłaty gotówki w bankomatach z wykorzystaniem karty płatniczej lub za pośrednictwem systemu BLIK.

Jak wygląda procedura zakładania konta dla młodych?

Obecnie otwarcie rachunku bankowego jest niezwykle proste i dotyczy to także produktów przeznaczonych dla osób poniżej 18 roku życia. Jako rodzic niepełnoletniego dziecka założysz go dla niego bez wychodzenia z domu. Jeśli posiadasz już konto w banku, procedura uruchomienia kolejnego zamyka się w zaledwie 3 krokach.

   1. Logowanie w systemie bankowości mobilnej lub internetowej, a następnie przejście do wniosku o otwarcie nowego rachunku.

   2. Wypełnienie formularza i podanie danych nastolatka z dowodu osobistego lub paszportu – jeśli dziecko ma powyżej 13 lat, konieczna będzie rozmowa z konsultantem, w której młody człowiek również musi uczestniczyć.

   3. Aktywacja rachunku bankowego.

Warto podkreślić, że wiele banków oferuje także konto dla osób młodych, ale już pełnoletnich. Z opcji tej może skorzystać np. student i w tym przypadku procedura jego otwarcia wygląda praktycznie identycznie. Różnica polega jedynie na tym, że osoba taka zakłada rachunek samodzielnie, bez udziału rodzica czy prawnego opiekuna.


Bankowość mobilna – dlaczego młodzi tak lubią z niej korzystać?

Młodzi ludzie uwielbiają wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne. Z tego powodu, mając konta osobiste, chętnie korzystają z nowoczesnych kanałów dostępu do nich. Obecnie to już nie tylko bankowość internetowa, a więc możliwość logowania poprzez stronę www. Dużo większym zainteresowaniem cieszy się bankowa aplikacja przeznaczona na urządzenia przenośne z systemem Android lub iOS.

Nastolatkowie pokochali bankowość mobilną z wielu powodów, pośród których najważniejsze to:

   • dostęp do zbliżeniowych płatności telefonem poprzez systemy Google Pay lub Apple Pay (nie trzeba nosić przy sobie karty płatniczej),

   • szybkie i bardzo wygodne logowanie, np. z wykorzystaniem czytnika linii papilarnych wbudowanego w smartfon,

   • możliwość płacenia w sklepach lub wypłacania pieniędzy BLIK-iem,

   • łatwość kupowania biletów komunikacji miejskiej i doładowywania telefonu, a do tego w przypadku pełnoletniej młodzieży, uiszczania opłat w parkomatach czy za przejazdy taksówkami,

   • ogromna wygoda korzystania z różnych narzędzi i systemów do oszczędzania pieniędzy.


Programy lojalnościowe

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści, jaka może wiązać się z posiadaniem konta osobistego przez pełnoletniego nastolatka. Wiele banków przygotowuje dla takich osób różne programy lojalnościowe. Istnieje wiele ich rodzajów, ale jednym z popularniejszych jest naliczanie punktów za płatności dokonywane kartą przypisaną do rachunku. Po zebraniu odpowiedniej ich liczby, można je wymieniać na atrakcyjne nagrody.

Równie powszechną formą promowania klientów przez banki jest włączanie ich do specjalnego systemu rabatowego. Pozwala to na korzystanie z wielu atrakcyjnych zniżek na zakupy w różnych sklepach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.

Dzięki powyższym programom młody człowiek może przede wszystkim poprawić swoje finanse osobiste, oszczędzając pieniądze.


Konta dla młodych – potrzebne czy nie?

Mamy nadzieję, że wymienione powyżej korzyści przekonały Cię do tego, iż warto założyć nastolatkowi konto bankowe. Jest ono godne polecenia zarówno nieletnim, jak i osobom już dorosłym, które stawiają swoje pierwsze kroki w drodze do usamodzielnienia. Jeśli chcesz je otworzyć, zawsze stawiaj na oferty dobrych, sprawdzonych instytucji bankowych. W wyborze najlepszej z nich z pewnością pomoże Ci ranking rachunków osobistych, który znajdziesz na wielu stronach internetowych.

REKLAMA
Reklama