Radio Wrocław. W skrócie

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-01-26 16:48 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Współczesny profil stacji muzyczno-informacyjnej jest wypadkową bogatego doświadczenia oraz potrzeb odbiorców. Radio Wrocław od początku największą uwagę poświęca problematyce Dolnego Śląska.

Jest to jedyna stacja w regionie, która przez całą dobę nadaje informacje lokalne. Błyskawicznie reaguje też na wydarzenia ważne dla Słuchaczy. Specjalny program nadawany był podczas wrocławskiej epidemii ospy w 1963 roku, pielgrzymek Jana Pawła II oraz Powodzi Tysiąclecia. Dziś, dzięki wozom satelitarnym, rozgłośnia może błyskawicznie zrealizować program "na żywo" z każdego miejsca w regionie.

Radio Wrocław jest najczęściej cytowaną stacją radiową z Dolnego Śląska. Silną pozycję opiniotwórczą zawdzięcza doświadczonemu zespołowi dziennikarzy. Prócz rzetelnych informacji, rozgłośnia tworzy reportaże radiowe, które są nagradzane na międzynarodowych konkursach. Od początku istnienia Radio Wrocław jest często jedyną platformą debaty dla środowisk twórczych i samorządowych. Radio Wrocław towarzyszy najważniejszym wydarzeniom kulturalnym na Dolnym Śląsku. Precyzyjnie opisuje też zjawiska gospodarcze i społeczne zachodzące w regionie.

Współczesny rytm muzyczny stacji nadają przeboje rockowe i popowe. Rozgłośnia jest twórcą najgłośniejszego plebiscytu muzycznego w regionie - Muzycznej Bitwy Radia Wrocław, w którym rywalizują młode zespoły z Dolnego Śląska. W swojej sali koncertowej organizuje też koncerty z udziałem gwiazd polskiej muzyki.

Radio Wrocław nadaje swój program nieprzerwanie od 1946 roku. Duży wpływ na współczesny kształt rozgłośni miał Lothar Herbst - prezes stacji do 2000 roku. Legendami rozgłośni są Andrzej Waligórski oraz Jan Kaczmarek, twórcy słynnego Studia 202.

Rewolucyjne zmiany zaszły w technologii tworzenia i nadawania programu. Od pierwszego, małego nadajnika w Żórawinie, Radio Wrocław rozwinęło swoją sieć nadawczą do siedmiu stacji na terenie Dolnego Śląska. Jako pierwsza rozgłośnia w Polsce (i na razie jedyna) nadaje najważniejsze informacje dla kierowców za pośrednictwem RDS-a. Radio Wrocław rozpoczęło też testy z emisją sygnału cyfrowego w systemie multipleksów najnowszej generacji.

Zobacz również:

prw.pl - Portal Radia Wrocław

ludowe.prw.pl - Lista Przebojów Ludowych

muzycznabitwa.prw.pl - Muzyczna Bitwa Radia Wrocław

historia.prw.pl - PRW Historia

50latmiedzi.prw.pl - 50 lat miedzi

reakcja24.prw.pl - Reakcja24

REKLAMA
Reklama