Projekty domów z poddaszem - czy warto decydować się na dom z balkonem?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-09-27 09:54 | Zmodyfikowano: 2022-09-27 09:59
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora


Bliski kontakt z naturą - dom otwarty na świat!

Bezdyskusyjną zaletą domów z balkonem jest kontakt z naturą. Projekty domów jednorodzinnych wyposażone w balkon oferują rodzinie możliwość cieszenia się świeżym powietrzem i pięknymi widokami zawsze wtedy, kiedy ci mają na to ochotę. Podziwianie romantycznego zachodu słońca we dwójkę lub oddawanie się lekturze na balkonie pełnym kwiatów to z pewnością zaleta, którą docenią nie tylko miłośnicy otwartych przestrzeni, ale także osoby z ograniczoną mobilnością, dla których pokonywanie schodów stanowi duże wyzwanie.


Odetchnij pełną piersią - otwarty balkon, najlepsza wentylacja poddasza.

Jeśli już mowa o świeżym powietrzu, nie ma lepszego sposobu na wentylację naszego pokoju, niż otwarcie drzwi balkonowych na oścież. Projekty domów uwzględniające balkon cieszą się takim powodzeniem właśnie ze względu na możliwość szybkiego wpuszczenia świeżego powietrza do pomieszczenia. Każdy, kto ma balkon przyzna, że przyjemność położenia się spać w dobrze przewietrzonym, świeżym pokoju nie może się równać z żadną inną!

Dom przy Alabastrowej 46 – wizualizacja

Dom przy Alabastrowej 46 – wizualizacja

Zaproś słońce do domu. Balkon i jego doświetlające walory.

Wraz ze świeżym powietrzem do naszego pokoju wpadają promienie słońca. I to kolejny ogromny atut domów z balkonem. Oprócz zalet natury estetycznej, duże okno balkonowe przekłada się także na oszczędność energii, gdyż wpuszczając więcej światła, niż zwykłe okienko połaciowe, umożliwia dłuższą pracę bez dodatkowego oświetlenia.


Miejsce uniwersalne o różnym zastosowaniu

Przechodzimy więc do bardziej praktycznych aspektów, jakie prezentują projekty domów z poddaszem wyposażonym w balkon. Miejsce to stanowi świetny składzik mieszczący wszystkie sprzęty, na które najczęściej nie mamy miejsca w mieszkaniu: rowery, suszące się pranie, czy... jedzenie, które podczas Świąt zwykle nie mieści się w lodówce! Osobom z wyobraźnią adaptacyjność skojarzy się natomiast z eksperymentami architektonicznymi: zadaszenie, ogród zimowy, a może loggia? Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest nasza pomysłowość. Wybór projektu domu z balkonem ma również swoje minusy, które warto wziąć pod uwagę decydując sie na taki budynek.

Dom przy Oliwkowej 6 – wizualizacja

Dom przy Oliwkowej 6 – wizualizacja


Większe koszty na etapie realizacji inwestycji.

Głównym minusem domów z balkonem są zwiększone wydatki, które trzeba ponieść nie tylko na etapie projektowania domu, ale przede wszystkim podczas jego budowy. Elementy konstrukcyjne, zbrojenie, rusztowanie, a na dalszym etapie – wykończenie oraz montaż specjalistycznych okien. Gdyby zamarzyło nam się dobudowanie balkonu do domu, którego projekt był oryginalnie pozbawiony tego elementu, także będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami. O wiele łatwiej jest zrezygnować z balkonu, kiedy projekt przewidywał taki element w rozrysie.


Mniejsze walory energooszczędne. Mostki termiczne i straty ciepła

Musimy być świadomi, że kiedy decydujemy się na projekt domu jednorodzinnego z balkonem, koszty jego eksploatacji będą wyższe, niż w przypadku standardowego domu. Przeszklenia oraz większy wpust powietrza wiążą się z większą utratą ciepła, którą kompensuje się poprzez intensywniejsze nagrzewanie pomieszczenia, co generuje dodatkowe zużycie energii. Chcąc uniknąć tej niedogodności możemy nabyć elementy konstrukcyjne i aranżacyjne o lepszych parametrach termicznych, nie są one jednak tanie.


Lokalizacja ma znaczenie.

Nie wszyscy mamy możliwość posiadania domu ze spokojnym widokiem na las, czy jezioro. Czasami musimy zadowolić się kilkoma metrami kwadratowymi trawnika, za którym rozciąga się hałaśliwa szosa, czy gwarna okolica handlowa. W takim przypadku balkon zamiast przynosić spokój i odprężenie, jest przyczyną bólów głowy i niepokoju, nie mówiąc już o praniu, które rozwieszone w takim miejscu wraca do domu brudniejsze, niż przed włożeniem go do pralki. Na etapie wyboru projektu domu zwróćmy uwagę na kształt, wymiary i zintegrowanie balkonu z innymi pomieszczeniami. Może się bowiem okazać, że nasz balkon jest skomunikowany również z innymi pokojami, w wyniku czego tracą one na intymności. Jeśli zależy nam na prywatnym dostępie do balkonu, zrezygnujmy z tarasów i szerokich patio, na które dostać się można z wielu domowych pomieszczeń.

Dom przy Sielskiej 11 – wizualizacja

Dom przy Sielskiej 11 – wizualizacja

Jak widać, posiadanie domu z balkonem ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Tylko od nas zależy, które są dla nas ważniejsze i na jak daleko idące kompromisy jesteśmy w stanie pójść, aby stać się posiadaczami wymarzonego projektu domu. Bez wątpienia przed zdecydowaniem się na konkretny projekt rozważmy wszystkie za i przeciw uczciwie odpowiadając sobie na pytanie, co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze.

REKLAMA
Reklama