Przegląd Nowego Teatru Dla Dzieci

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-06-06 12:22 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Przegląd Nowego Teatru Dla Dzieci -

Ideą Przeglądu jest prezentacja najbardziej interesujących spektakli dla dzieci, które powstały w ciągu ostatnich sezonów na polskich scenach oraz najnowszych premier Wrocławskiego Teatru Lalek, zrealizowanych w sezonie 2012/2013.

NOWY TEATR dla dzieci rozumiemy jako, zrealizowane na najwyższym poziomie reżyserskim i aktorskim, nowatorskie inscenizacje tekstów, które powstały w ciągu kilku ostatnich lat, bliskich współczesnemu odbiorcy. Do projektu zaprosiliśmy najwybitniejszych młodych dramatopisarzy, reżyserów i pedagogów teatru.

Spektakle, które pokażemy podczas Przeglądu stanowią świadomą oraz starannie przemyślaną i przygotowaną wypowiedź artystyczną. Szanują wrażliwość i inteligencję odbiorcy oraz eksperymentują z formą. Bawią, poruszają, wreszcie – pozwalają poznać świat we wszystkich jego odcieniach i tym samym pomagają oswoić się z emocjami, nierzadko trudnymi, ale pięknymi i ważnymi. W artystycznym dialogu z dziećmi nie chcemy rezygnować z doświadczeń tego, co niełatwe. Dziecko to dla nas partner w, odbywającej się poprzez sztukę, rozmowie o sprawach ważnych. W pełni ufamy jego wyobraźni i indywidualności. Dziecięca otwartość, spontaniczność, wyobraźnia z zainteresowaniem i entuzjazmem przyjmuje dynamicznie zmieniający się język współczesnego teatru. Chcemy podjąć dialog z najmłodszymi widzami i przygotować ich do świadomego uczestnictwa w kulturze. Sztuka dla dzieci to także mądra zabawa i rozrywka. To również zaproszenie do samodzielnej twórczości, wspierane przez współdziałającego z dzieckiem artystę i pedagoga.

W ramach Przeglądu zorganizujemy dyskusje panelowe. Panel na temat nowego teatru dla dzieci oraz kierunków rozwoju działań animacyjnych z obszaru pedagogiki teatru poprowadzi Robert Jarosz, a dyskusje o teatrze dla najnajmłodszych – Alicja Morawska-Rubczak. Przegląd ma stanowić nie tylko platformę spotkań widzów z artystami, ale również okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy pedagogami teatru, dramatopisarzami, reżyserami i rodzicami.

Spektaklom oraz dyskusjom towarzyszyć będą działania plenerowe w Ogrodzie Staromiejskim, który na czas Przeglądu stanie się multidyscyplinarnym Ogrodem Sztuk – przestrzenią twórczego rozwoju we wszystkich dziedzinach sztuki. Do współpracy zaprosiliśmy wrocławskie instytucje kultury, uczelnie oraz niezależnych twórców. Chcemy, by Przegląd stał się prawdziwym świętem sztuki dla dzieci – teatralnej, literackiej, plastycznej, muzycznej oraz filmowej. Naszym celem jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i popularyzacja działań artystycznych wrocławskich podmiotów z obszaru kultury.

Szczegóły na: teatrlalek.wroclaw.pl

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.