Prawo jazdy - zdawać we Wrocławiu czy w mniejszych miejscowościach?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-10-28 13:16 | Zmodyfikowano: 2022-10-28 13:16
Dodaj do Wykop.pl
Prawo jazdy - zdawać we Wrocławiu czy w mniejszych miejscowościach? - Materiał Sponsora/ fot. unsplash.com
Materiał Sponsora/ fot. unsplash.com


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jak wygląda kurs prawa jazdy, wejdź na: https://star.edu.pl/nauka-jazdy


Kurs nauki jazdy w wielkim mieście

We Wrocławiu cały czas powstają nowe ośrodki nauki jazdy, a tłumy kursantów zgłaszają się do naboru. To prawda, rozpoczęcie jazd w wielkim mieście pozwala nauczyć się o wiele więcej niż w spokojnych miejscowościach. Jeśli doskonale radzisz sobie ze stresem, jazda we Wrocławiu sprawi, że poradzisz sobie wszędzie. Jednak gdy presja oraz wymagania innych kierowców blokują Twoje działanie, wybierz którąś z mniejszych miejscowości. Mniejsza ilość kursantów sprzyja również dostępności terminów jazd oraz ich długości.

Najbardziej popularnym kierunkiem jest w takim wypadku Legnica lub Oborniki Śląskie. Kierując się jeszcze dalej, warto rozpocząć kurs w Ostrowie Wielkopolskim, który słynie ze zdawalności. Ogólnie rzecz ujmując, nie tylko kurs prawa jazdy ale i egzamin na prawko ma większe szanse powodzenia poza granicami wielkich metropolii.


Wrocław - jak wygląda tu kurs prawa jazdy kat. B?

Każdą wrocławską szkołę jazdy kończą naprawdę zawzięci kursanci. Jazda L-ką po dolnośląskiej stolicy wymaga prawdziwego opanowania. Nie dość, że w mieście praktycznie cały rok trwa remont i przebudowa głównych arterii, na rozpoczynających swoją przygodę z nauką jazdy czeka także wiele niespodzianek.

Ośrodek szkolenia kierowców we Wrocławiu to gwarancja dużych emocji. Ciągle duże natężenie ruchu sprawia, że kursant skupia się wyłącznie na jezdni i pojazdach, zapominając o znakach drogowych. Zaskoczenie przychodzi także wtedy, gdy sygnalizacja świetlna przestaje działać. Trudno wtedy zorientować się, kto ma pierwszeństwo. Jakie jeszcze pułapki czekają na nieświadomych zagrożeń kursantów? Przede wszystkim Lewoskręty, strefy ograniczonej prędkości, zawracanie, parkowanie oraz zatrzymywanie się w ruchu drogowym.


Egzamin na prawo jazdy - na co uważać?

Masz już za sobą zdany egzamin teoretyczny? Jeśli nie, rozwiązuj testy jak najczęściej, aby odpowiedź na każde pytanie wbiła Ci się w pamięć. Po egzaminie teoretycznym czeka wrocławskiego kursanta podejście do egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego przy ulicy Łagiewnickiej 12. Praktyczny egzamin na prawo jazdy rozpoczyna się od podstawowej znajomości budowy silnika, świateł oraz ustawieniem fotela, lusterek oraz zapięciem pasów. Dużo osób zżera stres na tym etapie, przez co nawet nie wyjeżdżają na miasto. Warto przećwiczyć ten schemat w domu, by poradzić już za pierwszym podejściem.

Baza wiedzy przed egzaminem wymaga także praktyczne zastosowania. Dlatego nie warto oszczędzać - lepiej zdecydować się na jazdy doszkalające. W trakcie trwania państwowego egzaminu z praktyki trzeba uważać szczególnie w paru znanych przez instruktorów miejscach. Jest to między innymi skrzyżowanie Borowskiej i Kamiennej na Krzykach, gdzie światła szybko się zmieniają i zdający wyjeżdżają już na czerwonym.

Innym takim miejscem jest róg Tomaszowskiej i Wapiennej, czyli skrzyżowanie równorzędne. W okolicy ulicy Gajowej egzaminatorzy lubią nakazać zawracanie, a nieświadomy kursant zawraca błędnie, środkiem. We Wrocławiu jest wiele takich miejsc, a co gorsza, cały czas powstają nowe. Rozwój miasta oraz szereg inwestycji drogowych sprawia, że co miesiąc wytyczane są nowe, tymczasowe szlaki.


Za co oblewa się na egzaminie państwowym?

Chociaż najbardziej przeraża wszystkich zdających wyjazd na miasto z egzaminatorem, większość kończy egzamin już na placu manewrowym. Nie jest to zbyt pocieszające, ale zdawalność w WORD we Wrocławiu sięga jedynie 38%. Dla przykładu, w Ostrowie Wielkopolskim zdawalność egzaminu sięga już około 51%. Zdawanie w mniejszych miejscowościach wiąże się więc nie tylko ze spokojniejszym przebiegiem egzaminu, ale i z oszczędnościami.

Zanim będzie mógł się pochwalić papierkiem z prawem jazdy, czeka na Ciebie wiele pułapek. Za co najczęściej oblewani są zdajacy? Zwykle jest to nieustąpienie miejsca pieszemu lub rowerzyście oraz niezastosowanie się do znaków drogowych. Często jest to też naruszenie zakazu wyprzedzania, zwykle przed przejściem dla pieszych, na skrzyżowaniu czy na przejazdach kolejowych. We Wrocławiu czyha na kursanta mnóstwo bodźców, które trzeba jednocześnie analizować. Nie mówiąc już o wypadkach, które dezorganizują całą strukturę ruchu.


Manewry na placu

Na z pozoru prostych fragmentach, takich jak jazda po łuku czy ruszanie pod górkę naprawdę potyka się wiele osób. Jak się do nich przygotować? Najlepiej już podczas kursu prawa jazdy. Im mniejsza miejscowość, w której podjęliśmy kurs, tym więcej czasu instruktor może poświęcić na dokładną naukę manewrów potrzebnych, by zdać egzamin państwowy.

Zadania egzaminacyjne to jednak nie wszystko. Szkoła jazdy musi także przygotować do pewnej i bezpiecznej jazdy po uzyskaniu prawa jazdy. Dlatego szkoła jazdy musi dać nam możliwość przećwiczenia wielu sytuacji. Wśród kursów poza Wrocławiem warto kierować się do Legnicy lub Ostrowa Wielkopolskiego, by bez pośpiechu opanować potrzebne umiejętności.

Reklama