GP Czech: Janowski najlepszy z Polaków. Pech wrocławianina w finale

PP/PAP | Utworzono: 2022-05-29 09:15

To drugi z rzędu turniej GP, w którym żaden z Polaków nie stanął na podium. W poprzednim - na PGE Narodowym w Warszawie - reprezentantom gospodarzy nie udało się awansować nawet do finału.
Zawody w stolicy Czech nie były szczególnie emocjonujące - brakowało "mijanek" na dystansie, kluczowy okazywał się start.

Do czołowej ósemki awansowali dwóch Polaków:  lider klasyfikacji generalnej cyklu Bartosz Zmarzlik (11 pkt w fazie zasadniczej) i Janowski (9 pkt przed półfinałem) - obaj w przeszłości wygrywali już Grand Prix na praskiej Markecie.

Po fazie zasadniczej, w której najlepszy okazał się Brytyjczyk Tai Woffinden (13 pkt w tej części zawodów), zawody zakończyli pozostali nasi reprezentanci Patryk Dudek (6 pkt) i Paweł Przedpełski (3 pkt).

Półfinały rozpoczęły się świetnie dla biało-czerwonych, bowiem Janowski wygrał pierwszy z nich (oprócz niego do finału awansował z tego biegu Woffinden). Natomiast w drugim półfinale Zmarzlik, po nieudanym starcie, nie zdołał dogonić drugiego Doyle'a. Najszybszy w nim okazał się Vaculik.

Tuż przed rozpoczęciem wyścigu finałowego taśmy dotknął Janowski. W efekcie został wykluczony, a w bieg w trzyosobowym składzie zdecydowanie wygrał Słowak.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Zmarzlik. Dwukrotny mistrz świata oraz wicemistrz z poprzedniego sezonu ma 44 punkty i o jeden wyprzedza Janowskiego (przez dotknięcie taśmy stracił szansę awansu na pozycję lidera cyklu).

Tegoroczny cykl MŚ składa się z 11 rund, w tym czterech w Polsce. Kolejne zawody zaplanowano na 4 czerwca w niemieckim Teterowie.