Ta aplikacja to przełom w diagnozowaniu chorych na Alzheimera

Katarzyna Górna-Drzewosz, inf. prasowa, JD | Utworzono: 2024-06-04 10:15 | Zmodyfikowano: 2024-06-04 10:18

Test trwa chwilę. Wystarczy przez pięć sekund głośno wymawiać głoskę "a", by po kilku minutach uzyskać wynik tego innowacyjnego testu diagnostycznego głosu.

00:00
00:00

Test i tworzona właśnie aplikacja to wynik wieloletnich badań naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz informatyków, programistów i inżynierów. Przebadano już ponad 250 pacjentów i wstępne wyniki sugerują, że narzędzie może wykryć objawy otępienia nawet na kilka lat przed wystąpieniem wyraźnych objawów klinicznych.

"Wykorzystujemy sztuczną inteligencję oraz najnowsze rozwiązania w zakresie przetwarzania dźwięku do wczesnej diagnostyki chorób otępiennych i zaburzeń poznawczych. Główną ideą aplikacji jest ułatwienie pacjentowi dostępu do badań, dzięki którym jak najszybciej trafi do specjalistów. Umożliwi to aplikacja, którą będzie można zainstalować w telefonie i nawet samemu wykonać test" – mówi dr Elżbieta Trypka, prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z Katedry i Kliniki Psychiatrii, która gościła w Radiu Wrocław na dobry.

Testy przeprowadzono przy współpracy naukowców Katedry i Kliniki Psychiatrii oraz Katedry i Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UMW. Co ważne – aplikacja może być używana globalnie i zdalnie.

Zaobserwuj nas na Instagramie, by zobaczyć kulisy naszych spotkań:

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Radio Wrocław (@radiowroclaw)


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.