Podwodny hokej w Trzebnicy

| Utworzono: 2013-06-12 09:57 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Podwodny hokej w Trzebnicy - fot. Karol Czapski
fot. Karol Czapski

W Trzebnickim Parku Wodnym ZDRÓJ zakończyła się II edycja Turnieju Hokeja Podwodnego Aqua Battle 2013.

W zmaganiach wzięło udział 9 drużyn z całego kraju. Wygrał nasz faworyt - miejscowa Hydra I pokonała w wielkim finale Bałtyckie Foki z Gdańska 3:2.

Trzecie miejsce zajęła pierwsza drużyna Fok. Zmagania oglądało kilkudziesięciu fanów. Mięli spory komfort bo rywalizacji można było się przyglądać zarówno z wysokości trybun, jak i sprzed monitorów - zawody były transmitowane za pomocą profesjonalnych kamer podwodnych. "Wynik sportowy nie jest najważniejszy" - mówili jednym głosem uczestnicy tego jedynego w kraju turnieju hokeja podwodnego.

Każdy jednak chciał po ostatnim spotkaniu unieść ręce w geście zwycięstwa. Hokej podwodny to dyscyplina, która w naszym kraju pojawiła się 4 lata temu. Prekursorem działań w jej rozwoju był zespół z Gdańska. Teraz jest 9 ośrodków w całej Polsce, które prężnie pracują nad rozwojem tej odmiany hokeja. To sport niekontaktowy rozgrywany w basenie, typowo na głębokości 2-3 metrów. Podczas gry gracze dwóch sześcioosobowych drużyn starają się tak manewrować ciężkim krążkiem, aby skierować go do bramki przeciwnika.

Gra przebiega na dnie basenu, zawodnicy wypływają na powierzchnię aby nabrać powietrza. Zawodnicy wyposażeni są w płetwy, maski i fajki do nurkowania swobodnego, ochraniacze na twarz, krótki kij, grubą rękawicę na dominującej ręce, oraz czepek. Hokej podwodny został wynaleziony w 1954 roku jako zimowe ćwiczenie dla płetwonurków, pomagające utrzymać formę poza sezonem, jednak potem zyskał niezależną popularność.

Najwięcej drużyn hokeja podwodnego gra w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, RPA, USA, Holandii, Polsce i Francji. Rozgrywane są zawody na poziomie krajowym, oraz mistrzostwa świata. W Polsce nie ma mistrzostw kraju, nie ma też narodowej reprezentacji.

Reklama