Studenci kontra minister nauki

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2011-04-06 11:06 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Fot. Uniwersytet Wrocławski

Najpierw z naukowcami potem ze studentami.

Minister nauki Barbara Kudrycka uczestniczy w posiedzeniu senatu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kontrowersje budzi podpisana przez prezydenta ustawa o szkolnictwie wyższym zgodnie z którą za studiowanie drugiego kierunku trzeba będzie płacić, naukowcy będą mieli większą swobodę w robieniu kariery, a uczelnie będą mogły łatwiej dostosować ofertę do potrzeb rynku.

Minister nauki  tłumaczy, że dodatkowe finansowanie będzie jednak zależeć od jakości kształcenia. Dotyczy to zarówno uczelni prywatnych i państwowych:

- Wierzę, że te zmiany wyjdą szkolnictwu wyższemu na dobre - mówił  w rozmowie z Radiem Wrocław rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Marek Bojarski.

- Problem studiowania na dwóch kierunkach nie dotyczy studentów uniwersytetu, bo na wrocławskiej uczelni tylko 6 procent studiuje na dwóch kierunkach - stwierdził rektor.

Profesor Bojarski chciałby by studiowanie było bezpłatne na wielu kierunkach, ale należy zrozumieć okoliczności:

Rektor wrocławskiej uczelni odniósł się też do pracy naukowców na kilku etatach. Zaznaczył, że na Uniwersytecie od dawna istnieje praktyka, która nie pozwala naukowcom podejmować trzeciego i  czwartego etatu na innych uczelniach.

Tymczasem zaledwie kilkudziesięciu studentów wrocławskich uczelni przyszło na spotkanie z minister nauki Barbarą Kudrycką.

Studentom nie podoba się zapis o wprowadzeniu opłat za drugi kierunek studiów i nie przekonują ich argumenty resortu nauki:

Z kolei studentom podoba się przepis zakazujący wykładowcom pracy na kilku etatach, na kilku uczelniach. Ta zmiana zacznie jednak obowiązywać za trzy lata, ale rektorzy muszą się już do tego przygotowywać.

Z kolei związkowcy z Solidarności - mówią: nowe przepisy są niekonstytucyjne. Obniżą poziom polskiej nauki. Zapowiadają, że zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego.

Posłuchaj rozmowy Sylwii Jurgiel z minister Beatą Kudrycką:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama