Obraz Jana van Goyena z bazy polskich strat wojennych w zbiorach Luwru

Marek Waligóra, KM, IAR | Utworzono: 2022-10-26 20:27 | Zmodyfikowano: 2022-10-26 20:28
Obraz Jana van Goyena z bazy polskich strat wojennych w zbiorach Luwru - fot. dzielautracone.gov.pl
fot. dzielautracone.gov.pl

- Obraz jednego z najwybitniejszych malarzy holenderskich przed wojną należał do zbiorów Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Polska ubiega się o jego zwrot  - podkreślił dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

- Nie mam żadnych wątpliwości, a tutaj mogę się wypowiedzieć autorytatywnie, bo to u mnie w zasobach archiwalnych są zarówno najlepsze zdjęcia tego obrazu, wszystkie materiały archiwalne, cała dokumentacja i myśmy wielokrotnie pod różnymi kątami to analizowali. Pozostajemy niezachwiani w swoim stwierdzeniu, że ten obraz, który od 2012 roku jest w zbiorach muzeum w Luwrze to jest ten obraz, który znajdował się we Wrocławiu i był ozdobą kolekcji przedwojennego Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych - podkreślił dyrektor wrocławskiego muzeum narodowego.

Paryskie muzeum do dziś nie odpowiedziało na wniosek restytucyjny polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2021 roku. Piotr Oszczanowski podkreślił, że Polska będzie do skutku zabiegać o przywrócenie obrazu "Holenderski brzeg rzeki” do kolekcji wrocławskiej, choć - jak przyznał - sprawy restytucyjne wymagają czasu. "Musimy cierpliwie upominać się o to, mamy perfekcyjny materiał ikonograficzny. Wszystko to powinno zostać uznane przez stronę francuską za wystarczające argumenty do tego, aby podjąć decyzję o przywróceniu obrazu do kolekcji wrocławskiej. Niestety to jest bardzo żmudna i skomplikowana procedura. Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma rewelacyjne sukcesy, bo przywróciliśmy Kranacha, przywróciliśmy Jordaensa, przywróciliśmy Clementa, przywróciliśmy arcydzieła sztuki europejskiej i to się udaje tylko, że to się nie odbywa z dnia na dzień" - podkreślił dyrektor muzeum.

Za polskie straty wojenne są uznawane dobra kultury utracone w wyniku II wojny światowej z terenów Polski w jej granicach po 1945 roku.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.