Nadanie paczki kurierem – na co zwracać szczególną uwagę?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-08-03 21:59 | Zmodyfikowano: 2022-08-03 22:00
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Nadanie paczki kurierem – przygotowanie przesyłki

Jak prawidłowo zabezpieczyć paczkę, aby bez szwanku dotarła do adresata? Chociaż spakowanie przesyłki wydaje się łatwym zadaniem, często zdarza nam się zapominać o podstawowych zasadach. Do najczęstszych błędów można zaliczyć nieregularne kształty przesyłek, niewłaściwe materiały pakowe, stare taśmy i nieaktualne etykiety na opakowaniu. To wszystko utrudnia pracę kurierom i znacznie spowalnia proces dostarczenia paczki pod wskazany adres.

To jednak nie wszystko. Niezastosowanie się do zasad skutkuje naliczeniem dodatkowej opłaty za wysyłkę niestandardową. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi danego przewoźnika.

Pamiętaj również, że dopuszczalne gabaryty oraz waga przesyłek mogą się różnić, w zależności od wybranego kuriera. Jeśli zdecydujesz się na nadanie paczki za pośrednictwem ShipCenter, wszystkie te informacje znajdziesz w jednym miejscu.


Sprawne nadanie przesyłki – jak spakować paczkę?

Przejdźmy teraz do konkretów i praktycznych wskazówek. Po pierwsze – przesyłkę należy spakować w sztywny, wytrzymały karton w kształcie prostopadłościanu. Nie ma mowy o nieregularnym obrysie lub wystających elementach!

Pudełko musi być dostosowane do ciężaru transportowanej zawartości. W przypadku cięższych przedmiotów dobrym pomysłem jest wzmocnienie struktury za pomocą szerokiej taśmy pakowej. Taśma dodatkowo zabezpieczy pudełko przed rozerwaniem lub przypadkowym otwarciem.

Również wnętrze kartonu trzeba odpowiednio zabezpieczyć, gdyż zawartość nie może przesuwać się w czasie transportu. Tutaj sprawdzi się np. folia bąbelkowa, poduszki powietrzne, czy wiórki papierowe. Lekkie wypełnienie nie wpłynie na ciężar, a co za tym idzie – nie podniesie ceny nadania kuriera.

Dobrym (i ekologicznym) rozwiązaniem będzie ponowne wykorzystanie kartonów, pod warunkiem że są w dobrym stanie. W takim przypadku nie wolno zapomnieć o usunięciu starych naklejek, taśm lub etykiet.


Co musi zawierać list przewozowy – podstawowe elementy

Firmy kurierskie prześcigają się w tworzeniu nowych udogodnień dla swoich klientów. Dobrym przykładem jest tutaj InPost, który umożliwia nadanie paczki bez etykiety. Nadawca musi jedynie wpisać na ekranie paczkomatu specjalny kod nadania. Niemniej jednak zdecydowana większość kurierów wymaga prawidłowo wypełnionego listu przewozowego.

List przewozowy – inaczej etykieta kurierska – jest dokumentem niezbędnym do nadania paczki przez kuriera. Po pierwsze zawiera wszelkie informacje niezbędne do weryfikacji i prawidłowego dostarczenia paczki. Po drugie – jest potwierdzeniem przyjęcia przesyłki przez przewoźnika.

Do najważniejszych elementów etykiety kurierskiej zaliczamy:

   • dane nadawcy i odbiorcy (imię, nazwisko, numer kontaktowy, czasem e-mail),
   • adres odbioru i doręczenia paczki,
   • wagę i rozmiar przesyłki,
   • numer do śledzenia paczki oraz kod kreskowy pozwalający na weryfikację,
   • datę wystawienia dokumentu.


Etykiety nie musisz tworzyć samodzielnie – wypełnisz ją na stronie internetowej brokera kurierskiego. Po wydrukowaniu listu przewozowego naklej go w widocznym miejscu – najlepiej na górnej części opakowania. W tym celu możesz użyć samoprzylepnej przezroczystej kieszeni na dokumenty lub zwykłego kleju. W przypadku przezroczystej taśmy klejącej pamiętaj, aby nie zaklejać kodu kreskowego.

REKLAMA
Reklama