Jak wyhodować awokado?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-06-28 13:50 | Zmodyfikowano: 2022-06-28 13:53
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora/ fot. unsplash.com


Jak wyhodować awokado?

Awokado to owoc, który szczególnie warto włączyć do swojej diety. Jest to bardzo cenny dodatek do sałatek, kanapek. Można z niego zrobić przepyszną pastę, czyli słynne guacamole. Lista substancji odżywczych jest w przypadku awokado naprawdę długa. Szczególnie poleca się je osobom troszczącym się o szczupłą sylwetkę, walczącym o niższy poziom złego cholesterolu. 

Żeby móc zasadzić awokado, potrzebujesz odpowiednio przygotowanej pestki, dobrej jakości ziemię i głęboką doniczkę. Musisz sobie jednak zdawać sprawę, że domowa hodowla awokado nie zastąpi ci jednak zakupów w sklepie lub na bazarze. Proces owocowania może trwać dość długo. Można oczywiście wyhodować to awokado, ale jest to raczej zadanie dla pasjonatów, osób, które po prostu czerpią przyjemność z sadzenia i troski o kwiaty czy rośliny. Niestety nie jest to z pewnością sposób na regularne pozyskiwanie do jedzenia tego jakże cennego owocu. Uprawa awokado wymaga cierpliwości i uważności.


Odpowiednio przygotuj pestkę awokado

Podstawą jest pestka awokado. Ważne, aby pochodziła ona ze zdrowego, ale najlepiej miękkiego owocu. Najpierw trzeba ukorzenić pestkę. To zadanie trzeba podjąć stosunkowo szybko, ponieważ pestka nie może wyschnąć. Trzeba ją oczyścić z resztek miąższu i przejść do następnego etapu. Pestkę zdrowego owocu należy odpowiednio ukorzenić. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrać zdrowy owoc i nie dopuścić do wysuszenia pestki. 

Odpowiednio przygotowaną pestkę nakłuwasz wykałaczkami mniej więcej w połowie. Wystarczą dwie lub trzy wykałaczki. Chodzi o to, aby dzięki nim możliwe było zawieszenie pestki na słoiku. Pestka ma być bowiem zanurzona w wodzie, ale nie w całości. Koniecznie więc należy zwrócić uwagę, aby wykałaczki nie wypadały. Pestkę wkładasz do słoika, opierasz wykałaczki o jego brzeg. Pestka zawsze powinna być ułożone węższym końcem ku górze. Tak przygotowany słoik z pestką napełniamy wodą mniej więc tak, aby 2/3 pestki wystawało ponad taflę wody. 

Ważne jest także ustawienie słoika. Pestka powinna mieć dostęp do promieni słonecznych, ponieważ dzięki temu proces ukorzeniania się będzie przebiegał szybciej. Nie może być jednak zbyt intensywnie eksponowana na promienie słoneczne, ponieważ istnieje ryzyko, że zbyt szybko wyschnie. Koniecznie trzeba także kontrolować poziom wody z tego samego względu. W ciepłych miesiącach nic nie stoi na przeszkodzie, aby słoik z pestką postawić na balkonie. 


Przesadzanie pestki awokado

Sadzenie awokado z pestki należy wykonać jakiś miesiąc później. Wtedy powinny się pojawić korzenie oraz zielona łodyżka. Roślinę sadzimy w doniczce odpowiednio dużej. Jest to bardzo istotne. Jeśli zrobisz to w doniczce zbliżonej wielkością do pestki, roślina nie będzie mogła się odpowiednio rozwijać. Istotny jest dobór ziemi. Powinna być ona żyzna i bogata w sole mineralne. Jeśli zdecydujesz się na kolejne jej przesadzanie do większej doniczki, musisz koniecznie pamiętać, aby zachować warunki podobne do tych, w których roślina była trzymana dotychczas. Czubek rośliny zawsze powinien wystawać ponad powierzchnię ziemi. Ziemia powinna być lekko wilgotna. Awokado bardzo lubi takie podłoże. Nie można jednak przesadzać, ponieważ wtedy pojawia się ryzyko, że pestka nie wyschnie, ale zgnije. System podlewania warto także dostosować do pory roku. 

Ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury. W pomieszczeniu nie powinno być mniej niż 12 stopni Celsjusza. W warunkach domowych nie jest to szczególnie trudne do uzyskania, natomiast trzeba koniecznie o tym pamiętać w sytuacji, gdy w okresie letnim słoik czy doniczka z awokado stoją na przykład na balkonie. 

Podsumowując, wilgotne podłoże, średni poziom nasłonecznienia i niezbyt niska temperatura to jest to, czego awokado potrzebuje do wzrostu. Kiedy roślina zacznie wypuszczać coraz dłuższą łodygę, koniecznie podeprzyj ją cienkimi bambusowymi patyczkami.


Cierpliwość może okazać się potrzebna

Ile czekać będziemy na owoce? Dość długo. Tutaj nie ma się co oszukiwać — awokado ma dość długi okres od zasadzenia do owocowania. Jeśli więc liczysz, że w ciągu kilku miesięcy będziesz cieszyć się tym pysznym owocem z własnej uprawy, możesz się niemiło zdziwić. Przyjmuje się, że pierwsze owocowanie awokado może się pojawić nawet do 5 lat od zasadzenia. Oczywiście wiele tutaj zależy od pielęgnacji i troski o roślinę. Im bardziej konsekwentnie będzie się nią opiekować, tym większa szansa, że owoc pojawi się szybciej. Co ważne, owocowanie to jeszcze nie wszystko. Trzeba uwzględnić jeszcze okres dojrzewania, a ten w przypadku awokado także nie jest krótki. Wynosi około 7 miesięcy. Na awokado z własnej uprawy trzeba więc dość długo poczekać, natomiast wątpliwości nie ulega, że taki zbiór będzie cieszył wyjątkowo, szczególnie że pozbawiony on będzie wszystkim potencjalnie niebezpiecznych substancji, które mogą do owocu przejść choćby przy nadmiernym nawożeniu. 

 

REKLAMA
Reklama