Zabytkowe pojazdy Wrocławskich Linii Turystycznych gotowe do powrotu na trasy

Jakub Ciołko, BM | Utworzono: 2023-05-26 07:02 | Zmodyfikowano: 2023-05-26 07:03
Zabytkowe pojazdy Wrocławskich Linii Turystycznych gotowe do powrotu na trasy - Fot: Klub Sympatyków Transportu Miejskiego
Fot: Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Dawną świetność zabytkowych pojazdów, niegdyś będących codziennością dla tysięcy pasażerów, przywrócił Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, który w ramach weekendowych linii, autobusowej i tramwajowej, zabierze turystów w podróż dookoła miasta.

- To cuda techniki, szczyty możliwości swoich czasów i to przede wszystkim one są tu największą atrakcją. To, że mają często kilka dekad na karku, ani trochę nie odbiera przyjemności z jazdy – mówi Radiu Wrocław Krzysztof Wasilewski, wiceprezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego:

- Mamy już zgromadzoną w naszej zajezdni pokaźną kolekcję. Tramwaje jak Konstal N z 1949 roku, klasyczne kanciaste „akwaria”, czyli Konstal 105N i Na, no i tzw. ogórki wrocławskie

W planach historyków jest jeszcze gruntowne odnowienie przedwojennego, niemieckiego tramwaju i przywrócenie go na wrocławskie tory. Przejazd turystyczną linią kosztuje tyle samo, co standardowy bilet jednorazowy wrocławskiego MPK a na pokładzie honorowane są ważne bilety okresowe. Zabytkowy tabor ruszy około godziny 12 i będzie kursować w obu kierunkach co 1,5 godziny. To forma zachowania pamięci o tamtych cudach techniki, mająca przy okazji zwiedzania miasta pokazać jakie zmiany zaszły w konstrukcjach pojazdów.

- Miliony ludzi korzystały z tych krzesełek, mają różne wspomnienia. Tą sentymentalną podróżą chcemy w fajny sposób pokazać historię miasta i to, jak kiedyś się po nim jeździło – dodaje Krzysztof Wasilewski:

Trzeba w mieście historię komunikacji promować w jakiś sposób, a linie turystyczne obwożące po najciekawszych zakątkach i obiektach są tego najlepszym sposobem. Tak próbujemy wprowadzić to w przestrzeń miasta, żeby było to widoczne i przyjazne dla pasażerów

Podczas wybranych kursów pojawi się przewodnik, który opowie o mijanych zabytkach. Tramwaje pomkną od Opery, obok Dworca Głównego i mostem Grunwaldzkim aż do Hali Stulecia zaś autobusy spotkamy na trasie od Centrum Historii Zajezdnia do Hydropolis.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.