Jak wyjść z pętli zadłużenia – porady i wskazówki

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-07-04 14:15
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Pętla zadłużenia oznacza utratę kontroli nad zobowiązaniami finansowymi. Pojawia się wówczas, gdy na spłatę wcześniejszego długu zaciągane są kolejne kredyty czy https://sowafinansowa.pl/pozyczki-online/. Problem staje się szczególnie niebezpieczny, kiedy raty zaczynają pochłaniać coraz większą część domowego budżetu, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie i utrudniając finansowanie najbardziej podstawowych wydatków, np. na czynsz czy jedzenie. To ostatni moment, aby uratować się przed bankructwem i podjąć trudne, ale konieczne działania zmierzające do wydostania się z pętli zadłużenia. O jakich krokach mowa?


Przejmij kontrolę nad swoimi finansami

Zacznijmy od podstaw, które polegają na świadomym zarządzaniu budżetem i zbilansowaniu go w taki sposób, aby posiadane dochody wystarczyły na pokrywanie zarówno codziennych wydatków, jak i rat z tytułu zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Do tego konieczne jest kontrolowanie przychodów i rozchodów, najlepiej za pomocą aplikacji mobilnych, w arkuszu kalkulacyjnym czy nawet w zeszycie. Wiedząc, ile zarabiasz i wydajesz, możesz tak zarządzać finansami, aby osiągane dochody były co najmniej równe wydatkom, a najlepiej nieco większe.


Tnij wydatki

Postawmy sprawę jasno: aby wyjść z pętli zadłużenia, niezbędne są osobiste wyrzeczenia wynikające z ograniczenia wydatków. Racjonalizuj swoje codzienne koszty i tam, gdzie możesz, wydawaj jak najmniej. Zrezygnuj ze zbędnych przyjemności i dokładnie przemyśl każdy wydatek ujęty w swoim budżetu, zastanawiając się, które z nich możesz wyeliminować lub ograniczyć. Przykładowo, zamiast zamawiać catering do domu zacznij przygotowywać jedzenie we własnym zakresie, a drogą siłownię czy grę w tenisa zamień na darmowe bieganie albo jazdę na rowerze. Krótko mówiąc, szukaj oszczędności wszędzie, gdzie się da.


Zwiększ dochody

Gdy obcięcie kosztów nie wystarcza na pokrywanie zobowiązań i codzienne życie, postaraj się też zwiększyć dochody domowego budżetu. Jak to zrobić? Możesz rozważyć kilka rozwiązań, a jednym z nich jest znalezienie dodatkowego zatrudnienia, np. na pół etatu, w ramach różnego rodzaju dorywczych zleceń lub otwierając działalność gospodarczą. Być może to Twoja szansa nie tylko na dodatkowe środki finansowe, ale również całkowicie nowy rozdział w życiu?


Skonsoliduj zadłużenie

Jeżeli znajdujesz się w pętli zadłużenia lub stanowi ona dla Ciebie realne zagrożenie, prawdopodobnie spłacasz kilka zobowiązań jednocześnie. W takim przypadku warto rozważyć ich konsolidację, czyli połączenie wszystkich kredytów i pożyczek w jeden produkt w jednym banku, w ramach jednej raty. To sposób zarówno na oszczędność, jak i uporządkowanie i uproszczenie spłaty zobowiązań.


Ogłoś upadłość konsumencką

Niestety zdarza się, że nawet powyższe porady nie są w stanie pomóc w wyjściu z pętli zadłużenia lub ich wdrożenie z jakichś powodów znajduje się poza Twoim zasięgiem. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje ogłoszenie upadłości konsumenckiej, w ramach której tracisz swój majątek o równowartości kwoty zobowiązań, a jednocześnie Twoje zadłużenie znika. To sposób na rozpoczęcie wszystkiego od nowa, z czystą kartą i świadomością, żeby nigdy więcej nie popełniać błędów mogących prowadzić do wpadnięcia w pętlę zadłużenia.

REKLAMA
Reklama