Co warto wiedzieć o lotnisku we Wrocławiu?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-04-11 10:38
Dodaj do Wykop.pl
Co warto wiedzieć o lotnisku we Wrocławiu? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Krótka historia portu lotniczego we Wrocławiu

Lotnisko we Wrocławiu od 2005 roku nosi imię Mikołaja Kopernika. Zlokalizowane jest na osiedlu Starachowice, które znajduje się w zachodniej części miasta, około 10 km od centrum. Jest to obecnie jedno z największych lotnisk w Polsce – znajduje się w pierwszej piątce tego typu obiektów, biorąc pod uwagę liczbę odprawianych pasażerów.

Historia wrocławskiego lotniska sięga 1938 roku. Wtedy to w Starachowicach wybudowano port lotniczy, który był wykorzystywany przez niemieckie wojsko. Po zakończeniu II wojny światowej przez krótki moment służył Armii Radzieckiej. W początkowych latach istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a konkretnie w 1946–1958 roku wrocławskie lotnisko obsługiwało praktycznie tylko loty wojskowe. Dopiero od 1958 roku włączono także cywilne loty krajowe obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze.

Rozwój portu lotniczego we Wrocławiu nastąpił w latach 90. XX wieku. W 1993 roku uruchomiono tu pierwsze, międzynarodowe połączenie. Na przestrzeni kolejnych dwóch dekad lotnisko mocno rozwinęło swoją bazę i siatkę połączeń. Obecnie jest z kolei uznawane za jedno z pięciu największych obiektów tego typu na terenie całego kraju. Ma rozwiniętą infrastrukturę i obsługuje loty wielu znanych linii lotniczych, a także połączenia czarterowe.


Dokąd można polecieć z wrocławskiego lotniska? Najpopularniejsze kierunki

Wrocławskie lotnisko obsługuje wiele regularnych połączeń oferowanych przez takie linie lotnicze jak LOT, Ryanair, Wizzair, Lufthansa, KLM, Norwegian, Swiss i Air Dolomiti. Dzięki temu ze stolicy Dolnego Śląska można dotrzeć bezpośrednio do wielu miejsc w Europie. Loty można wyszukać za pośrednictwem strony https://www.fru.pl/tanie-loty/z-Wroclaw-WRO/.

Z wrocławskiego lotniska można się dostać do Niemiec, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Grecji, Irlandii, Malty, Norwegii, Francji, Portugalii, Szwecji, Bułgarii, Chorwacji, Szwajcarii, Cypru, Albanii, Islandii, Gruzji oraz Danii. Są to połączenia sieciowe. Oprócz tego dostępne są loty czarterowe, m.in. do Egiptu, Turcji, Tunezji czy Grecji.


Jak dojechać na lotnisko we Wrocławiu?

Lotnisko we Wrocławiu jest dobrze skomunikowane. Łatwo można na nie dojechać samochodem lub taksówką. W przypadku tego drugiego rozwiązania koszt dotarcia do portu lotniczego z centrum miasta może wynieść średnio 75–85 zł (w ciągu dnia, bo w nocy stawki mogą być wyższe).

Na lotnisko można także dotrzeć autobusem ekspresowym. Jest ono bowiem obsługiwane przez firmę Flixbus. Zapewnia ona wygodny dojazd nie tylko z wrocławskiego dworca autobusowego, lecz także m.in. z Katowic, Krakowa czy Zakopanego.

Oprócz tego na lotnisko we Wrocławiu można dojechać komunikacją miejską – z dworca PKP i PKS kursuje autobus 106 (linia dzienna). W nocy na tej samej trasie jeździ autobus 206.

 

Reklama