320 km/h (ZDJĘCIA)

Marek Obszarny | Utworzono: 2011-02-11 10:09 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Długie proste, górskie serpentyny, 200 zakrętów i to wszystko na 61 kilometrach publicznych dróg. Średnia prędkość 210 km/h, na prostych – 320. Od ponad 100 lat na położonej w połowie drogi między Irlandią a Wielką Brytanią wyspie Man królują uważane za najbardziej fascynujące i niebezpieczne na świecie wyścigi motocyklowe Isle of Man Tourist Trophy. Na przełomie maja i czerwca ściągają dziesiątki tysięcy widzów z całego świata. Do tej pory nigdy nie brał w nich udziału Polak.

Pierwszym zawodnikiem z naszego kraju będzie Piotr Betlej z Mediator Motoświdnica Racing Team ze Świdnicy! Przeszedł już dwa etapy kwalifikacji, przed nim ostatni – próbna jazda po trasie.

- Historia naszego zespołu zaczęła się od marzeń o wyspie Man – mówi Mariusz Kalista, menadżer Mediator Motoświdnica Racing Team. – Widowiskowe, wymagające umiejętności, odwagi i ogromnej siły psychicznej wyścigi pobudzają wyobraźnię każdego, kogo pasjonuje jazda na motocyklu. Piotr udowodnił na torach, że jest świetnym zawodnikiem. Stwierdziliśmy, że czas na realizację dawnych marzeń, co oczywiście nie wyklucza udziału w Motocyklowych Wyścigowych Mistrzostwach Polski. Trzeba jednak rozwijać nowe umiejętności, bo na torze to już tylko szlifowanie.

Świdnicki team zgłoszenie wysłał w grudniu i okazało się, że organizatorzy są nim bardzo zainteresowani. Po pierwsze – Piotr Betlej jest pierwszym w historii TT Polakiem, który chce wziąć udział w morderczym wyścigu. Po drugie – ma osiągnięcia na torze, które świadczą o jego wysokich umiejętnościach.

– Nie mogę się doczekać – Piotr nie kryje emocji, ale zaznacza, że nie nastawia się na podium. Wystartować i dojechać w całości do mety – opisuje swój plan. Już zaczyna przygotowania. – Bardzo istotne jest poznanie trasy i sekwencji zakrętów.

Przeciętny tor wyścigowy ma 5 km długości, a jedna pętla na wyspie Man 60 km. Ciężko będzie nauczyć się takiej trasy, ale do pomocy mam grę komputerową, Youtube.pl i 6 dni treningów przed samym wyścigiem. Oprócz nauki trasy, czeka mnie trudny trening, żeby przygotować się fizycznie i psychicznie. Wyścigi torowe mają około 60 km w sumie i trwają około 30 minut. Na wyspie Man jest do przejechania 240 km w czasie około 1:30 h! Można to porównać do wyścigu Le Mans, tylko w trudniejszych warunkach.

O przygotowaniach do wyścigu Piotr Betlej i Mariusz Kalista opowiedzą w Radiu Wrocław w sobotę, 12 lutego po 13.00.

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Para
2011-06-08 10:38:05
z adresu IP: (86.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
No i calkiem niezle :) Piotrek byl 29ty w klasie Superstock co jest calkiem niezlym wynikiem jak na pierwszy raz :) Gratulacje, pnie sie do przodu !
~Para
2011-05-30 22:11:58
z adresu IP: (83.71.xxx.xxx)
Ocena: 0
Bardzo mnie cieszy fakt, że wreszcie jakiś polski team zdecydował się zaatakować TT. Jestem fanem wyścigów TT od bardzo dawna i bardzo dokładnie śledzę każdy wyścig. Piotrek będzie musiał pojechać spokojnie i uczyć się trasy, żeby poznać dobrze TT trzeba regularnie startować jakieś 3 / 4 lata, o czołówce nie mamy co marzyć, ale fajnie będzie chociaż dojechać do mety ;) Pozdrawiam i wreszcie będe miał rodaka któremu będe mógł dopingować :)
~
2011-02-28 19:43:32
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 0
tacy ludzie jak Piotrek zawsze dochodzą do tego jakie mają założenia pozdrowienia dla wariata i całego teamu
~janek
2011-02-25 12:58:16
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: 0
pozdrowienia dla teamu
~saxu
2011-02-24 18:24:05
z adresu IP: (91.176.xxx.xxx)
Ocena: 0
stary zajebiscie!!! gratulacje i powodzenia.bede sledzil! pozdrawiam sax!
~jerzy warenczuk
2011-02-23 23:31:25
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 0
Widzialem wyscigi uliczne w Ulstrze,niesamowite widowisko i wyjatkowo niebezpieczn sport-osobiscie nie znam nic bardziej niebezpiecznego.I podziwiam zawodników,którzy potrafią na Man pokonać 240km,w takiej koncentracji.To niesamowite jaką pracę musi wykonać mózg.Podziwiam Pana Piotra i trzymam kciuki.Nie wynik sie liczy a sam udział.
~Antek gixer
2011-02-22 19:51:46
z adresu IP: (77.113.xxx.xxx)
Ocena: 0
No proszę, wybieram sie na wyspe Man i szukałem info o wyścigu.A tu takie zaskoczenie-polak startuje!Do zobaczenia na wyspie
~gucio
2011-02-22 18:49:26
z adresu IP: (194.46.xxx.xxx)
Ocena: 0
marzenia są po to by je spełniać a Piotrek potrafi to robić. Znając życie wszyscy będą miło zaskoczeni. Trzymam kciuki i powodzenia
~stefan
2011-02-22 16:15:49
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: -1
Powodzenia koleżko trzymam kciuki
~ryba
2011-02-22 15:56:00
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 0
wierzymy w Ciebie !!!! Powodzenia !!!!
~bartlomiej
2011-02-22 12:17:12
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 0
powodzenia kuzyn trzymam kciuki
~żaba
2011-02-22 11:02:24
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 0
Świdnica wyrasta nam na potęge motoryzacyjną.Rajdy, wyścigi ...co jeszcze? Powodzenia :)
~rba
2011-02-22 10:18:10
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 1
bedzie dobrze chlopaku!!!
~Pepper
2011-02-22 09:45:08
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 0
Zmierzyć się z legendą to "gruba" sprawa. Znając Piotrka wiem, że w tym roku ta legenda dostanie strzała w zęby:)
~mlody600
2011-02-21 22:44:40
z adresu IP: (109.243.xxx.xxx)
Ocena: 0
Trzyyyyymam kciuki!!!! Pozdro!!!!
~Pablo ZP
2011-02-21 22:33:51
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 0
ma mega predyspozycje psychiczne do osiągania sukcesów i tego mu z całęgo serca zycze .
~Forfiter
2011-02-21 22:33:19
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
Magiaaaa!!! Powodzenia i sukcesów!! Marzenia się spełniają i to jest na to dowód :)
~ola
2011-02-21 22:31:14
z adresu IP: (93.102.xxx.xxx)
Ocena: 0
Wierzę w Ciebie! No i oczywiście na funkcję Parasolki mogę liczyć? ;)
~janucho
2011-02-21 22:30:31
z adresu IP: (83.17.xxx.xxx)
Ocena: 1
...stary trzymam kciuki i uwazaj na siebie ;)
~gonia
2011-02-21 22:30:14
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: 0
Trzymam kciuki :)
~tommy
2011-02-21 22:28:11
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 0
Trzymamy kciuki i powodzenia>
~Madzia
2011-02-21 22:27:54
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: -1
trzymam kciuki Piter:)
~Bekon
2011-02-21 22:27:15
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
coż życzyć mogę jedynie powodzenia i zdobycia Au ;)
~-kasia-
2011-02-21 22:26:40
z adresu IP: (46.112.xxx.xxx)
Ocena: 0
gratuluje zapału i odwagi. No i oczywiście życzę owocnych sukcesów i trzymam kciuki za Ciebie Piotrze:)
~-KAMI-
2011-02-21 22:26:24
z adresu IP: (89.101.xxx.xxx)
Ocena: 0
to ja sobie zorganizuje transmisje na zywo!!! :) POWODZENIA!!! DASZ RADE!!
~Mati
2011-02-21 22:24:23
z adresu IP: (81.96.xxx.xxx)
Ocena: 0
Swietnie, trzymamy kciuki i pokaz im jak Polak wymiata :D
~m.a.
2011-02-21 22:23:35
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 0
powodzenia mistrzu ! ;) trzymamy kciuki.
~Ziom
2011-02-21 22:06:58
z adresu IP: (77.255.xxx.xxx)
Ocena: 0
Motoswidnica wypływa na szerokie wody:) Też bym chciał pojechać.
~daro
2011-02-21 19:42:46
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
Na jakim kanale? Bo przecież nie polska TV?
~koniu
2011-02-20 21:29:01
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: 1
Gratuluje !! Bedzie można w TV oglądnąć.Transmisje są zawsze na 2 kanałach.
~luna
2011-02-19 17:41:51
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: 0
Sluchałam i cieszę się z sukcesów teamu ze Świdnicy. Pozdrawiam chłopaki :)
~ralf
2011-02-19 17:30:12
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: 0
Czy będzie jeszcze jakaś audycja o TT? To naprawdę imponujące,że po ponad 100 latach wystartuje polak!
~r1
2011-02-19 16:48:01
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
gooo Betlej goooo!!
~egon
2011-02-14 22:16:14
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
to gdzie można posłuchać o TT?
~daro
2011-02-14 11:01:40
z adresu IP: (95.51.xxx.xxx)
Ocena: 0
No właśnie, gdzie można posłuchać audycji?W niedziele się dowiedziałem i nie mogę znaleźć :( Gratuluje Piotrkowi, bo to naprawdę wyczyn!!!
~lina
2011-02-12 23:10:09
z adresu IP: (77.115.xxx.xxx)
Ocena: -1
Pozdrawiam chłopaków z motoswidnicy.Gdzieś można posłuchać audycji?
~szakal
2011-02-12 22:54:59
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
fajna audycja.W mediach za mało motocykli a wyścig na wyspie Man to naprawdę meeega wdarzenie. Mam nadzieję, że będzie więcej o samym wyścigu.
~Jacek
2011-02-12 13:20:47
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: 0
no kuzyn to tylko powodzenia życzyć :)
~zet1000
2011-02-11 23:37:55
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
Byłem 2 lata temu jako kibic na man.Zawsze wśród kibiców krążyła legenda ,że ktoś szykuje się do startu...i proszę! Najlepsza impreza motocyklowa na świecie.Nawet Rossi potwierdził ,że to miejsce ,w którym słowo "wyścigi" nabiera innego znaczenia. Pozdrawiam i trzymam kciuki!
~tomek
2011-02-11 20:17:22
z adresu IP: (95.40.xxx.xxx)
Ocena: 0
Szacun. Trzymam kciuki. Marzenia warto spełniać.
~motocyklista
2011-02-11 13:17:08
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 0
No nieźle tylko ta MODEKA to trochę wiochą pachnie. Nie z bardzo chce mi się wierzyć że nie można było pozyskać jakieś renomowanego sponsora Dainese, AlpineStar czy ICON a nie wybierać firmę z kurnika szyjącą tanią tandetę.
~gixer
2011-02-11 10:44:36
z adresu IP: (95.51.xxx.xxx)
Ocena: 0
no brawo piękna sprawa! zazdroszcze