5 porad, jak poprawić wymowę w języku niemieckim

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-11-23 13:00 | Zmodyfikowano: 2022-11-23 13:19
A|A|A
Artykuł sponsorowany

Materiał Sponsora

 

1. Zacznij od podstaw języka niemieckiego

Choć na pozór ta wskazówka może wydawać się banalna, to jednak jest w niej sporo racji. Warto zaopatrzyć się w klasyczny słownik polsko-niemiecki i niemiecko-polski. Tam, przy każdym wyrazie, znajdziesz dokładny zapis fonetyczny, na podstawie którego odtworzysz brzmienie słowa.

Zadanie to jest karkołomne, a szczególnie dla początkujących adeptów języka, więc może zniechęcić wielu uczniów. Dobrze jest, jeśli odpowiednio wcześniej zapytasz eksperta (nauczyciela, korepetytora) o to, jak odszyfrowywać znaki fonetyczne. Praca ze słownikiem nie należy do najłatwiejszych, aczkolwiek może dać Ci sporo niepowtarzalnej wiedzy.


2. Zacznij rozmawiać po niemiecku

Najlepszy sposób, żeby wejść na wysokie obroty w nauce języka obcego, to wykorzystywanie go w sposób praktyczny. Z tego powodu, warto jak najwięcej mówić po niemiecku, żeby ćwiczyć fonetykę i wymowę poszczególnych wyrazów. Ćwiczenia tego typu najlepiej wykonywać z profesjonalistą – poleca się wówczas sięgnięcie po korepetycje z języka niemieckiego.

Wykwalifikowanych i doświadczonych korepetytorów z niemieckiego znajdziesz w serwisie BUKI. Możesz nawet skorzystać z niezwykle popularnych zajęć online bez wychodzenia z domu! Wybierz najlepszego lektora niemieckiego spośród setek ogłoszeń, w tym również native speakerów.


3. Słuchaj, powtarzaj, naśladuj

Słuchasz piosenek lub oglądasz filmy w języku niemieckim? W takim razie, staraj się wychwytywać pojedyncze słówka i je powtarzać. Ćwiczenie to skupia się nie tyle na zrozumieniu znaczenia, co utrwaleniu sobie poprawnej wymowy.

Jeżeli zależy Ci właśnie na treningu fonetycznym, poproś swojego korepetytora o tego rodzaju zadania praktyczne. Podczas indywidualnych zajęć będzie on w stanie reagować na wszelkie pomyłki, korygując od razu Twoją wymowę. To naprawdę skuteczna metoda pracy nad językiem niemieckim.


4. Ćwicz regularnie

Nauka języka niemieckiego, w tym również poprawnej wymowy, wymaga systematyczności. Jeżeli będziesz ćwiczyć regularnie, wówczas szybko zauważysz postępy. Niezwykle istotne jest, żeby zawsze pamiętać o zadanych przed korepetytora ćwiczeniach dykcji i fonetyki.

Jak wypracować w sobie systematyczność? Przede wszystkim, postaraj się wyznaczyć dziennie minimum pół godziny na pracę z językiem niemieckim. Wkrótce przekonasz się, że nauka mowy najzwyczajniej wejdzie Ci w nawyk.


5. Otaczaj się językiem niemieckim

Nadal oglądasz niemieckie filmy i seriale z polskim lektorem? To błąd! Przełącz się na oryginalną ścieżkę dźwiękową, a przy okazji włącz niemieckie napisy. Chodzi o to, żeby nie tylko słyszeć wymowę, ale również uczyć się zapisu poszczególnych wyrazów.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ podczas nauki języka niemieckiego, warto sięgać również po inne metody. Słuchanie piosenek z otwartym tekstem, czytanie wiadomości na stronach typu Deutsche Welle, a także słuchanie jakościowych podcastów. To wszystko sprawi, że lepiej poznasz brzmienie mowy Goethego i Schillera, a wkrótce Twoja wymowa zacznie upodabniać się do rodowitego użytkownika Hochdeutsch.

Zastosuj się do powyższych porad, a już wkrótce poczujesz różnicę! Powodzenia w nauce!

REKLAMA
Reklama