OC drogie jak we Wrocławiu. Dlaczego w stolicy Dolnego Śląska płaci się najwięcej za obowiązkową polisę?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-04-20 10:56 | Zmodyfikowano: 2022-04-20 10:58
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Składki OC dla kierowców z Wrocławia

Choć Wrocław jest pięknym i wysoko rozwiniętym pod względem gospodarczym miastem, kierowcy bynajmniej nie mają tu łatwego życia. Ciągłe korki, częste remonty i wciąż jeszcze nienajlepszy stan infrastruktury sprawiają, że poruszanie się po drogach stolicy Dolnego Śląska nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych zadań. Jakby tego mało, dodatkowe obciążenie dla mieszkańców miasta stanowią wysokie ceny obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które należy do najdroższych w całej Polsce.

Jak można sprawdzić przy użyciu darmowej porównywarki ubezpieczeniowej https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, OC we Wrocławiu bywa droższe nawet o 50% w porównaniu z miastami położonymi np. na Podkarpaciu czy w Lubelskiem. Wyraźnie mniej za obowiązkową polisę trzeba zapłacić nawet w położonych nieopodal Wrocławia miasteczkach i wioskach.

Dostępne w Internecie raporty pokazują, że średnia składka OC we Wrocławiu w pierwszych miesiącach 2022 r. wynosiła 874 zł. Aby uzmysłowić sobie, o jak wysokiej kwocie mowa, wystarczy przytoczyć informację, że za identyczną polisę ten sam kierowca zapłaciłby zaledwie 650 zł, gdyby mieszkał w Rzeszowie, a 706 zł w Opolu. Podobne stawki jak w stolicy Dolnego Śląska obowiązują natomiast w innych największych miastach w Polsce – przede wszystkim w Warszawie i Gdańsku. W takim razie co powoduje, że właśnie w tych miejscowościach OC jest najdroższe w skali kraju?


Dlaczego OC we Wrocławiu jest drogie

Podczas wyceny polisy towarzystwa biorą pod uwagę różne zmienne, jednak wszystko sprowadza się do ryzyka ubezpieczeniowego. Udzielając OC danemu kierowcy i jego autu, firma bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualnie wyrządzone przez niego szkody, dlatego kierowcy, w przypadku których ryzyko ich spowodowania jest niskie, płacą mniejsze składki niż osoby, których ubezpieczenie jest ryzykowne z punktu widzenia towarzystwa. Ważnym aspektem wpływającym na oszacowanie tego ryzyka jest miejsce zamieszkania.

Krótko mówiąc, to, gdzie mieszkasz, decyduje o prawdopodobieństwie ewentualności wypłacenia odszkodowania z Twojej polisy za szkody wyrządzone przez Ciebie w ruchu drogowym. Okazuje się, że pod tym względem Wrocław jest miastem wyjątkowo nieprzyjaznym, tzn. zdarza się tu dużo zdarzeń, z tytułu których ubezpieczyciele wypłacają odszkodowania. W związku z tym kierowcy poruszający się na co dzień po ulicach Dolnego Śląska automatycznie zostają obarczeni podwyższonym ryzykiem poprzez podniesienie składki ubezpieczeniowej.

Oczywiście ceny OC są różne dla każdego kierowcy z osobna i może być tak, że 50-letni przedsiębiorca z Wrocławia, który od 15 lat wykupuje polisę i nie ma żadnych szkód na koncie, zapłaci za nią 3 razy mniej niż młody i niedoświadczony kierowca z Rzeszowa. Gdyby jednak OC chciał wykupić ten sam kierowca dla identycznego samochodu, zdecydowanie więcej zapłaciłby jako wrocławianin. Mając to na uwadze, tym bardziej warto zadbać o jak najniższą składkę poprzez wybór najtańszej oferty OC na rynku i bezpieczną, bezszkodową jazdę. Pamiętaj jednak, że polisa od odpowiedzialności cywilnej to nie ubezpieczenie samochodu na wyjazd – w tym celu wykup polisę assistance.

REKLAMA
Reklama