Queen - legenda światowego rocka

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-05-10 14:34
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora

 

  1. Zanim świat zaśpiewał We are the champions
  2. Freddie Mercury - postać, której nie da się zapomnieć
  3. Dorobek artystyczny Queen
  4. Na czym polega fenomen Queen?

Queen to nie tylko genialny wokalista i frontman - Freddie Mercury, ale również trzech utalentowanych muzyków: gitarzysta Brian May, basista John Deacon i perkusista Roger Taylor. Po śmierci Freddiego Mercury'ego do zespołu dołączył Paul Rodgers, a od kilku lat (od 2012 roku) muzycy współpracują z Adamem Lambertem.


Zanim świat zaśpiewał
We are the champions

Od początku istnienia zespół Queen budził kontrowersje. Jego historia zaczęła się w 1970 roku, kiedy wokalistą formacji Smile został Freddie Mercury. To on zaproponował zmianę nazwy na Queen, doskonale zdając sobie sprawę, jak wielkie wywoła ona poruszenie. Wówczas w Wielkiej Brytanii słowo to kojarzyło się nie tylko z królową, ale również wulgarnym określeniem homoseksualisty.

Zespół Queen swoje pierwsze kroki stawiał w klubach studenckich, a w studio nagraniowym pojawiał się jedynie wtedy, kiedy nikt inny z niego nie korzystał. To jednak nie przeszkodziło muzykom w osiągnięciu wielkiej, światowej kariery, a wręcz przeciwnie - stało się jej początkiem. W 1973 roku powstał bowiem pierwszy album zespołu zatytułowany Queen. Znalazło się na nim 10 piosenek. Od tamtego czasu co roku pojawiała się nowa płyta zespołu, aż do roku 1982. Aż do teraz powstało blisko 30 krążków z muzyką zespołu.


Freddie Mercury - postać, której nie da się zapomnieć

Bez wątpienia najwyrazistszą postacią z zespołu Queen był jej wokalista Freddie Mercury. Już od początku dał się poznać jako "zwierzę sceniczne", dla którego scena była prawdziwym światem. Jego charyzma i porywająca osobowość sprawiały, że każdy koncert zespołu stawał się nietuzinkowym wydarzeniem, na które tłumnie przybywali fani muzyki rockowej. Niepowtarzalna atmosfera oraz niebywały kontakt, jaki Mercury nawiązywał ze zgromadzoną publicznością, sprawiły, że relacje z koncertów są odtwarzane na YouTube do dzisiaj. Pomimo tego, że zespół tworzyli genialni muzycy, to właśnie Freddie Mercury nadawał mu ton i "smak". Jego życie i twórczość budziły kontrowersje, co jeszcze bardziej napędzało sprzedaż płyt i zmobilizowało wielu fanów do tłumnego przybywania na koncerty.


Dorobek artystyczny Queen

Formacja Queen ma na swoim koncie wiele płyt i koncertów na żywo, jednak na tym nie kończy się jej dorobek artystyczny. Utwory zespołu były i są wykorzystywane przy produkcjach filmowych i grach. Queen nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Flash Gordon, a także utwory do takich tytułów jak Nieśmiertelny, Sherlock, American Horror Story czy Baby Driver. Piosenki zespołu pojawiły się również w znanych grach: Grand theft Auto IV, Queen: The Eye i Guitar Hero. Zespół otrzymał także wiele nagród za poszczególne utwory, płyty i za całokształt twórczości, m.in. Brit Award, nagrodę Grammy oraz MTV. Zespół ma na koncie również polską nagrodę - w 1996 roku muzycy otrzymali Fryderyka za krążek Made in Haven w kategorii najlepszy album zagraniczny. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że pierwszy na świecie teledysk promocyjny powstał do utworu Bohemian Rhapsody.

Pomimo, że Freddie Mercury zmarł w 1991 roku, zespół działa do dzisiaj, koncertuje i wciąż cieszy swoich fanów zarówno starymi, jak i nowymi przebojami. Ich największe hity są śpiewane przez najlepszych artystów z całego świata i chociaż wielu fanów uważa to za “zbrodnię przeciwko muzyce”, wiele utworów staje się bazą do coverów.


Na czym polega fenomen Queen?

Na światowym rynku muzycznym trudno znaleźć inny zespół, który zapisał się na kartach historii tak mocno, jak formacja Queen. Nie można nie docenić ich wpływu na światową muzykę rockową, o czym świadczą nie tylko uzyskane nagrody czy ogromny dorobek artystyczny, ale przede wszystkim to, że ich utworów nawet obecnie słuchają już małe dzieci. Historia Queen jest najlepszym dowodem na to, że talent, charyzma i ciężka praca są kołem napędowym do ogólnoświatowej kariery. Pomimo tego, że żaden z artystów wchodzących w oryginalny skład zespołu nie był profesjonalnym muzykiem, razem stworzyli formację ponadczasową, na której może się wzorować wiele współczesnych zespołów. Każdy z członków formacji wniósł swoją cegiełkę do poszczególnych utworów, dzięki czemu zespół stworzył nietuzinkowe piosenki, tak chętnie słuchane i odtwarzane przez kolejne pokolenia fanów.

Mówi się, że po śmierci Mercury'ego oraz odejściu z zespołu basisty Johna Deacona, formacja Queen już nie jest taka sama. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak wciąż zespół pozostaje jednym z najpopularniejszych na całym świecie i na każdym koncercie gromadzi setki tysięcy fanów, chcących na żywo usłyszeć najpopularniejsze utwory. Jak każdy zespół, również Queen ulega transformacji, jednak nie zmienia to faktu, że cały dorobek artystyczny pozostanie w pamięci wielu z nas jeszcze bardzo długo.

REKLAMA
Reklama