Kołdry mniej i bardziej wygodne — jak je rozróżnić?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-06-23 14:31 | Zmodyfikowano: 2022-06-23 14:33
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiały Prasowe


Wypełnienie — czyli serce każdej kołdry 

Kołdry mogą różnić się zastosowanymi w ich wnętrzu wypełnieniami. Popularnym wyborem są kołdry puchowe, w których wnętrzu znalazł się puch gęsi. Jest on lekki, sprężysty i odporny na gniecenie i rozciąganie. Puch dostosowuje się także do warunków temperaturowych, co pozwala na jego stosowanie przez cały rok. Popularnym rozwiązaniem jest pierze, które może być stosowane w wersji solo, bądź też po wymieszaniu z puchem. 

Popularnym materiał naturalnym jest także wełna oraz bawełna. Ta pierwsza pomaga w uzyskaniu optymalnego komfortu termicznego oraz również nadaje się do wykorzystania przez cały rok. Bawełna jest natomiast wysoce odporna na uszkodzenia i wielokrotne pranie. Ponadto, bawełna jest materiałem „oddychającym”, który pomaga w usuwaniu nadmiaru wilgoci produkowanej przez organizm w czasie snu. 

Rzadszym wyborem okazuje się jedwab. Jego niska popularność wynika jednak nie z braku zalet, a jednak ze stosunkowo wysokiej ceny. Kołdry z wypełnieniem jedwabnym są uważane za ekskluzywne i często stanowią wyposażenie hoteli oraz innych miejsc na wysokim poziomie. Oprócz walorów estetycznych kołdry jedwabne są także hipoalergiczne oraz wyjątkowo zdrowie dla ludzkiego organizmu 

Ostatnim typem wypełnienia są włókna syntetyczne lub granulaty, a niekiedy także syntetyczny puch. Produkty takie są stosowane głównie przez alergików oraz osoby pragnące stworzyć warunki przeciwdziałające rozwijaniu się grzybów i bakterii. 


Gramatura kołder — czyli jak trafić z ich grubością 

Gramatura jest sprawą niezwykle ważną, lecz niesłusznie ignorowaną przez wielu nabywców kołder. Tymczasem, ma ona bezpośredni wpływ na przydatność danej kołdry w określonej porze roku. Oczywiście, zasada wyboru jest pod tym względem dość prosta. Im mniejsza jest gramatura danej kołdry, tym bardziej nadaje się do stosowania w okresie letnim. Kołdry zimowe powinny posiadać odpowiednio zwiększoną gramaturę, co pomoże w stabilizacji termicznej organizmu. 

W przypadku kołder letnich polecamy wybierać wypełnienia o gramaturze wynoszącej około:

   • 600 gram (kołdra 140 x 200)
   • 700 gram (kołdra 160 x 200)
   • 1000 gramów (kołdra 220 x 200) 

Dla kołder zimowych zaleca się wypełnienia o następującej gramaturze:

   • 1100 gramów (kołdra 140 x 200)
   • 1300 gramów (kołdra 160 x 200)
   • 1700 gramów (kołdra 220 x 200) 

Warto podkreślić, że znajdziesz także kołdry całoroczne, dedykowane do użytkowania przez okres zimowy jak i letni. Kołdry takie mają najczęściej uśrednioną gramaturę, większą niż kołdry letnie oraz mniejszą niż ich zimowe odpowiedniki. Wbrew pozorom, kołdry całoroczne są również bardzo wygodne w użytkowaniu, nie przysparzając dyskomfortu ani zimą, ani latem. 

REKLAMA
Reklama