Muzyka DAB+: Kuba Walenda (Raban), Terminal, Natalia Kozłowska [WIDEO]

Urszula Andruszko | Utworzono: 2022-07-18 18:55 | Zmodyfikowano: 2022-07-18 18:57
A|A|A

fot. Radio Wrocław Kultura

Terminal to nowy wrocławski zespół. Z Mateuszem Hercuniem i Adamem Rowińskim rozmawiały_liśmy o tym, jaką drogę (przez mękę) czeka nowy zespół we wchodzeniu na wrocławską scenę. Rozmowa toczyła się również w temacie filmów, które stały się inspiracją dla tekstów pisanych przez Mateusza.

Mateusz i Adam wykonali w studio na żywo 1,5 utworu - nową kompozycję i utwór "Filmy".

 

Spotkanie z Kubą Walenda z nowej warszawskiej supergrupy Raban to efekt mojej wizyty na ich pierwszym koncercie. Ich debiutancki album ukazał się nakładem wytwórni Antena Krzyku. Założeniem zespołu było pisanie tekstów po polsku i stworzenie w nich więcej przestrzeni dla tematów społecznych. Dla Kuby w pisaniu był to debiut, połowę tekstów napisał też Mateusz Romanowski (z zespołów Hanako, Melisa)  Rozmawiały_liśmy o treściach poruszanych w tekstach - depresji, lęku, kryzys uchodźczy, przemoc w instytucjach kultury, rozszyfrowywaliśmy ich znaczenie.

 

Natalia "Kudłata" Kozłowska to wokalistka, gitarzystka, tekściarka niezwykle aktywna na poznańskiej scenie niezależnej. Znana jest z projektów: kolektyw Polonia Disco, Miłość Krąży i zespołów QX, Mucha Ladaco, Salto Śmierci.

Pierwszy tekst napisała mając 10 lat dla kelnera w Pizza Hut... Opowiada o tym, na czym polega działalność kolektywu Polonia Disco. Natalia opowiedziała też o swojej prywatnej drodze ku tekstom wrażliwym i dojrzałym, o miłości intymnej, romantycznej ale i relacjach toksycznych, przemocowych, które śpiewa w projekcie QX. Natalia rozszyfrowywała teksty utworów "Ciało" i "Elektrony". W rozmowie pojawił się wątek cielesności i tego, jak ważne jest słuchanie sygnałów ze swojego ciała. 

Album QX będzie miał premierę jesienią nakładem oficyny wydawniczej Koty Records. Natalia opowiedziała o działalności poznańskiego stowarzyszenia Miłość krąży. Przedstawiła skład zespołu QX i podzieliła się osobistą historią, która przyczyniła się do tego, że QX z założenia z solowego projektu rozrósł się do zespołu. Czym dla Natalii jest QX i Salto Śmierci?

 

Do usłyszenia co poniedziałek od 16:00 w DAB+, aplikacjach mobilnych, do zobaczenia na www.radiowroclawkultura.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama