Justyna Kowalczyk już trenuje w Jakuszycach!

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-02-15 10:13 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Fot. Jarek Jaśkowiak

Na Polanie Jakuszyckiej spotkać można Justynę Kowalczyk, Marit Biergen,  Dario Cologna i Tomasa Northunga. Zainteresowanie zawodami  w Szklarskiej Porębie jest ogromne. W wyścigach udział weźmie ponad 220 zawodników z 24 krajów. Równie rekordowe jest zainteresowanie kibiców, którzy chcą dopingować na stadionie narciarskim i trasach zawodów. Tymczasem nie ma już biletów. Pozostało tylko kilka wejściówek VIP.

- Nie jesteśmy w stanie sprzedać więcej biletów, ponieważ Polana Jakuszycka nie pomieści więcej kibiców. To samo dotyczy tras, które są za wąskie, aby wszędzie stali kibice. Z bólem serca, ale musieliśmy wprowadzić ograniczenia, aby nie zostały zadeptane trasy – mówi Jacek Jaśkowiak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Niemal cały obszar sportowej areny został ogrodzony. Tam, gdzie nie ma siatek, organizatorów wspomaga natura i aura. Gęsty las i zaspy, które miejscami sięgają nawet 1,5 metra stanowią poważną barierę. Na domiar złego w najbliższych dniach ma nadal sypać śniegiem i może spaść kolejne pół metra.

- Taki śnieg to u nas norma. Przecież jest to miejsce, gdzie na nartach można biegać czasami nawet przez pół roku. Dlatego przeraża mnie, gdy słyszę, że są osoby, które bez wejściówek planują przedzieranie się na trasę zawodów. To nie jest deptak w Zakopanem, lecz góry z surowym klimatem. Odradzam, bo będą z tego tylko kłopoty. Szkoda zdrowia - mówi Dariusz Serafin, który od lat pracuje na Polanie Jakuszyckiej.

Problemów z dotarciem na zawody nie powinni mieć posiadacze biletów na narciarski stadion. Wszyscy zostaną dowiezieni autobusami kursującymi piątek i sobotę  z centrum Szklarskiej Poręby oraz z Jeleniej Góry. Na Polanę Jakuszycką będzie można dostać się też pociągiem. Szczegółowy rozkład jazdy i parkingów opublikowany jest na stronie organizatora www.pucharswiata2012.pl

Zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym w Polsce są organizowane po raz pierwszy. Szklarska Poręba prawa do organizowania tych zawodów otrzymała w rekordowym tempie. Międzynarodowa Federacja Narciarska dostrzegła potencjał tego miejsca oraz fakt, że w Polsce na nartach biega coraz więcej osób. Najwięcej biegaczy spotkać można właśnie w Szklarskiej Porębie. Trasy biegowe w Górach Izerskich są różnorodne. Trenować tam mogą zarówno początkujący, jak i zawodowcy.

- Brakuje nam stałej infrastruktury, nie tylko dla zawodników, ale dla rosnącej już chyba w postępie geometrycznym liczbie amatorów, którzy do nas przyjeżdżają – mówi burmistrz Grzegorz Sokoliński. - Tutaj można śmiało organizować nie tylko zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, ale także w biathlonie. W Szklarskiej Porębie mamy śnieg, którego po prostu  brakuje w innych regionach.

Szklarska Poręba to znana w Polsce miejscowość turystyczna. W ciągu ostatnich dwóch lat zmodernizowany został ośrodek narciarstwa zjazdowego SkiArena Szrenica. Na trasach zjazdowych w niedzielę 19 lutego 2012 też będzie można zobaczyć zawodników ścigających się podczas zawodów Pucharu Świata. Wezmą oni udział w wyścigu World Uphill Trophy. W zawodach tych wraz z zawodnikami ścigać się mogą także amatorzy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama